Oko na rodaka: Buksa, Świderski i Wilczek ponownie z golami

Karol Świderski

facebook.com

Zakończenie weekendu przyniosło nam kolejne ligowe bramki Adama Buksy, Karola Świderskiego i Kamila Wilczka. Dodatkowo, asysty przy golach dla swoich drużyn zaliczyli Adrian Mierzejewski i David Kopacz. Martwi tylko uraz Jarosława Niezgody z końcówki meczu z Vancouver Whitecaps..

Przed niedzielnym meczem ligowym z Panetolikósem Karol Świderski tylko raz w tym sezonie ligowym rozpoczął mecz w pierwszym składzie PAOK-u. Miało to miejsce 18 września w starciu z Atromitosem, a Polak nie zdołał wpisać się na listę strzelców. Inaczej było w ostatnim spotkaniu. W 18. minucie po dośrodkowaniu Świderski popisał się świetnym strzałem głową z naprawdę trudnej pozycji, z którym bramkarz rywali nie zdołał sobie poradzić. Było to jego trzecie ligowe trafienie w piątym występie w tym sezonie w barwach PAOK-u. Pozostaje mieć nadzieję, że pomoże mu to zagrzać miejsce w pierwszym składzie swojego zespołu na trochę dłużej.

Świetny powrót do gry po lekkim urazie zanotował Kamil Wilczek. Napastnik FC København 18 października opuścił boisko już w 20. minucie meczu z Ålborgiem. Przez kontuzję Polak opuścił tylko jeden mecz ligowy swojego zespołu i na niedzielne starcie z Lyngby BK wyszedł od pierwszej minuty. Jego zespół, pomimo przejściowych kłopotów, stosunkowo łatwo sięgnął po trzy punkty, a swój udział miał w tym Wilczek, który w 60. minucie strzelił swojego piątego gola w tym sezonie duńskiej ekstraklasy. Po górnym podaniu Rasmus Falk wyłożył futbolówkę Polakowi do pustej bramki.

W nocy z niedzieli na poniedziałek o polski akcent w MLS zadbał tym razem Adam Buksa. Napastnik New England Revolution w meczu z DC United strzelił swojego szóstego gola w tym sezonie. W 30. minucie rzut karny wykonywał Carles Gil. Futbolówka po jego strzale trafiła w słupek, a później trafiła pod nogi Polaka. Buksa zachował się przytomnie i dobił piłkę do pustej bramki, strzelając tym samym bramkę na 1:2 i dając swojej drużynie impuls do odrabiania strat. Wyszło im to całkiem nieźle – bramką z 84. minuty Teal Bunbury dał New England Revolution zwycięstwo 4:3. Buksa zagrał cały mecz, a jego zespół zajmuje obecnie szóste miejsce w tabeli konferencji wschodniej i ma już zapewniony udział w fazie play off.

Mniej szczęścia miał inny polski napastnik. Występujący w Portland Timbers Jarosław Niezgoda w meczu z Vancouver Whitecaps pojawił się na boisku w 78. minucie meczu, ale niestety w doliczonym czasie gry zszedł z powodu kontuzji kolana. Pozostaje mieć nadzieję, że w tej feralnej sytuacji nie doszło do zerwania któregoś z więzadeł.

Po wygranym dwumeczu z Qingdao Huanghai i zapewnieniu sobie utrzymania w chińskiej ekstraklasie Guangzhou R&F, do którego wypożyczony jest Adrian Mierzejewski, w minionym już tygodniu rozegrał dwumecz o miejsca 9-12 z Henan Jianye. We wtorek Guangzhou przegrało 1:2, a jedyną bramkę dla tego zespołu strzelił Mierzejewski. W niedzielny poranek rozegrano rewanż. Dla zespołu Polaka mecz zaczął się obiecująco od bramki w 12. minucie. Tuż przed przerwą z rzutu karnego stan meczu wyrównał Christian Bassogog. W 68. minucie po podaniu Mierzejewskiego bramkę na 2:1 strzelił Duško Tošić. W tym momencie taki wynik oznaczałby dogrywkę. Henan Jianye jednak wykorzystał grę w przewadze (Guangzhou R&F od 63. minuty grał w dziesiątkę, a od 80. minuty już w dziewiątkę). Formalny gospodarz tego spotkania w ostatnim kwadransie strzelił dwie bramki i ostatecznie wyszedł zwycięsko z tego dwumeczu. Guangzhou R&F na zakończenie dość specyficznego sezonu chińskiej ekstraklasy zmierzy się w dwumeczu o miejsca 11-12 z Dalian Pro. Te mecze zostaną rozegrane 6 i 10 listopada.

Coraz lepiej w barwach drugoligowego niemieckiego FC Würzburger Kickers poczyna sobie David Kopacz. Były piłkarz m.in. Górnika Zabrze w niedzielnym meczu z Bochum zanotował swoją drugą w tym sezonie asystę. Były młodzieżowy reprezentant Polski w 7. minucie meczu posłał prostopadłe podanie do wybiegającego Ridge’a Munsy, który strzałem z pierwszej piłki wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Pomimo dobrego początku zespół Kopacza przegrał ostatecznie na swoim boisku 2:3 i obecnie z zaledwie jednym punktem zajmuje ostatnie miejsce w tabeli 2. Bundesligi.

Występy polskich zawodników w ligach zagranicznych (1 listopada)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – zszedł w przerwie wygranego 4:3 ligowego meczu z Aston Villą.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Guangzhou R&F – Ekstraklasa) – zaliczył asystę w przegranym 2:3 ligowym meczu z Henan Jianye. Zagrał cały mecz.

Dania

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 4:2 ligowym meczu z Lyngby BK. Grał do 81. minuty.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:0 z Bordeaux.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z ÓFI Kreta.

Karol Świderski (PAOK Saloniki – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z Panetolikósem. Grał do 67. minuty.

Hiszpania

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Cultural Leonesa.

Oskar Nowak (Getafe CF B  – trzecia liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z CDA Navalcarnero.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu ze Spartą Rotterdam.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w doliczonym czasie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Herthą.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – wszedł na boisko w 82. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Wolfsburgiem.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – 90 minut, asysta i żółta kartka w przegranym 2:3 ligowym meczu z VfL Bochum.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:3 z Karlsruher SC.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz z rezerwami Bayernu.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Ufą.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa-  Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Tambowem.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Gazem Metanem Mediaș.

Słowacja

Mateusz Zachara (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – mecz jego zespołu został odwołany. Rozgrywki drugiej ligi słowackiej zostały zawieszone z powodu trudnej sytuacji epidemicznej w tym kraju.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – strzelił gola w wygranym 4:3 ligowym meczu z DC United. Zagrał cały mecz.

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS) – 83 minuty w przegranym 1:1 ligowym meczu z Nashville SC.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – wszedł na boisko w 78. minucie i zszedł z powodu kontuzji w doliczonym czasie gry wygranego 1:0 ligowego meczu z Vancouver Whitecaps.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Columbus Crew.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Atlanta United FC.

Szkocja

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w półfinale Pucharu Szkocji 2:0 z Aberdeen.

Turcja

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Kayserisporem.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Samsunsporem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Genoą.

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:3 z Torino.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z AS Roma.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą na przegrany 0:2 ligowy mecz z Sassuolo.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 3:4 ligowym meczu z Lazio.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Sassuolo.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:1 ze Spezią.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Fiorentiną.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – wszedł na boisko w 78. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Sassuolo.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu ze SPAL.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Regginą.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 69. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Cremonese.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – poza kadrą meczowa na wygrany 1:0 ligowy mecz z Cremonese.

Bartosz Salamon (SPAL 2013 – Serie B) – 70 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Regginą.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (Víkingur – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z B36 Tórshavn.

Łukasz Jarosiński (KÍ Klaksvík – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z NSÍ Runavík.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Víkingurem.