Oko na rodaka: Bal debiutantów

Co to był za dzień. Polacy występujący za granicą przeszli dzisiaj samych siebie. Aż siedmiu Polaków zadebiutowało dzisiaj w nowych klubach, a bramki dla swoich drużyn strzelali Mateusz Klich, Paweł Bochniewicz, Patryk Klimala, Artur Sobiech, Dawid Kurminowski i Adrian Cieślewicz.

Nie możemy zaczać od innej informacji. Mateusz Klich w swoim debiucie w Premier League, przeciwko broniącemu tytułu mistrza Anglii Liverpoolowi strzelił bramkę dla Leeds United. W 67. minucie meczu po dograniu Heldera Costy Klich oddał mocny strzał na bramkę rywali strzelając wyrównującą bramkę na terenie absolutnego faworyta tego meczu. Ostatecznie podopiecznym Marcelo Bielsy nie udało się wywieźć z Anfield chociażby punktu – w 88. minucie swojego trzeciego gola z rzutu karnego strzelił Mohamed Salah ustalając wynik spotkania na 4:3. Więcej o tym meczu możecie przeczytać tutaj.

Podróż w poszukiwaniu debiutantów zaczniemy od wizyty na boiskach usytułowanych za naszą zachodnią granicą. A konkretniej skupimy się dzisiaj na  i rozgrywkach I rundy Pucharu Niemiec. W popołudniowych spotkaniach aż trzech naszych zawodników. Tylko jeden z nich dostał szansę gry od pierwszej minuty. Był to bramkarz Augsburga Rafał Gikiewicz. Jego kolega z zespołu Robert Gumny pojawił się na boisku z ławki. Kapitan młodzieżowej reprezentacji Polski pojawił się na placu gry w 72. minucie. Jego zespół nie miał najmniejszych problemów z wywalczeniem awansu wygrywając aż 7:0 z piątoligowym MTV Eintracht Celle. Swoją szansę otrzymał także zaledwie 18-letni Bartosz Białek. Sprowadzony do Wolfsburga z Zagłębia Lubin napastnik wszedł na boisko w 74. minucie. Jego zespół mimo straty bramki na samym początku meczu, ostatecznie wygrał 4:1 z występującym w czwartej lidze Unionem Fürstenwalde i pewnym krokiem wszedł do kolejnej rundy krajowego pucharu. Jako ostatni w Niemczech zadebiutował Jakub Piotrowski z Fortuny Düsseldorf. Sprowadzony z belgijskiego Genku środkowy pomocnik podobnie jak jego koledzy nie znalazł się w wyjściowej jedenastki swojego zespołu, lecz dostał szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności w drugiej połowie. Piotrowski wszedł w 78. minucie, a już chwilkę później asystował przy zwycięskim trafieniu dla Fortuny, którego autorem był Thomas Pledl.

Sobota to także debiuty w nowych klubach dwóch polskich skrzydłowych – Damiana Kądziora i Przemysława Płachety. Obaj nie dostali od swoich trenerów szansy gry od pierwszej minuty i na boisku pojawili się w drugiej połowie. Szybciej swoją szansę na debiut w La Liga otrzymał Kądzior, który w barwach Eibar grał od 61. minuty. Jego zespół na inaugurację nowego sezonu bezbramkowo zremisował z Celtą Vigo. Kwadrans mniej gry od trenera Norwich otrzymał Przemysław Płacheta. Młodzieżowy reprezentant Polski wszedł na boisko w 76. minucie meczu z Huddersfield. Na jego nieszczęście, cztery minuty później zwycięskiego gola dla Huddersfield strzelił Adam Idah.

Paweł Bochniewicz ma za sobą bardzo udane tygodnie. Świetne występy w barwach Górnika Zabrze zaowocowały powołaniem do reprezentacji Polski na wrześniowe mecze Ligi Narodów. Zgodnie z oczekiwaniami, Bochniewicz szansy na debiut nie otrzymał, jednak już powołanie trzeba traktować jako wyróżnienie. 24-letni obrońca w czwartek podpisał kontrakt z holenderskim sc Heerenveen, a już dwa dni później zadebiutował w Eredivisie. I to w wyjściowym składzie! I jeszcze na dodatek strzelił gola. No, trzeba przyznać, że Polak wchodzi do nowej drużyny z przytupem.

Debiuty, debiutami, ale polscy napastnicy wyrobili normę i swoje gole strzelili. Zerkniemy najpierw na Wyspy Brytyjskie.

Patryk Klimala wciąż nie może liczyć na miejsce w pierwszej jedenastce Celticu, jednak gdy już wchodzi na boisko, to zdarza mu się zabłysnąć. Tak było i tym razem, w meczu 7. kolejki szkockiej ekstraklasy z Ross County. Napastnik naszej młodzieżówki wszedł na boisko w 62. minucie, a trzynaście minut swoją drugą bramką w lidze w tym sezonie przypieczętował zwycięstwo 5:0 Celticu. Udaną inaugurację nowego sezonu walijskiej ekstraklasy zaliczył występujący w TNS Adrian Cieślewicz, który w dzisiejszym meczu z Barry Town dwukrotnie pokonał bramkarza rywali.

Artur Sobiech po odejściu z Lechii Gdańsk trafił do Turcji, a konkretniej do występującego wówczas w drugiej lidze Fatih Karagümrük SK. Indywidualnie polski napastik zanotował przyzwoity sezon – w 14 meczach strzelił sześć goli. Wraz ze swoimi kolegami po wygranej w barażach m.in. z zespołem Jakuba Koseckiego wywalczył awans do tamtejszej ekstraklasy. W pierwszym spotkaniu nowego sezonu tureckiej ekstraklasy były reprezentant Polski strzelił gola, a jego zespół na premierę pewnie pokonał 3:0 Yeni Malatyaspor.

Mało? Kolejnego gola na Słowacji strzelił Dawid Kurminowski. Polski napastnik występujący w MŠK Žilina w dzisiejszym meczu 6. kolejki z ŠKF Sereď trafił do bramki rywali po raz trzeci w tym sezonie słowackiej ekstraklasy. Prócz tego, 21-letni napastnik ma na koncie dwa gole w drugoligowych rezerwach Žiliny. Niestety tym razem zespół Kurminowskiego i Jakuba Kiwiora (zagrał cały mecz) przegrali 2:3 i obecnie plasują się na czwartym miejscu w tabeli ligowej.

Podsumowanie występów polskich zawodników (12 września)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – zszedł w przerwie przegranego 0:1 ligowego meczu z Crystal Palace.

Mateusz Bogusz (Leeds United FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 3:4 ligowy mecz z Liverpoolem.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Newcastle United.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – strzelił gola w przegranym 3:4 ligowym meczu z Liverpoolem. Został zmieniony w 81. minucie.

Kamil Miazek (Leeds United FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 3:4 ligowy mecz z Liverpoolem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu ze Stoke City.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Reading.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Luton Town. Polski obrońca czeka na debiut w nowym klubie.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – wszedł na boisko w 76. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Huddersfield Town. Był to jego debiut w nowym klubie.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Fletwood Town.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w doliczonym czasie gry zremisowanego 1:1 ligowego meczu z 1.FK Příbram.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z 1.FK Příbram.

Cypr

Patryk Procek (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z APÓEL-em Nikozja.

Grecja

Damian Szymański (AÉK Ateny – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 finał Pucharu Grecji z Olympiakósem.

Hiszpania

Damian Kądzior (SD Eibar – La Liga) – wszedł na boisko w 61. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Celtą Vigo. Był to jego debiut w nowym klubie.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Willem II Tilburg. Zagrał cały mecz w swoim debiucie w nowym klubie.

Islandia

Robert Błąkała (Vestri Ísafjörður – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Fram.

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Víkingurem Ólafsvík.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Kajsarem Kyżyłorda.

Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie wygranego 2:1 ligowego meczu z Kajsarem Kyżyłorda.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 74. minucie wygranego 4:1 meczu Pucharu Niemiec z czwartoligowym Unionem Fürstenwalde. Był to jego debiut w nowym klubie.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 7:0 meczu Pucharu Niemiec z piątoligowym MTV Eintracht Celle. Był to jego debiut w nowym klubie.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 72. minucie wygranego 7:0 meczu Pucharu Niemiec z piątoligowym MTV Eintracht Celle. Był to jego debiut w nowym klubie.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 meczu Pucharu Niemiec z piątoligowym SV Todesfelde.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 meczu Pucharu Niemiec z trzecioligowym Ingolstadt.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 mecz Pucharu Niemiec z trzecioligowym Ingolstadt.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 78. minucie i zaliczył asystę w wygranym 1:0 meczu Pucharu Niemiec z trzecioligowym Ingolstadt. Był to jego debiut w nowym klubie.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 71. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z FK Chimki.

Rumunia

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – 74 minuty w przegrany 1:2 ligowym meczu z FC U Craiova.

Rafał Zaborowski (Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – 74 minuty w przegranym 0:5 ligowym meczu z AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z ŠKF Sereď.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym 2:3 ligowym meczu z ŠKF Sereď. Zagrał cały mecz.

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z FC ŠTK 1914 Šamorín.

Daniel Skiba (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz ze Slavojem Trebišov.

Mateusz Zachara (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz ze Slavojem Trebišov.

Stany Zjednoczone

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS) – wszedł na boisko w 62. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Columbus Crew.

Szkocja

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – strzelił gola w wygranym 5:0 ligowym meczu z Ross County. Wszedł na boisko w 75. minucie.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Rangers FC.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Hamilton Academical.

Turcja

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:5 ligowym meczu z Göztepe.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Galatasaray.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z Yeni Malatyaspor. Zagrał cały mecz.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – strzelił dwie bramki w wygranym 3:0 ligowym meczu z Barry Town FC. Zagrał cały mecz.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony.

Wyspy Owcze

Łukasz Jarosiński (KÍ Klaksvík – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z HB.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w przegranym 2:4 ligowym meczu z NSÍ Runavík.

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z rezerwami AB.