Oko na rodaka: Lewandowski i spółka

Robert Lewandowski, reprezentacja Polski / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Robert Lewandowski w tym sezonie nie zawodzi praktycznie nigdy. Dzisiaj, w słynnym Der Klassiker strzelił kolejne dwie bramki. Prócz niego, premierowe bramki na wschodzie strzelili Sebastian Szymański i Ariel Borysiuk.

Robert Lewandowski to gość, na którego, parafrazując klasyka, nie zasługujemy. Bayern też niespecjalnie, choć dzisiaj pokazał miejsce w szeregu Borussii Dortmund, pokonując jednego z głównych rywali do mistrzowskiej patery, aż 4:0 na swoim obiekcie. “Lewy” strzelił dwie bramki, a mógł dołożyć jeszcze co najmniej jedną więcej. Po dzisiejszym meczu Polak ma na koncie już 16 ligowych bramek, przez co koronę króla strzelców Bundesligi można przyznać mu już zaocznie.

Przygoda Sebastiana Szymańskiego z Dinamem Moskwa z upływem czasu wygląda coraz lepiej. Przed dzisiejszym meczem reprezentant Polski miał na koncie 15 ligowych spotkań, lecz na gola musiał poczekać do spotkania z Rubinem Kazań. W 23. minucie 20-latek otrzymał ładne podanie i po minięciu golkipera rywali pewnie umieścił futbolówkę w siatce. Jego drużyna ostatecznie zremisowała w Kazaniu 1:1, przez co wciąż okupuje dolne rejony tabeli rosyjskiej Priemjer Ligi.

Ariel Borysiuk ostatnio świętował ze swoim Sheriffem Tiraspol zdobycie mistrzostwa Mołdawii. W związku z tym ostatnie kolejki ligowe mają rolę głównie spotkań prestiżowych, mających na celu przypieczętować dominacje krajowego hegemona. 28-letni pomocnik, który do Sheriffa w lipcu przeszedł z Wisły Płock, na swojego premierowego gola czekać musiał aż do listopada. W 69. minucie Borysiuk ładnym uderzeniem z dystansu strzelił wyrównującą bramkę w meczu z Petrocub Hîncești. Polak kończy sezon mołdawskiej ekstraklasy z dziesięcioma występami w lidze.

Na sam koniec, Adam Matuszczyk w spotkaniu 15. kolejki niemieckiej 3. Ligi zobaczył czerwoną kartkę. Były reprezentant Polski zszedł z boiska w 87. minucie spotkania, kiedy zobaczył drugą żółtą kartkę. Nie zmieniło to zbytnio losów spotkania, jego KFC Uerdingen już wcześniej przegrywało 0:3 z Kaiserslautern.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Evertonem.

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Newcastle United.

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Burnley.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Charltonem.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Nottingham Forest .

Mateusz Bogusz (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Blackburn Rovers.

Kamil Grabara (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Preston.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z West Bromwich Albion.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Blackburn Rovers.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Blackburn Rovers.

Australia

Radosław Majewski (Western Sydney Wanderers FC – A-League) – z powodu urazu poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Western United FC.

Belgia

Rafał Pietrzak (Royal Excel Mouscron – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z KV Oostende.

Chorwacja

Krystian Nowak (NK Slaven Koprivnica – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z NK Varaždin.

Cypr

Patryk Procek (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Omonią Nikozja.

Francja

Marcin Bułka (Paris Saint-Germain FC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz ze Stade Brestois.

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Dijon.

Grecja

Karol Świderski (PAÓK – Ekstraklasa) – 73 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu z OFI Kreta.

Holandia

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 ze Spartą Rotterdam.

Irlandia Północna

Łukasz Adamczyk (Ballyclare Comrades FC – druga liga) – mecz jego zespołu został odwołany z powodu złych warunków atmosferycznych.

Łukasz Gwiazda (Harland & Wolff Welders FC – druga liga) – mecz jego zespołu został odwołany z powodu złych warunków atmosferycznych.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z FC Tokyo.

Łotwa

Kamil Biliński (Riga FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:1 ze Spartaksem Jūrmala.

Mołdawia

Ariel Borysiuk (Sheriff Tiraspol – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Petrocubem Hîncești.

Niemcy

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – 75 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Schalke.

Rafał Gikiewicz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Mainz.

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – strzelił dwie bramki w wygranym 4:0 ligowym meczu z Borussią Dortmund.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Schalke.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:4 z Bayernem.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z VFB Stuttgart.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart 1893 – 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z VfL Osnabrück.

Adam Matuszczyk (KFC Uerdingen 1905 – 3. Liga) – w 87. minucie zobaczył czerwoną kartkę w przegranym 0:3 ligowym meczu z Kaiserslautern.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. liga) – poza kadrą na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z SpVgg Unterhaching.

Norwegia

Maciej Gostomski (FK Haugesund – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Viking FK.

Łukasz Jarosiński (Hamarkameratene – druga liga) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Nest-Sotra

Nowa Zelandia

Filip Kurto (Western United FC – australijska A-League) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Western Sydney Wanderers.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Vitória de Setúbal.

Rosja

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Rubinem Kazań.

Maciej Wilusz (FK Rostow – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Tambowem.

Rumunia

Łukasz Gikiewicz (FCSB Bukareszt – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z FC Botoșani.

Rafał Zaborowski (Viitorul Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Dunărea Călărași.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 38. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z MFK Ružomberok.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 79 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z MFK Ružomberok.

Mateusz Zachara (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 ze Spartakiem Trnava.

Daniel Skiba (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z FK Poprad.

Stany Zjednoczone

Konrad Plewa (Real Monarchs – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – wystąpił w wygranym po dogrywce 2:1 finale konferencji zachodniej USL z El Paso Locomotive FC. Jego zespół awansował do finału rozgrywek.

Turcja

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie przegranego 0:2 ligowego meczu z Galatasaray. Dostał żółtą kartkę.

Bartłomiej Pawłowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Galatasaray.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został odwołany z powodu złych warunków atmosferycznych.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Interem.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Napoli.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – z powodu choroby poza kadrą meczową na zremisowany 0:0 mecz ligowy z Genoą.

Mariusz Stępiński (Hellas Verona FC – Serie A) – wszedł na boisko w 84. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Interem.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Genoą.

Jan Jurczak (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Virtusem Entella.