Włosi nie jadą na Mundial! Remis na San Siro

Four Four Two

W rewanżowym meczu baraży w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w Rosji reprezentacja Włoch zremisowała 0:0 ze Szwecją. W pierwszym spotkaniu 1:0 wygrali Skandynawowie, co wystarczyło, aby awansować na Mundial.

Przed meczem na gospodarzach ciążyła wielka presja po porażce w Sztokholmie. Wydawało się jednak, że podopieczni Giampiero Ventury będą w stanie podołać postawionemu przed nimi zadaniu. Już od pierwszych minut dzisiejszego spotkania można było zauważyć, że Włosi będą nastawieni na atak. W kluczowych momentach zadecydowały jednak decyzje sędziego. Po pierwszym kwadransie wydawało się, że arbiter mógł śmiało podyktować jedenastkę zarówno dla gospodarzy, jak i gości.

Buffon i spółka nie zrażali się jednak i grali piłką, próbując przebić się przez szczelną obronę Szwedów. Ich posiadanie piłki po kilkunastu minutach wynosiło ponad 70% i można było odnieść wrażenie, że Szwedzi do końca meczu będą się rozpaczliwie bronić. W międzyczasie kontuzję przy przyjęciu piłki odniósł Jakob Johansson i musiał opuścić boisko na noszach.

Pierwszą konkretną okazję Włosi mieli w  27. minucie, gdy z pola karnego uderzył Antonio Candreva, piłka jednak poleciała niewiele nad poprzeczką. Sędzia ponownie dał o sobie znać w 29. minucie, wtedy to Emil Forsberg obejrzał żółtą kartkę po dyskusji z hiszpańskim rozjemcą. Szwed oczywiście domagał się podyktowania rzutu karnego po tym, jak ręką piłki dotknął Barzagli.

Jeszcze przed przerwą dobrą szansę na bramkę miał Ciro Immoblie, jednak piłkę tuż przed linią bramkową wybił Andreas Granqvist. Do przerwy było więc 0:0, ze wskazaniem jednak na gospodarzy.

Po zmianie stron nie zmniejszyła się liczba kontrowersji. W polu karnym Szwedów doszło do sytuacji, w której Mikael Lustig kopnął w brzuch Matteo Darmiana. Sędzia nie potraktował tej sytuacji jednak jako faulu, pomimo pomocy lekarskiej, która była później udzielona Darmianowi.

Reprezentacja Włoch się nie poddawała. Efektownym strzałem w 53. minucie popisał się Florenzi, uderzając “nożycami” z pola karnego, piłka jednak minimalnie minęła słupek bramki gości.

Z każdą minutą oddalała się szansa zwycięstwa i awansu dla Włochów. Szwedzi grali bardzo dobrze w obronie, nie dopuszczając rywali do zbyt wielu okazji w swoim polu karnym. W drugiej połowie posiadanie piłki wynosiło aż 74-26 dla gospodarzy. Oddali oni jednak zaledwie cztery strzały celne, co nie wystarczyło, aby chociaż doprowadzić do dogrywki. Po dziewięćdziesięciu minutach awans świętowali więc Szwedzi, wygrywając w dwumeczu 1:0.

13.11.2017r. Baraż o awans do Mistrzostw Świata 2018, San Siro (Mediolan)

Włochy – Szwecja 0:0 (0:0) – 0:1 w dwumeczu

Włochy: Gianluigi Buffon, Giorgio Chellini, Leonardo Bonucci, Andrea Barzagli, Matteo Darmian (Stephan El Shaarawy 63′), Marco Parolo, Jorginho, Alessandro Florenzi, Antonio Candreva (Federico Bernardeschi 76′), Ciro Immobile, Manolo Gabbiadini (Andrea Belotti 63′)

Szwecja: Robin Olsen, Ludwig Augustinsson, Andreas Granqvist, Victor Lindelof, Mikael Lustig, Emil Forsberg, Sebastian Larsson, Jakob Johansson (Svensson 19′), Viktor Claesson (Marcus Rohden 72′), Marcus Berg, Ola Toivonen (Issac Thelin 54′)

Żółte kartki: Giorgio Chellini, Andrea Barzagli –  Jakob Johansson, Emil Forsberg, Mikael Lustig, Issac Thelin, Robin Olsen

Sędzia: Antonio Miguel Mateu Lahoz (ESP)