EA Sports zmienia nazwę gry! Koniec współpracy z FIFA

Nastąpił przełom w historii gier piłkarskich. Słynna na całym świecie gra od EA zmienia nazwę. FIFA zakończyła współpracę z kanadyjską marką, przez co twórcy musieli zmienić nazwę gry. Bezkonkurencyjna dotąd marka na rynku gier może mieć kłopot.

“Po niemal 30 latach tworzenia przełomowych gier piłkarskich, wkrótce zaczniemy nową, ekscytującą erę!” – tak określa to firma tworzącą tę serię gier. FIFA nie zamierzała kontynuować współpracy z EA, nie wiadomo czy zwrócą się do ich największego rywala — Konami. Na rynku pojawiła się także nowa gra, której twarzą jest Cristiano Ronaldo. Mowa tutaj o UFL. Gra jednak jeszcze nie ujrzała światła dziennego, ale może być dużą konkurencją.

Nazwa zostanie zmieniona na EA Sports FC, a cała akcja jest promowana hasłem “Witaj w klubie”. W dalszej części komunikatu możemy wyczytać, iż wszystkie tryby gry zostaną bez zmian. Obecna gra ma dostęp do wszystkich licencji dzięki współpracy z FIFA (ciałem zarządzającym światowym futbolem) oraz FifPro (związkiem piłkarzy). Mówiąc o licencjach mamy na myśli odwzorowanie twarzy piłkarzy, ich nazwiska, herby oraz koszulki klubowe. Wcześniej EA nie musiała tego dyskutować z władzami lig czy klubami. Wszystko to dostawała z automatu, a musiała prosić o licencje jedynie na stadiony oraz grafiki meczowe.

Właśnie dzięki temu FIFA jest dominującą marką w tym biznesie. Mimo iż gracze narzekają na niektóre elementy gry, nie mają konkurencji. Ich główny rywal, E-Football (wcześniej PES) jest w tyle właśnie przez licencje. Przez to muszą wykupywać prawa do klubów. Przykładowo, PES wykupili prawa do FC Barcelony, dlatego z gier FIFA znikł jej stadion, ale herb pozostał dzięki współpracy ze światową federacją piłkarską. Konami jednak zaczęło wykupywać prawa do drużyn na wyłączność, dlatego obecnie w grze od EA nie zobaczymy Juventusu, a Piemonte Calcio.

To właśnie ten problem może dotknąć kanadyjczyków. Jak jednak zapewniają, będą mieli współpracę z ligami i klubami. W grze dalej zostanie obecnych 19 tys. zawodników, 30 lig oraz 300 zespołów. Znaczy to, iż licencyjnie gra nie oberwie. W grę jednak wchodzi marketing, PES nie wyszedł dobre na rebrandingu. Nazwa jest bezsprzecznie, dożywotnie związaną z grą.

Ostatnią grą z nazwą “FIFA” ujrzymy w tym roku. W przyszłym roku dostaniemy grę o nazwie EA Sports FC 24. W ostatniej odsłonie gry dostaniemy tryb mistrzostw świata, które rozpoczną się w listopadzie tego roku. Znaczy to, iż będą to ostatnie mistrzostwa, w których dostaniemy licencjonowane państwa i turniej w FIFIE. Wcześniej EA tworzyło osobne gry temu turniejowi, w 2018 została dodana aktualizacja dodająca ten tryb. Możliwe, iż w 2024 dostaniemy tryb związany z Euro, ponieważ EA posiada licencje od UEFY na ligę mistrzów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.