Grupa I: Belgia z kompletem zwycięstw, San Marino z kompletem porażek

FIFA.com

W sobotę rozegrano mecze 9. kolejki grupy I Eliminacji do Mistrzostw Europy 2020. Po bardzo zaciętym meczu Szkoci pokonali na wyjeździe Cypr, dzięki czemu są faworytami do zagrania w barażach. W hicie kolejki Belgia rozbiła Rosjan 4-1, a San Marino odniosło porażkę 1-3 z Kazachstanem.

Cypryjczycy postawili się Szkocji

W pierwszym sobotnim spotkaniu w Grupie I, w bezpośrednim pojedynku o 3. miejsce w grupie Szkocja ograła na wyjeździe Cypr 2-1. Nie był to na pewno dla podopiecznych Clarke’a łatwy mecz, bo przez większośc spotkania to gospodarze dyktowali warunki gry. Mieli oni zdecydowaną przewagę w posiadaniu piłki, oraz oddali o połowę więcej strzałów. W najważniejszej statystyce, czyli liczbie bramek, górą byli Szkoci.

Jako pierwszy do bramki trafił Christie, który już w 12. minucie gry otworzył wynik. Na samym początku drugiej połowy wyrównał Efrem, ale już po sześciu minutach prowadzenie dla Wyspiarzy odzyskał McGinn, dla którego była to bramka nr. 5 w tych eliminacjach. Dzięki zwycięstwu Szkoci awansowali na 3. miejsce w grupie I, ale nie mają już szans na bezpośredni awans. Mogą natomiast przypieczętować awans do baraży, jeśli we wtorek wygrają na własnym terenie z Kazachstanem. Cypr również ma jeszcze szanse na baraże, ale musi liczyć na zwycięstwo Kazachstanu w ostatnim meczu, a także pokonać we wtorek Belgię.

Bracia Hazardowie najechali Petersburg

W drugim ze spotkań 9. kolejki w Grupie I Rosjanie podejmowali w Petersburgu Belgię. Ten hitowy pojedynek dwóch najlepszych drużyn grupy zapowiadał się arcyciekawie, ale goście już w pierwszej połowie przesądzili o wyniku spotkania. Thorgan Hazard otworzył wynik w 19. minucie, a zanim na zegarze wybiła 40. minuta, dwie bramki dołożył jego brat Eden. Tym samym, jeszcze zanim sędzia zaprosił zawodników na przerwę, Belgowie w zasadzie przypieczętowali swój triumf w grupie.

W drugiej części meczu na 4-0 podwyższył jeszcze Romelu Lukaku. Honorową bramkę dla Rosjan zdobył Gieorgij Dżykija, ale na walkę o punkty po prostu nie było szans. Belgia była o dwie klasy lepsza, zasłużenie wygrała, i zapewniła sobie pierwsze miejsce w grupie, z kompletem zwycięstw i sześcioma oczkami przewagi nad dzisiejszymi rywalami. Rosjanie są już jednak pewni awansu z grupy. Zajmujący trzecie miejsce Szkoci nie są w stanie zagrozić ich pozycji.

Dziewiąta porażka San Marino

Na czele tabeli z kompletem zwycięstw jest Belgia, a na dnie, z kompletem porażek San Marino. W domowym meczu z Kazachstanem pół-amatorska reprezentacja tego malutkiego kraju uległa Kazachstanowi 1-3. Bramki dla gości strzelali Zainudtinow, Sujumbajew, oraz Szetkin. Honor gospodarzy uratował na kwadrans przed końcem meczu Berardi.

San Marino z dna tabeli już się nie podniesie. Kazachstan zjmuje co prawda dopiero piąte miejsce, ale w teorii może jeszcze wskoczyć na podium. Warunkiem jest wygrana ze Szkocją, a także mało prawdopodobna porażka Belgii w meczu z Cyprem.