Została szóstka czyli koniec czwartej rundy eliminacji w strefie CONCACAF

facebook.com

W ciągu czterech dni rozegrano dwie ostatnie kolejki w trzech grupach eliminacyjnych strefie CONCACAF.  Było to zakończenie czwartej rundy eliminacyjnej do Mistrzostw Świata. Do piątej rundy awansuje sześć najlepszych zespołów czyli po dwa z trzech grup eliminacyjnych.

Grupa A

Przed kolejkami rozgrywanymi we wrześniu pewne było to,że reprezentacja Meksyku jako jedyna jest pewna gry w ostatniej rundzie eliminacyjnej rosyjskiego mundialu ponieważ zdobyli komplet punktów w czterech meczach i zapewnili już sobie w grupie pierwsze miejsce.

W piątej kolejce El Tri  przegrywali do przerwy 0:1 w wyjazdowym meczu z Salwadorem po bramce Alexandra Larina w 24.minucie z rzutu karnego. Jednak po przerwie potrafili odrobić straty z nawiązką i wygrali 3:1 czym sprawili ,że reprezentacja Salwadoru straciła szanse na awans na Mistrzostwa Świata. Bramki dla drużyny Meksyku strzelili Hector Moreno w 52.minucie ,Angel Sepulveda w 58.minucie oraz Raul Jimenez w 73.minucie z rzutu karnego.

W drugim meczu tej grupy Honduras podejmował Kanadę. W tym meczu wynik otworzyli pierwsi goście w 35.minucie za sprawą Manjrekara Jamesa ,jednak Kanadyjczycy nie utrzymali prowadzenia do przerwy i w drugiej minucie doliczonego czasu gry pierwszej połowy wyrównał Mario Martinez.

Pięć minut po przerwie drugą bramkę dla Hondurasu zdobył Romell Quioto i gospodarze do końca spotkania już nie oddali tego prowadzenia.

To zwycięstwo mocno zbliżyło do awansu do finałowej rundy drużynę Hondurasu ponieważ do awansu potrzebowali zaledwie punktu w meczu z Meksykiem.  Sytuacja Kanady była nie do pozazdroszczenia ponieważ musieli przed ostatnią kolejką wygrać z Salwadorem co najmniej 3:0 i  liczyć na zwycięstwo Meksyku 3:0 i wtedy awans do ostatniej rundy stałby się czymś niesamowitym ,bo wywalczonym w nieprawdopodobnych okolicznościach.

Niestety Kanadyjczykom nie udało się awansować po mimo zwycięstwa nad Salwadorem 3:1 to Honduras zapewnił sobie awans do ostatniej rundy eliminacji mundialu remisując w meczu bez historii z Meksykiem 0:0.

Bramki w meczu Kanada-Salwador strzelali  Cyle Larin w 11.minucie dla Kanady , Nikolas Ledgerwood w 53.minucie na 2:0 dla The Canucks ,Nelson Bonilla zdobył bramkę kontaktową dla Salwadoru w 78.minucie ,a wynik na 3:1 ustalił David Edgar strzelając bramkę w drugiej minucie doliczonego czasu gry do drugiej połowy.

Grupa B

W grupie B mieliśmy sytuację gdzie jeszcze żaden z zespołów nie był pewny awansu do najlepszej szóstki ,ale reprezentacje Kostaryki i Panamy przed piątą kolejką były najbliżej zrealizowania tego celu.  Kostaryka by awansować dalej musiała wygrać na wyjeździe z Haiti tym  samym odbierając gospodarzom szansę na awans , którzy po czterech meczach zdobyli zaledwie jeden punkt. Panama mając trzy punkty przewagi nad Jamajką musiała wygrać spotkanie z tą drużyną u siebie odbierając tym  samym  Reggae Boyz szanse na awans do ostatniej rundy.

Zwycięstwo Kostaryki 1:0 po golu Randalla Azofeify w 71.minucie dało Los Ticos awans do ostatniej rundy eliminacji.

Natomiast Panamczycy wygrali 2:0 z Jamajką też awansowali dalej. Bramki dla Los Canaleros zdobyli Gabriel Torres w 28.minucie oraz Abidel Arroyo w drugiej minucie doliczonego czasu gry drugiej połowy pieczętując tym samym awans do dalszych gier.

Przed ostatnią kolejką jedno było pewne ,że wszystkie zespoły grają tak naprawdę o lepszą pozycję w grupie.  Jamajka rywalizację w grupie B zakończyła na ostatnim miejscu ,a sprawiła to domowa porażka z reprezentacją Haiti 0:2. Bramki dla Les Bicolores zdobywali:Kevin Laffrance w 68.minucie oraz Duckens Nazon w 88.minucie.

Los Ticos w meczu o pierwsze miejsce tej grupie wygrali bez problemów z Panamą 3:1. Bramki w tym meczu zdobywali: Christian Bolanos w 19 i 79.minucie oraz Ronald Mattarita pięć minut później natomiast dla Panamy gola honorowego zdobył Luis Tejada wykorzystując rzut karny w 90.minucie.

Grupa C

W grupie C w walce o awans do finałowej rundy pozostały trzy zespoły:Stany Zjednoczone,Trynidad i Tobago oraz Gwatemala. Zespół Saint Vincent i Grenadyny nie zdobywając żadnego punktu w czterech meczach stracił szanse na awans do dalszych gier.

W piątej kolejce reprezentacja Stanów Zjednoczonych gładko wygrała na wyjeździe z Saint Vincent i Grenadyny 6:0. Bramki dla Jankesów zdobywali: Bobby Wood w 28.minucie, Matt Besler cztery minuty później , Jozy Altidore w 43.minucie wykorzystał rzut karny, Christian Pulisic w 71.minucie, Sacha Kljestan w 78.minucie oraz ponownie Christian Pullisic w drugiej minucie doliczonego czasu gry do drugiej połowy.

Trynidad i Tobago po emocjonującym meczu zremisował z Gwatemalą 2:2 i dzięki temu zapewnił  sobie awans do następnej rundy. Bramki w tym meczu strzelali :Carlos Ruiz w 36.minucie dla Gwatemali  tuż przed przerwą bramkę wyrównującą strzelił Joevin Jones w pierwszej minucie doliczonego czasu gry do pierwszej połowy ,siedemnaście minut po przerwie ten sam zawodnik wyprowadził swój zespół na prowadzenie 2:1, w 87.minucie remis dla Gwatemali uratował Carlos Ruiz .

Gwatemala jest w bardzo ciężkiej sytuacji przed ostatnim meczem grupowym ponieważ musi wygrać z Saint Vincent i Grenadyny kilkunastoma bramkami by awansować to musi też liczyć na wysoką porażkę USA w meczu z reprezentacją Trynidadu i Tobago.

Gwatemala w ostatnim meczu czwartej rundy eliminacji do Mistrzostw Świata wygrała z Saint Vincent i Grenadyny  aż 9:3 jednak to zwycięstwo nie wystarczyło do awansu do dalszych gier ponieważ Amerykanie wygrali u siebie z Trynidadem i Tobago 4:0.

Bramki w meczu Gwatemala – Saint Vincent i Grenadyny zdobywali: Oalex Anderson dla Saint Vincent i Grenadyny w 10.minucie ,  Tinoco w 13.minucie dla Gwatemali , Carlos Ruiz w 20.minucie dla Gwatemali oraz ten sam zawodnik strzela swoją  drugą bramkę w tym meczu siedem minut później, Anderson po raz drugi strzela w 29.minucie, Ruiz strzela hat-tricka w 36.minucie ,  Jairo Arreola w 55.minucie strzela dla Gwatemali, Ruiz strzela w 57.minucie swoją czwartą bramkę , dwie minuty później strzela swoją piątą bramkę w tym meczu, Rafael Morales strzela w 78.minucie ósmego gola dla Gwatemali, pięć minut później ostatniego gola dla Gwatemali strzela Jean Marquez, honorowe trafienie dla Saint Vincent i Grenadyny dołożył Nazir McBurnette. Ostatni mecz Gwatemali w eliminacjach do Mistrzostw Świata Rosja 2018 był ostatnim meczem Carlosa Ruiza  w drużynie narodowej który w 133 meczach strzelił 68 goli.

Amerykanie bez problemów uporali się z Trynidadem i Tobago i wygrali łatwo 4:0 ,co dało im pierwsze miejsce w grupie.Bramki dla Jankesów strzelali: Sacha Kljestan w 44.minucie, Jozy Altidore w 59.minucie , ten sam zawodnik strzela swoją drugą bramkę cztery minuty później, Paul Arriola strzela bramkę na 4:0 w 71.minucie.

6 0 0 6 6 34 -28 0

Meksyk, Honduras , Kostaryka , Panama , Stany Zjednoczone oraz Trynidad i Tobago awansowały do piątej i ostatniej rundy eliminacji w strefie CONCACAF(Ameryka Płn.). Piąta runda eliminacji do rosyjskiego mundialu rozpocznie się już 11 listopada. Trzy najlepsze zespoły pojadą na Mistrzostwa Świata , czwarty zespół zagra w barażu interkontynentalnym z piątym najlepszym zespołem ze strefy AFC (Azja).