Real Madryt - Vinicius 10
fot. Mikolaj Barbanell / Shutterstock.com
Udostępnij:
WhatsApp
Kopiuj link
Adres URL został pomyślnie skopiowany!

Vinícius Júnior znów kluczowy na Etihad – Real Madryt awansował po 2:1 w Manchesterze

Vinícius Júnior ponownie pokazał swoją najlepszą wersję w Lidze Mistrzów, decydując o losach rywalizacji z Manchesterem City na Etihad. Real Madryt awansował po wyjazdowym meczu zakończonym 2:1, utrzymując przewagę po wcześniejszym 3:0 w dwumeczu.

Występ na Etihad i kluczowe momenty

Real Madryt przyjechał do Manchesteru z komfortową zaliczką 3:0 w dwumeczu i bez konieczności podejmowania nadmiernego ryzyka, oprócz utrzymania stabilności w defensywie. Vinícius jednak miał inne plany - poruszał się po trzech korytarzach ofensywy, często zmieniał pozycję, szukał głębi i tworzył przewagę liczebną, co wywoływało zamieszanie w obronie City.

Wywalczył rzut karny, a następnie pewnie go wykorzystał, odkupując straconą okazję z pierwszego meczu przeciwko Donnarummie. Wcześniej VAR anulował jego gola odgwizdując pozycję ofsajdową. Na koniec spotkania ustrzelił wynik 1:2, co definitywnie pogrzebało nadzieje Manchesteru City na odrobienie strat.

Porównanie z sezonem 2023/24 i wpływ na drużynę

Vinícius dotarł do tego etapu sezonu z identycznymi wskaźnikami ofensywnymi jak w sezonie 2023/24 - łącznie 26 udziałów przy bramkach. W sezonie 2023/24 miał 18 goli i 8 asyst, w obecnym rozliczeniu ma 15 goli i 11 asyst w barwach Realu Madryt. Te liczby potwierdzają powtarzalność jego wpływu na ofensywę zespołu.

Początek obecnego sezonu był dla niego chwiejny, z krytyką po drugim miejscu w plebiscycie, jednak przyjście Arbeloi na stanowisko trenera wpłynęło na poprawę jego formy i pewności na boisku. Decyzje o indywidualnych wyróżnieniach, takich jak Złota Piłka 2026, mogą zostać w dużej mierze rozstrzygnięte podczas nadchodzącego Mundialu, natomiast w La Lidze Real nie zależy wyłącznie od własnych rezultatów.

Statystyki w Lidze Mistrzów i miejsce w historii

Od momentu debiutu w Lidze Mistrzów Vinícius ma najwięcej występów spośród aktywnych graczy (38), najwięcej asyst (13) oraz najwięcej łącznych ofensywnych udziałów (57). Prowadzi też w liczbie udanych dryblingów (168), wygranych pojedynków ofensywnych (246) i fauli, których był ofiarą (85). W meczu przeciwko City stał się najmłodszym zawodnikiem, który osiągnął 80 występów w historii rozgrywek.

Z 19 dwumeczów w fazie pucharowej, w których brał udział, tylko w dwóch nie zanotował gola ani asysty - przeciwko Chelsea w sezonie 2020/21 i przeciwko Atlético w zeszłym roku. Jest piątym najlepszym strzelcem Realu Madryt w Europie, wyprzedzając Alfredo Di Stéfano, i to w wieku zaledwie 25 lat.


Data publikacji: 18 marca 2026, 16:14
Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.