Oko na rodaka: Snajperzy w formie

Robert Lewandowski

Był to bardzo udany dzień dla czołowych napastników reprezentacji Polski. Kolejny dublet w tym sezonie Bundesligi zanotował Robert Lewandowski. Dobrą dyspozycję podtrzymuje również Krzysztof Piątek, który strzelił już piątego gola w barwach Fiorentiny i zapewnił jej cenne trzy punkty.

Bayern ma za sobą kolejny ciężki mecz. Po porażce w lidze z Bochum oraz wymęczonym remisie w Lidze Mistrzów z Red Bullem Salzburg tym razem mistrz Niemiec do przerwy przegrywał na swoim boisku 0:1 z Greuther Fürth. Uderzeniem z rzutu wolnego sensacyjne prowadzenie najsłabszej drużynie Bundesligi dał Branimir Hrgota. W drugiej połowie sprawy w swoje ręcę wziął jednak Robert Lewandowski. Już 32 sekundy po wznowieniu gry od środka kapitan reprezentacji Polski wyrównał stan spotkania. Napastnik Bayernu wykorzystał dogranie Serge’a Gnabry’ego oraz trącenie piłki przez Maxima Choupo-Motinga kierując z bliska futbolówkę do pustej bramki. Piłka odbiła się jeszcze od stopy obrońcy gości, jednak nie zmieniła kierunku. Beniaminek nie był w stanie utrzymać korzystnego wyniku do ostatnich sekund – w 61. minucie Bayern wyszedł na prowadzenie po samobójczym golu Sebastiana Griesbecka. Końcówka była już pokazem siły “Bawarczyków”. Najpierw, w 82. minucie wpakował piłkę głową do bramki po dograniu Niklasa Süle. W doliczonym czasie gry zwycięstwo lidera przypieczętował Choupo-Moting. Lewandowski strzelił w tym sezonie Bundesligi już 28 bramek, przez co kwestia tytułu króla strzelców wydaje się być już przesądzona.

Z Florencji przychodzą do nas ostatnie bardzo dobre wieści. Wypożyczony z Herthy Berlin Krzysztof Piątek w ostatnich trzech spotkaniach Fiorentiny strzelił aż cztery gole. Tym razem reprezentant Polski zapewnił swojej drużynie cenne zwycięstwo w domowym spotkaniu z Atalantą. W 56. minucie Piątek otrzymał mocne, płaskie podanie od Nicolása Gonzáleza, a Polak popisał się dobrym przyjęciem i finezyjnym wykończeniem całej akcji. Drużyna Piątka i Bartłomieja Drągowskiego (obaj zagrali cały mecz), dzięki skromnej wygranej w spotkaniu 26. kolejki plasują się na siódmym miejscu w tabeli, utrzymując minimalną stratę do miejsc dających prawo gry w europejskich pucharach w przyszłym sezonie. Bilans Piątka w Fiorentinie dotychczas prezentuje się znakomicie – sześć występów i pięć bramek.

FC Würzburger Kickers, w którym występuje David Kopacz, odniół swoje pierwsze zwycięstwo w niemieckiej 3. Lidze od 31 października. Drużyna Polaka na wyjeździe pokonała TSV Havelse, który teraz jest najsłabszym zespołem w lidze. Drużyna z Würzburga wygrała 3:1, a Kopacz miał w tym spory udział. Były pomocnik m.in. Górnika Zabrze w 71. minucie popisał się dokładnym dośrodkowaniem, które na gola zamienił Robert Herrmann. Była to dla niego już szósta asysta w trwającym sezonie.

Podsumowanie występów polskich zawodników (20 lutego)

Anglia

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 2:4 ligowym meczu z Manchesterem United.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Wolfsberger AC.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z FK Teplice.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Odense.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Angers.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 2:2 z Saint-Étienne.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – z powodu urazu poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bordeaux.

Arkadiusz Milik (Olympique Marseille – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Clermont Foot.

Grecja

Michał Karbownik (Olympiakós Pireus) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Vólos NPS.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z PAS Giánnina.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z PSV Eindhoven.

Indie

Ariel Borysiuk (Chennaiyin FC – Liga Zawodowa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:4 ligowym meczu z Jamshedpur FC.

Łukasz Gikiewicz (Chennaiyin FC – Liga Zawodowa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:4 z Jamshedpur FC.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Pohang Steelers.

Niemcy

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 6:1 ligowy mecz z Herthą.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił dwa gole w wygranym 4:1 ligowym meczu z Greuther Fürth. Zagrał cały mecz.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:6 z RB Leipzig.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą mezową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Erzgebirge Aue.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Hannoverem 96.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – zszedł z boiska w 90. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Erzgebirge Aue.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Hansą Rostock.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – zszedł z boisko w 90. minucie i zaliczył asystę w wygranym 3:1 ligowym meczu z TSV Havelse.

Turcja

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:3 z Adaną Demirspor.

Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z Alanyasporem.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:5 ligowym meczu z Samsunsporem.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Rangers FC.

Mateusz Żukowski (Rangers FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Dundee United.

Włochy

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Venezią.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Atalantą.

Krzysztof Piątek (ACF Fiorentina – Serie A) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Atalantą. Zagrał cały mecz.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Cittadellą.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 64. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Frosinone.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – wszedł na boisko w 60. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Crotone.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Brescią.