Liga Mistrzów: Austriackie 3 punkty – RB Lipsk pokonuje Zenit

Facebook RB Leipzig

Choć po pierwszej połowie to Zenit Sankt Petersburg prowadził, to za sprawą austriackiego duetu RB Lipsk pokonał Rosjan 2:1.

Choć to RB Lipsk było stroną przeważająco to gospodarze otworzyli wynik. Kapitalnym strzałem w 25. minucie popisał się Yaroslav Rakitsky. Dośrodkowanie Douglasa Santosa zostało wybite głową przez Williego Orbana, piłka trafiła przed pole karne. Tam przyjął ją Rakitsky i świetnym wolejem z około 20 metrów pokonał Petera Gulacsiego.

Do końca pierwszej połowy piłkarze Juliana Nagelsmanna nie zdołali wypracować sobie dogodnej sytuacji. W 34. minucie okazję na to miał Timo Werner, ale rozpędzony Niemiec dostał podanie od Lukasa Klostermanna nie w tempo i mógł tylko musnąć wolniejszą od niego piłkę. To małe zagrożenie pewnie wyłapał Mikhail Kerzhakov.

Na drugą połowę nie wyszła już największa gwiazda RB Lipsk. Wernera zmienił go Matheus Cunha, ale nie podcięło to skrzydeł Czerwonych Byków. W 49. minucie Adebayo Lookman rozpoczął akcję bramkową podając do Marcela Sabitzera, ten z pierwszej piłki odegrał do swojego rodaka Konrada Lainera i Austriak strzałem po dłuższym słupku pokonał Kerzhakova.

To nie była jedyna austriacka bramka tego spotkania. 10 minut później jeszcze piękniejszą bramkę od Rakitsky’ego zdobył Marcel Sabitzer. Stadiony świata!

W 68 minucie Zenit miał dobrą okazję na wyrównanie. Rakitsky znów zapomniał, że jest środkowym obrońcą i po dryblingu z prawej strony boiska zgrał do Yordana Osorio, a rezerwowy mistrzów Rosji spudłował oddając strzał z pierwszej piłki sprzed “piątki” pola karnego Lipska. W 83. minucie okazję na 3:1 miał RB Lipsk. Emil Forsberg posłał świetne podanie do Matheusa Cunhy, a ten będąc sam na sam zamiast podać do Yousufa Poulsena oddał strzał, który przeleciał obok lewego słupka bramki Rosjan. 120 sekund później Cunha znów wyszedł sam na sam po dobrym podaniu prostopadłym. Brazylijczyk oddał petardę, ale wysoko nad bramką.

Inny rezerwowy też siał postrach w ostatnich minutach meczu. Robert Mak w 87. minucie po rykoszecie mógł głową pokonać Gulacsiego, ale oddał niecelny strzał obok prawego słupka węgierskiego bramkarza.

23.10.2019, 3. kolejka fazy grupowej Ligi Mistrzów, Red Bull Arena (Lipsk)

RB Lipsk – Zenit Sankt Petersburg 2:1 (0:1)

Laimer 49′, Sabitzer 59′ – Rakitsky 25′

Lipsk: Gulacsi – Mukiele, Orban, Upamecano, Klostermann – Kampl, Laimer (Demme 86′) – Sabitzer, Forsberg, Lookman (Poulsen 69′) – Werner (Cunha 46′).

Zenit: Kerzhakov – Karavaev, Ivanović, Rakitsky, Santos – Shatov (Osorio 65′), Barrios, Ozdoev – Dzyuba, Azmoun (Kuzyayev 75′), Driussi (Mak 82′).

Żółte kartki: Barrios 8′ (Zenit)

Sędzia: Ali Palabiyik (Turcja)