Grupa C: Pewne zwycięstwo Niemiec, nieporadność Holandii

Niemcy

W grupie C eliminacji do Mistrzostw Europy 2020 dochodzi do kluczowych rozstrzygnięć. Reprezentacja Niemiec bez większych problemów pokonała Białoruś 4:0, z kolei Holandia nie potrafiła uporać się z Irlandią Północną.

Podopieczni Joachima Lowa od początku spotkania całkowicie zdominowali pole gry. Doskonałe okazje Matthiasa Gintera, Toniego Krossa czy Serge Gnabry’ego, a także 12 strzałów na przełomie dwóch pierwszych kwadransów nie przyniosły jednak oczekiwanych efektów.

Mimo niezliczonej ilości sytuacji bramkowych gospodarze doczekali się trafienia dopiero w 41′ minucie. Gnabry obsłużył zagraniem wspomnianego Matthiasa Gintera, który w efektowny sposób, strzałem piętką, pokonał Aleksandra Gutora.

Po 4 minutach gry w drugiej odsłonie było już 2:0. Leon Goretzka wykorzystał sprytne dogranie po ziemi z rzutu rożnego w wykonaniu Toniego Kroosa i mocnym strzałem po długim słupku raz jeszcze pokonał goalkeepera Dynama Brest. Chwilę później swojego trafienia doczekał się Kroos, który po podaniu Gintera popisał się skutecznym, a zarazem efektownym uderzeniem z linii szesnastego metra, podwyższając tym samym prowadzenie Niemców.

Zdecydowaną przewagę Mistrzów Świata z 2014 roku udokumentował raz jeszcze Toni Kroos w 83′ minucie. Pomocnik Realu Madryt prostymi zwodami minął dwójkę defensorów Białorusi i bez problemów pokonał Gutora, ustalając tym samym wynik spotkania na 4:0. Chwilę wcześniej jedenastki na gola nie zamienił Igor Stasevich. Manuel Neuer wyczuł intencje strzelca i popisał się skuteczną interwencją.

16.11.2019, eliminacje do Mistrzostw Europy 2020 – grupa C, Borussia-Park (Mönchengladbach)

Niemcy – Białoruś 4:0 (1:0)

Matthias Ginter 41′, Leon Goretzka 49′, Toni Kroos 55′, 83′

Niemcy: Neuer – Klostermann, Ginter, Koch, Schulz – Gundogan, Kimmich, Kross – Goretzka, Gnabry (Waldschmidt 84′, Rudy 90+1′), Werner (Brandt 68′)

Białoruś: Gutor – Matvejchik, Martynovich, Naumov, Polyakov – Kovalev (Skavysh 78′), Dragun, Maevskiy, Nekhajchik (Bessmertny 84′), Stasevich – Laptev (Lisakovich 68′)

Żółte kartki: Koch 75′

Sędzia: Orel Grinfeld (Izrael)

W drugim spotkaniu grupy C reprezentacja Holandii zaledwie zremisowała bezbramkowo z Irlandią Północną. Podopieczni Ronalda Koemana byli stroną przeważającą, lecz nie byli w stanie udokumentować swojej dominacji. Warto również wspomnieć, iż w 32′ minucie Steven Davis nie wykorzystał jedenastki.

Tym samym Holendrzy tracą prowadzenie w swojej grupie na rzecz Niemców i nie powiększają przewagi nad trzecią Irlandią Północną. W ostatniej kolejce zmagań o Euro 2020 “Oranje” zmierzą się z Estonią.

16.11.2019, eliminacje do Mistrzostw Europy 2020 – grupa C, Windsor Park (Belfast)

Irlandia Północna – Holandia 0:0 (0:0)

Irlandia Północna: Peacock-Farrell – C. Evans (McGinn 71′), Cathcart, J. Evans, Lewis (Thompson 80′) – McNair, Davis, Saville (Smith 58′) – Dallas, Magennis, Whyte

Holandia: Cillessen – Veltman, de Ligt, van Dijk, Blind – de Jong, de Roon (Propper 36′), Berghuis (de Jong 65′) – Promes, van de Beek, Babel (Ake 90′)

Żółte kartki: Davis 41′, Dallas 84′ – de Roon 11′, Veltman 31′

Sędzia: Szymon Marciniak (Polska)