Neuer piłkarzem roku według “L’Equipe”

Francuska gazeta “L’Equipe” opublikowała ranking stu najlepszych piłkarzy roku 2014. Pierwsze miejsce zajął Niemiec Manuel Neuer, który swoje wspaniałe występy w rodzimej lidze i na Mistrzostwach Świata przypieczętował kolejną wygraną w tego typu zestawieniu.

Dziennikarze francuskiego L’Equipe zdecydowali, iż nagroda w ich zestawieniu należy się niemieckiemu bramkarzowi, Manuelowi Neuerowi. Niemiec w mijającym roku imponuje przede wszystkim widowiskowymi paradami i dosyć niekonwencjonalnym stylem gry, co sprawiło iż francuscy dziennikarze postawili go m.in. przed Cristiano Ronaldo, Leo Messim, czy też Arjenem Robbenem.

Koniec roku tradycyjnie niesie ze sobą wiele podsumowań, zestawień i prestiżowych nagród dla najlepszych zawodników danego roku. Po triumfie Cristiano Ronaldo w rankingu magazynu “Guardian” przyszedł czas na dziennikarzy z Francji.

Na setnym miejscu uplasował się Joel Campbell, który jak wiemy błysnął na Mundialu prowadząc Kostarykę do sensacyjnego rezultatu – 1/4 finału, jednakże jego występy w Premier League wyglądają bardzo ubogo. Młody napastnik nie dostaje wiele szans na wejście na boisko, a w angielskiej ekstraklasie rozegrał ledwo 37 minut. 99. był grecki obrońca – Kostas Manolas.

Końcowa dziesiątka zestawienia należała w większości do zawodników, o których stało się głośno za sprawą Mundialu. 97 lokatę zajął Kolumbijczyk Juan Camilo Zuniga, który wprawił całą Brazylię w nerwy powodując kontuzję Neymara, przez którą zawodnik Canarinhos przedwcześnie zakończył udział w Mistrzostwach Świata. 94 miejsce zajął obrońca Marcos Rojo, który świetnymi występami w reprezentacji na brazylijskich stadionach zapewnił sobie transfer do Manchesteru United.

Miejsca 70-40 zostały zdominowane przez zawodników defensywnych. 64. był John Terry, lokatę wyżej uplasował się Thiago Silva, 61. był środkowy obrońca Atletico, Joao Miranda, a 57. miejsce należało do zawodnika Chelsea, Nemanji Matica. Wyżej, bo na 49. miejscu znalazł się Marcelo, przed nim na 43. lokacie znalazł się kapitan Manchesteru City, Vincent Kompany.

Wyższe lokaty należały w większości do zawodników grających w ofensywie. Na 28. miejscu uplasował się najlepszy z polskich zawodników, Robert Lewandowski, wyprzedzając m.in. Robina van Persiego, Cesca Fabregasa, Xabiego Alonso, Marco Reusa i Andreę Pirlo.

Król strzelców Mundialu w Brazylii, zawodnik Realu Madryt, James Rodriguez zajął 17. miejsce, a mający doprowadzić Brazylię do triumfu Neymar zajął siódmą lokatę.

Długa absencja na Mistrzostwach Świata sporo kosztowała nie tylko wyżej wspomnianego Neymara, ale również Urugwajczyka Luisa Suareza, który przez ugryzienie Giorgio Chielliniego stracił możliwość udziału w fazie pucharowej Mundialu i był zmuszony pauzować początek klubowego sezonu 2014/15, co sprawiło, iż zajął dopiero 9. lokatę. 10. miejsce w zestawieniu należało do Zlatana Ibrahimovica, który na Mistrzostwa Świata w ogóle nie pojechał.

6. i 5. miejsce zajęli odpowiednio Angel Di Maria i Phillip Lahm, którzy również zaliczyli w tym roku wiele dobrych występów. Tuż przed nimi uplasował się Arjen Robben, który świetnymi zagraniami i niezwykłym stylem gry udowodnił, że na całym świecie nie ma drugiego takiego pomocnika.

Pierwsza trójka była łatwa do przewidzenia, jedyną zagadką była kolejność zawodników. Trzecie miejsce zajął Argentyńczyk Leo Messi, który doprowadził reprezentację do finału i zdobył nagrodę dla najlepszego gracza Mundialu. Drugi był Cristiano Ronaldo, który choć zakończył Mistrzostwa Świata po fazie grupowej popisał się genialną postawą w Realu Madryt pomagając klubowi w sięgnięciu po 10. triumf w Lidze Mistrzów. Zwycięzcą rankingu “L’Equipe” w pełni zasłużenie został Manuel Neuer, który przez cały rok był ostoją linii defensywy zarówno klubowej, jak i reprezentacyjnej. Zdaniem francuskich dziennikarzy, Niemiec “zrewolucjonizował pozycję bramkarza i w pełni zasłużył na tę nagrodę patrząc na cały 2014 rok”.

12 stycznia dowiemy się kto sięgnie po najważniejsze indywidualne wyróżnienie w świecie futbolu – Złotą Piłkę FIFA.