Piast wraca do europejskich pucharów

Krzysztof Drobnik (Piłkarski Świat)

W piątkowym spotkaniu 33. kolejki Lotto Ekstraklasy Piast Gliwice po dwóch trafieniach Aleksandara Sedlara i golu Pawła Tomczyka wygrał 3:1 (1:1) na swoim boisku z Cracovią. Jedyną bramkę dla “Pasów” strzelił z rzutu karnego Airam Cabrera. Ten rezultat oznacza, że Piast zagwarantował sobie grę w europejskich pucharach w następnym sezonie.

Oba zespoły do przerwy strzeliły po jednej bramce. Jako pierwsi na prowadzenie wyszli gospodarze. Po faulu Milana Dimuna na Joelu Valencii “jedenastkę” skutecznie wykorzystał Aleksandar Sedlar. Niewiele ponad 20 minut później Paweł Raczkowski ponownie wskazał na jedenasty metr. Tym razem w polu karnym Tomasz Mokwa nieprzepisowo powstrzymywał Bojana Čečaricia, a rzut karny wykorzystał Airam Cabrera.

Po przerwie przez dłuższy fragment spotkania niewiele się działo. Piast zdołał ponownie wyjść na prowadzenie w 66. minucie meczu. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Gerarda Badíi Sedlar świetnie przyjął piłkę, wykorzystał poślizgnięcie się Janusza Gola i pewnie pokonał Michala Peškoviča.

Cracovia do ataków ruszyła w ostatnich dziesięciu minutach meczu. Františka Placha pokonać próbowali m.in. Javi Hernández, Michał Helik czy Daniel Pik. Ich próby okazywały się albo niecelne, albo bez zarzutu w bramce Gliwiczan spisywał się Plach.

Piast “przyklepał” swoją wygraną w 88. minucie meczu. Po wyrzucie piłki ręką Peškoviča bardzo łatwą stratę w środku pola zanotował Hernández. Futbolówkę przejął wpuszczony w drugiej połowie z ławki Patryk Sokołowski, który dograł na prawe skrzydło do Martina Konczkowskiego. Ten wypatrzył w polu karnym dobrze ustawionego Pawła Tomczyka, który ostatecznie przypieczętował triumf Piasta.

26 kwietnia 2019, 33. kolejka Lotto Ekstraklasy, Gliwice (Stadion Miejski)

Piast Gliwice – Cracovia 3:1 (1:1)

Aleksandar Sedlar 11 (karny), 66, Paweł Tomczyk 88 – Airam Cabrera 32 (karny)

Piast: František Plach – Tomasz Mokwa, Jakub Czerwiński, Aleksandar Sedlar, Mikkel Kirkeskov – Martin Konczkowski, Tomasz Jodłowiec, Tom Hateley, Joel Valencia (Mateusz Mak 90′), Gerard Badía (Patryk Sokołowski 72′) – Piotr Parzyszek (Paweł Tomczyk 78′).

Cracovia: Michal Peškovič – Cornel Râpă (Filip Piszczek 79′), Michał Helik, Niko Datković, Michal Sipľak – Sergiu Hanca, Janusz Gol, Milan Dimun (Mateusz Wdowiak 46′), Javi Hernández, Bojan Čečarić (Daniel Pik 67′) – Airam Cabrera.

Żółte kartki: Mokwa, Badía – Cabrera, Dimun, Čečarić, Hernández, Wdowiak.

Sędzia: Paweł Raczkowski.

Widzów: 6104.