Oko na rodaka: Rafał Gikiewicz bohaterem Augsburga

fcaugsburg.de

Rafał Gikiewicz obronił rzut karny i uratował w samej końcówce trzy punkty Augsburgowi. W “polskim meczu” na francuskiej ziemi Przemysław Frankowski zanotował asystę, a debiut w barwach Lens zaliczył Adam Buksa. W dalekim Uzbekistanie trzeciego gola w tym sezonie strzelił natomiast Przemysław Banaszak.

Tuż przed zgrupowaniem reprezentacji Polski Rafał Gikiewicz znajduje się w znakomitej formie. Bramkarz Augsburga w czwartej minucie doliczonego czasu gry obronił rzut karny wykonywany przez Marvina Duckscha, ratując tym samym swojej drużynie wyjazdowe zwycięstwo 1:0 z Werderem Brema. Była to już druga tego typu obrona Gikiewicza w tym sezonie. Tuż po interwencji Polak sprowokował sympatyków gospodarzy. Sytuacja zrobiła się dość nerwowa. Najbardziej krewcy kibice Werderu zbiegli nawet z trybuny, chcąc bezpośrednio zmierzyć się z Gikiewiczem. Na szczęście do żadnego skandalu nie doszło. Augsburg, w barwach którego cały mecz rozegrał Robert Gumny, po sześciu kolejkach niemieckiej Bundesligi ma na koncie sześć punktów i obecnie zajmuje 11. pozycję w tabeli.

Drugą w tym sezonie francuskiej Ligue 1 asystę zanotował Przemysław Frankowski. Skrzydłowy RC Lens, który już w 16. minucie zmienił kontuzjowanego partnera z zespołu, w 39. minucie popisał się precyzyjną wrzutką z rzutu wolnego wprost na głowę Kevina Danso. Na szczęście, nie był to jedyny polski akcent w tym spotkaniu. Całą pierwszą połowę w barwach gospodarzy rozegrał Łukasz Poręba. Pomocnik był dość aktywny, jednak tuż przed przerwą został ukarany żółtym kartonikiem, co prawdopodobnie spowodowało pozostanie w szatni przed startem drugiej połowy. W 72. minucie w barwach Lens zadebiutował Adam Buksa. Reprezentant Polski przez pewien czas pauzował z powodu urazu, jednak w spotkaniu 7. kolejki przeciwko Troyes otrzymał szansę pierwszego występu w barwach nowego zespołu. Na ławce Troyes pozostał natomiast polski bramkarz Mateusz Lis, który jest wypożyczony z angielskiego Southampton i oczekuje na debiut w nowym otoczeniu.

Trzeciego gola w barwach Pakhtakoru Taszkient strzelił Przemysław Banaszak. Były napastnik m.in. Górnika Łęczna w 34. minucie wykorzystał dogranie z prawej strony boiska i precyzyjnym strzałem głową pokonał golkipera Metallurgu Bekobod. Ostatecznie drużyna Polaka wygrała na swoim stadionie 2:1 i po 18. kolejkach zajmuje pozycję lidera uzbeckiej ekstraklasy. Ich przewaga nad drugim Navbahorem, który ma rozegrane jedno spotkanie mniej, wynosi po piątkowym spotkaniu dwa punkty.

Podsumowanie występów polskich zawodników (9 września)

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z MFK Chrudim.

Kacper Zych (MFK Karviná – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z rezerwami Sparty Praga.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – wszedł na boisko w 72. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Troyes. Był to jego debiut w nowym klubie.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – asysta w wygranym 1:0 ligowym meczu z Troyes. Wszedł na boisko w 16. minucie.

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Lens. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – zszedł w przerwie i dostał żółtą kartkę w wygranym 1:0 ligowym meczu z Troyes.

Hiszpania

Piotr Parzyszek (CD Leganés – Segunda División) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Las Palmas. Polski napastnik czeka na debiut w nowym klubie.

Holandia

Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z FC Den Bosch.

Irlandia

Nikodem Kozłowski (Treaty United FC – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Bray Wanderers.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – obronił rzut karny w wygranym 1:0 ligowym meczu z Werderem Brema. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Werderem Brema.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z VfL Osnabrück.

Słowenia

Daniel Skiba (NK Aluminij Kidričevo – druga liga) – wystąpił w przegranym 0:1 ligowym meczu z Triglavem Kranj.

Uzbekistan

Przemysław Banaszak (Paxtakor Toshkent – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowy meczu z Metallurgiem Bekabad. Został zmieniony w 90. minucie.

Włochy

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie B) – 53 minuty i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Palermo.