Oko na rodaka: Urodzinowy gol Milika. Kolejne bramki Polaków na wschodzie

Arkadiusz Milik pierwszy gol w Olympique Marsylia

Po ciekawej sobocie, polscy stranieri w niedzielę również nie próżnowali. Swojego drugiego gola w barwach Olympique Marsylia strzelił Arkadiusz Milik. Prócz niego, dwie bramki w lidze rosyjskiej strzelił Rafał Augustyniak, a jedno trafienie na Ukrainie dołożył Tomasz Kędziora. Michał Przybylski debiut w nowym klubie uczcił dwoma golami oraz zdobyciem Superpucharu Wysp Owczych. Dodatkowo asystę w Turcji zaliczył Michał Nalepa.

Arkadiusz Milik z jednej strony miał dobre wyjście do Olympique Marsylia. Debiut co prawda się nie udał, lecz drugi występ zakończył już golem. Niestety, ale także i kontuzją, przez którą Milik stracił aż cztery mecze w lidze i mecz Pucharu Francji z Auxerre. Powrót do zdrowia, a takze 27. urodziny polski napastnik uczcił nie tylko występem od pierwszej minuty, ale także i golem strzelonym z rzutu karnego w spotkaniu przeciwko Olympique Lyon. W 43. minucie strzał na bramkę rywali oddawał Pape Gueye. Jego uderzenie ręką w polu karnym odbił Lucas Paquetá, za co sędzia podyktował rzut karny. Co nas cieszy, pierwszym wyborem do egzekwowania “jedenastki” okazał się Milik. Polak zmylił Anthony’ego Lopesa i strzelił gola na 1:1. Jak się ostatecznie okazało, była to bramka na wagę punktu dla Marsylii, która po rozegraniu 26 spotkań zajmuje siódmą pozycję z dużą stratą do TOP4.

Polscy środkowi pomocnicy zaliczyli fantastyczny weekend na boiskach rosyjskiej ekstraklasy. W sobotę Grzegorz Krychowiak strzelił gola po pięknym strzale zza pola karnego. Dzień później dublet ustrzelił występujący w Urale Jekaterynburg Rafał Augustyniak. Jego zespół do przerwy przegrał 0:1 z Krasnodarem, jednak gospodarze od 35. minuty grali w osłabieniu. Na początku drugiej połowy, w przeciągu siedmiu minut Polak odwrócił wynik na korzyść Uralu.

W 52. minucie po dograniu z lewej strony boiska Othmana El-Kabira Polak ładnie przymierzył i strzałem po ziemi umieścił piłkę tuż przy bliższym słupku bramki Krasnodaru. Jeszcze ładniejsza była druga bramka. Zaledwie siedem minut później wybita na oślep piłka z pola karnego gospodarzy trafiła pod nogi Augustyniaka. Były pomocnik m.in. Miedzi Legnica oddał bardzo dobry strzał z powietrza. Futbolówka skozłowała tuż przed bramkarzem Krasnodaru, odbiła się od słupka i wpadła do bramki. Ural tego meczu jednak nie wygrał. W ostatnich minutach remis Krasnodarowi uratował Francuz Rémy Cabella.

Pozostajemy na wschodzie. Tomasz Kędziora już czwarty sezon występuje w Dynamie Kijów i praktycznie od początku swojego pobytu w tym klubie regularnie występuje w wyjściowym składzie. Prawy obrońca reprezentacji Polski na Ukrainie wygrał rozgrywki krajowego pucharu oraz aż trzykrotnie sięgnął ze swoim zespołem po Superpuchar Ukrainy. W dzisiejszym spotkaniu 16. kolejki z FK Lwów Kędziora dobijając strzał głową jednego z piłkarzy Dynama strzelił swojego pierwszego gola w tym sezonie. Dla 26-latka było to dopiero czwarte trafienie w ukraińskiej ekstraklasie w historii swoich występów w tych rozgrywkach. Dynamo we Lwowie pewnie wygrało 4:1 i obecnie jest liderem z przewagą czterech punktów nad drugim Szachtarem Donieck.

Dla Michała Przybylskiego HB Tórshavn jest już piątym klubem na Wyspach Owczych. Urodzony w Świnoujściu pomocnik mający na koncie jeden występ w reprezentacji Polski U-20 przeszedł do HB z B36 Tórshavn, dla którego strzelił w poprzednim sezonie farerskiej ekstraklasy dziewięć goli. Nowy zespół Przybylskiego jest obecnym mistrzem Wysp Owczym, a także zwyciężył w rozgrywkach krajowego pucharu. Z tego tytulu HB zagrał w spotkaniu o Superpuchar Wysp Owczych z wicemistrzem kraju NSÍ Runavík.

23-latek rozpoczął to spotkanie na ławce, ale szansę na debiut otrzymało bardzo szybko, bo na boisku pojawił się już w 19. minucie zmieniając Heðina Hansena. Kiedy jednak Przybylski pojawił się na boisku, to już w swoim pierwszym meczu w barwach nowego klubu walnie przyczynił się do zdobycia przez HB kolejnego trofeum. Przybylski strzelił dwie bramki, a jego zespół wygrał 3:1. Przybylski niestety nie dograł tego meczu do końca, w 78. minucie zmienił go Áki Debes Samuelsen. Niewykluczone, że w najbliższym czasie przestaniemy śledzić losy Przybylskiego na łamach Oka na rodaka. Pomocnik obecnie jest w trakcie załatwiania formalności dotyczących uzyskania farerskiego obywatelstwa. Po otrzymaniu dokumentu Przybylski może wystąpić w reprezentacji Wysp Owczych, czym jest bardzo zainteresowany.

W normalnych okolicznościach dzisiaj mielibyśmy polskie starcie w drugiej lidze tureckiej. Połowa planu została wykonana – Michał Nalepa znalazł się w wyjściowym składzie Giresunsporu. Zawiodła druga połowa, a konkretniej bramkarz Altay Adam Stachowiak. 34-latek dość niespodziewanie znalazł się poza kadrą meczową swojego zespołu na to spotkanie. Ostatecznie po golu i asyście Marco Paixão Altay wygrał 2:1. Przy honorowej bramce dla swojego zespołu asystę zaliczył Nalepa, który skutecznie podawał do Ibrahimy Baldé.

Dość nieoczekiwanie, na sam koniec weekendu mamy debiutanta w naszym cyklu. Na ławce rezerwowych Liverpoolu mecz Premier League z Sheffield United spędził Jakub Ojrzyński. Dla 18-letniego bramkarza, który ostatnio grał w rezerwach The Reeds, jest to pierwszy kontakt z Premier League. Polak już w przeszłości trenował z pierwszym zespołem Liverpoolu, jednak w kadrze meczowej pierwszego zespołu debiutuje. Jakub jest synem obecnego trenera Stali Mielec Leszka Ojrzyńskiego.

Podsumowanie występów polskich zawodników (28 lutego)

Anglia

Jakub Ojrzyński (Liverpool FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Sheffield United.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Arsenalem.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Wycombe Wanderers.

Bośnia i Hercegowina

Mateusz Zachara (NK Široki Brijeg – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z FK Mladost Doboj-Kakanj. Polski napastnik czeka na debiut w nowym klubie.

Cypr

Kacper Chorążka (Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Olympiakósem Nikozja. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Dania

Kamil Grabara (Århus GF – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z FC København.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 86. minucie zremisowanego 3:3 ligowego meczu z Århus GF.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 ze Stade Brestois 29.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Olympique Lyon. Zagrał cały mecz.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Panathinaïkósem.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Mainz.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 68. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Mainz.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – 43 minuty w przegranym 0:3 ligowym meczu z Sandhausen.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Heidenheim.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z 1. FC Nürnberg.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – z powodu pauzy za żółte kartki poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Heidenheim.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z Heidenheim.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut i gol w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z FK Krasnodar.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Achmatem Grozny.

Rumunia

Rafał Zaborowski (Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – wszedł na boisko w 84. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Petrolulem Ploieşti.

Słowacja

Daniel Skiba (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z rezerwami Slovana Bratysława.

Szkocja

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:1 w finale Pucharu Ligi z St. Johnstone.

Turcja

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – 74 minuty i asysta w przegranym 1:2 ligowym meczu z Altay SK.

Adam Stachowiak (Altay SK – druga liga) – z powodu pauzy za czerwoną kartkę poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Giresunsporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 4:1 ligowym meczu z FK Lwów. Zagrał cały mecz.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Atalantą.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Udinese.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – z powodu pauzy za kartki poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Napoli.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Benevento.

Arkadiusz Reca (FC Crotone – Serie A) – wszedł na boisko w 64. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Cagliari.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Crotone.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z AC Milan.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 82 minuty w wygranym 2:0 ligowym meczu z Benevento.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Paganese.

Szymon Matysiak (AS Livorno Calcio – Serie C) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Pergolettese.

Wyspy Owcze

Michał Przybylski (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – strzelił dwie bramki w wygranym 3:1 meczu o Superpuchar Wysp Owczych z NSÍ Runavík. Przybylski wszedł na boisko w 19. minucie i został zmieniony w 78. minucie. Był to jego debiut w nowym klubie.