Liga Mistrzów: Seria Ajaxu przerwana! Chelsea z trzema punktami

Oficjalnie

W meczu 3. kolejki grupy H rozgrywek Ligi Mistrzów Chelsea FC skromnie pokonała Ajax Amsterdam 1:0.

Rozpędzony Ajax Amsterdam, który swoje ostatnie spotkanie przegrał w półfinale zeszłorocznej edycji Ligi Mistrzów z Tottenhamem, podszedł do tego spotkania z kompletem punktów po dwóch zwycięstwach 3:0. Obarczona kontuzjami Chelsea w pierwszej kolejce rozgrywek uległa Valencii i z dorobkiem trzech oczek plasuje się na drugiej pozycji w grupie H. Mecz ten mógł mieć zatem kluczowe znaczenie w kwestii końcowego układu sił.

Podopieczni Erika ten Haga od początku spotkania rozgrywali futbolówkę w niezwykle intensywny sposób. Chelsea była jednak przygotowana na założenia taktyczne Holendrów i w odpowiedni sposób uniemożliwiała gospodarzom swobodne poruszanie się po boisku. Groźnie było już w drugiej minucie, kiedy to po uderzeniu jednego z zawodników Ajaxu piłka odbiła się od ręki defensora londyńczyków, lecz wcześniej arbiter boczny dopatrzył się spalonego.

Pierwszy, a zarazem jedyny celny strzał w pierwszej odsłonie miał miejsce po nieco ponad kwadransie gry. Swoich sił strzałem z szesnastki próbował Mason Mount, ale skuteczną interwencją popisał się goalkeeper gospodarzy, Andre Onana.

Jeszcze przed przerwą do siatki Chelsea trafił Quincy Promes. W momencie podania od zespołowego partnera Holender znajdował się jednak na spalonym, co potwierdziła wideoweryfikacja systemem VAR.

W drugiej połowie gospodarze wciąż byli stroną przeważającą, ale przyjezdni w dalszym ciągu nie odstawiali nogi i nie pozwolili się stłamsić. W 60′ minucie przed doskonałą okazją stanął Dusan Tadić. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego 30-letni Serb uderzył futbolówkę głową, lecz ta obiła jedynie słupek bramki Kepy Arrizabalagi.

Kilka minut przed końcem regulaminowego czasu poważne zagrożenie stworzył wchodzący z ławki Christian Pulisic. Reprezentant Stanów Zjednoczonych najpierw próbował zaskoczyć bramkarza rywali uderzeniem z szesnastu metrów, a by po chwili minąć defensywę Ajaxu i bez przeszkód dośrodkować w pole karne. Tam sprytem popisał się Michy Batshuayi, który odskoczył rywalowi i ofiarnym uderzeniem wpakował piłkę do siatki, wyprowadzając Chelsea na prowadzenie.

Wprowadzenie dwóch ofensywnych graczy i desperackie ataki nie pomogły Ajaxowi w osiągnięciu oczekiwanego celu i wygarnięciu przyjezdnych choć jednego oczka. “The Blues” wywożą z Amsterdamu komplet trzech oczek i zrównują się punktami z mistrzem Holandii.

23.10.2019, 3. kolejka Ligi Mistrzów – Johan Cruijff Arena (Amsterdam)

Ajax Amsterdam – Chelsea FC 0:1 (0:0)

86′ Michy Batshuayi

Ajax: Onana – Dest, Veltman (Huntelaar 89′), Blind, Tagliafico – Alvarez (De Jong 89′), Van de Beek, Martinez – Ziyech, Tadic, Promes (Neres 74′)

Chelsea: Arrizabalaga – Azpilicueta, Zouma, Tomori – Hudson-Odoi (James 90′), Kovacic, Jorginho, Alonso – Willian (Pulisic 66′), Abraham (Batshuayi 71′), Mount

Żółte kartki: Tadic 48′, Martinez 65′ – Zouma 84′

Sędzia: Ovidiu Hațegan (Rumunia)