Turcy prowokują UEFA wojskowymi gestami

euronews.com

Tureccy piłkarze salutowali razem po strzelonej bramce w poniedziałkowym meczu z Francją. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

UEFA, jako europejska federacja piłkarska, zabrania deklaracji politycznych na stadionach. Salut w Paryżu nastąpił po golu Kaana Ayhana w meczu z Francuzami. Saluty są postrzegane jako wsparcie sił tureckich zaangażowanych w walkę w regionach kurdyjskich w północnej Syrii.

Merih Demiral wezwał Ayhana do salutowania, jednak strzelec bramki tego nie zrobił. Ayhan gra dla niemieckiej drużyny – Fortuny Düsseldorf. Władze Fortuny po piątkowym meczu Turcji z Albanią wydały oświadczenie. Apelowali, by dystansować się od „działań motywowanych politycznie”.

Kierownik tureckiej drużyny narodowej, Senol Günes, powiedział: “Ten salut wojskowy nie ma na celu okazywania negatywnego nastawienia. Nie chcemy, aby nasi żołnierze wyjechali do innego kraju, ale jeśli we Francji miałaby miejsce przemoc, myślę, że Francuzi zrobiliby to samo co my. Są to akty dobrej wiary, aby dodać odwagi naszym żołnierzom”.

Przed meczem niektórzy francuscy politycy wezwali do anulowania gry z powodu wydarzeń w północnej Syrii.

W zeszłą środę Turcja przeprowadziła transgraniczny atak na kurdyjską milicję YPG po tym, jak prezydent Donald Trump wycofał część amerykańskich żołnierzy z tego regionu.

Źródło: newseu.cgtn.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *