UEFA zatwierdziła nowy format Ligi Mistrzów, kluczowe zmiany od 2024 roku

https://twitter.com/ChampionsLeague/status/1519048975474647042/photo/4


Liczba drużyn w fazie grupowej Ligi Mistrzów wzrośnie z 32 do 36 od sezonu 2024/2024. UEFA na posiedzeniu zatwierdziła nowy format Champions League.

Niejako modyfikacje w prestiżowych rozgrywkach były wymuszone przez same kluby, które starają optymalizować wpływy. W nowym formacie każda drużyna rozegra osiem meczów w ciągu 10 tygodni. Rozgrywki będą toczyć się w tzw. systemie szwajcarskim.

UEFA odrzuciła propozycję dopuszczenie klubów do LM wyłącznie na podstawie wyników z przeszłości. – Jasno pokazaliśmy, iż jesteśmy w pełni zaangażowani w poszanowanie podstawowych wartości sportu i obronę kluczowej zasady otwartych zawodów. Z kwalifikacjami opartymi na zasługach sportowych, w pełni zgodnymi z wartościami i solidarnością – powiedział Aleksander Ceferin.

Jesteśmy przekonani, że wybrany format zapewnia odpowiednią równowagę, poprawi konkurencyjność i wygeneruje solidne przychody, które mogą być dystrybuowane do klubów, lig i futbolu amatorskiego na całym naszym kontynencie dodał prezydent UEFA.

W nowym formacie pierwsza faza będzie zawierała jedną tabelę ligową, która obejmuje wszystkie drużyny. Każdy klub rozegra osiem meczów ligowych z różnymi przeciwnikami. Czołowe osiem drużyn awansuje bezpośrednio do 1/8 finału, zaś zespoły z miejsc 9-24 będą rywalizować w dwumeczu o awans.

Co ciekawe, padły również szczegóły mistrzostw europy 2024, które odbędą się w Niemczech. Turniej rozpocznie się 14 czerwca, a stadionem otwarcia będzie stadion w Monachium, zaś finał zostanie rozegrany 14 lipca na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.