Zawodnik, którego usunięto z historii – kontrowersyjna kariera Ernesta Wilimowskiego
Piłka nożna zna wiele przypadków, w których polityka zmieniała obraz danego piłkarza lub drużyny. Jest jednak jeden przypadek, który szczególnie zwraca na siebie uwagę. Jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy został po prostu… wymazany ze statystyk.
Szybki początek
Ernest Wilimowski urodził się w 1916 r. w Katowicach. Dość szybko został gwiazdą polskiej piłki. Już w wieku 17 lat strzelał po kilka bramek w meczach ligowych, a krótko przed 18 urodzinami zadebiutował w reprezentacji Polski. Z Ruchem Wielkie Hajduki zdobył czterokrotnie mistrzostwo kraju i strzelił aż 112 bramek w 86 meczach. Dodatkowo do dzisiaj jest ligowym rekordzistą pod względem bramek zdobytych w jednym meczu.
Niesportowy tryb życia
Jeśli Wilimowski był znany z czegoś więcej niż z niesamowitych umiejętności sportowych, to był to zdecydowanie imprezowy styl życia i znajomości z politykami. Całonocne posiadówki pełne alkoholu sprawiały, że mecze potrafiły zmieniać się w ogromne wyzwania. Mimo to, Ernest był jednym z najlepszych zawodników ówczesnych czasów.
Alkohol był powodem dyskwalifikacji Wilimowskiego przez PZPN na trzy tygodnie przed Igrzyskami Olimpijskimi w Berlinie. W kraju zawrzało. Część ludzi uważała, że jest to słuszne rozwiązanie, podczas gdy inna część stwierdziła, że jest to próba osłabienia Ruchu Wielkie Hajduki.
Wojenne zdrady
Największe kontrowersje związane z Wilimowskim przyniosła II wojna światowa. Po zajęciu Polski, Niemcy zakazali uprawiania jakiekolwiek sportu. Ernest postanowił wtedy zmienić imię na Ernst i zacząć grać w barwach 1 FC Kattowitz. W 1940 r. przeniósł się do Chemnitz, gdzie miał reprezentować klub policyjny. Był to jedyny sposób, żeby nie zostać zmuszonym do pracy w Wehrmachcie. Niedługo potem najlepsi piłkarze niemieccy zaczęli rozgrywać pokazowe mecze propagandowe w jednostkach garnizonowych.
Często spekulowano, że tak naprawdę przystępując do nazistowskiej drużyny próbował ratować matkę, która trafiła do obozu w Auschwitz. Jest to jednak dość „naciągana” teza. Owszem, jego matka przebywała w obozie, ale jako maszynistka została sekretarką biura SS. Z tego powodu większość historyków nie do końca wierzy w tą wersję wydarzeń.
Zapomniana historia
Po wojnie Wilimowski został usunięty z historii. Wiele statystyk meczowych nie ujawniało jego występów. Okazało się, że jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy z dnia na dzień zniknął. Jego istnienie negowano aż do lat 90. Do dnia dzisiejszego wąskie grono kibiców zna historię tego zawodnika. Jest to jeden z niewielu takich przypadków w świecie.
Co ciekawe, w Niemczech Wilimowski jest prawdopodobnie bardziej znany niż w Polsce. Jego zięć wydał tam nawet biografię zawodnika. Jedna decyzja Ernesta zaważyła na całym jego życiu. Przywiązanie do piłki nożnej za wszelką cenę zabrało ojczyznę i dom. Młody chłopak, który walczył o siebie i najbliższych przegrał z politycznymi animozjami. Po wojnie nigdy już nie wrócił do kraju - SB pilnowało, aby mimo wielu prób nigdy nie skontaktował się z innymi reprezentantami Polski. Zmarł na obczyźnie- uznany za zdrajcę i wymazany z pamięci na kilkadziesiąt lat.
-
AktualnościPanathinaïkós - klub bardziej polski niż myślisz
Bartłomiej Wrzesiński / 31 grudnia 2022, 12:00
-
Encyklopedia futboluVejvoda, holenderscy kibice i dolary, czyli europejskie puchary w wykonaniu Legii
Karolina Dudziak / 29 października 2022, 11:00
-
Encyklopedia futboluMecze z Sowietami - początek polskich zmian
Karolina Dudziak / 27 września 2022, 9:00
-
Encyklopedia futboluNajgorszy okres w historii polskiej piłki, czyli lata pięćdziesiąte
Karolina Dudziak / 26 września 2022, 14:00
-
Encyklopedia futboluPolski futbol podziemny, czyli wojenne realia piłkarzy i kibiców
Karolina Dudziak / 1 sierpnia 2022, 20:01
-
Encyklopedia futboluBerlińskie igrzyska, czyli popis Polaków
Karolina Dudziak / 31 lipca 2022, 18:00