FIFA WWC 2019: Holandia wygrywa rzutem na taśmę, pewny awans Włoszek

W ostatnich spotkaniach 1/8 finału Mistrzostw Świata kobiet awans zapewniły sobie ekipy Holandii i Włoch.

Netherlands after scored goal, FIFA WWC 2019 / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W ostatnich spotkaniach 1/8 finału Mistrzostw Świata kobiet awans zapewniły sobie ekipy Holandii i Włoch. Obie drużyny z Europy okazały się lepszy od przedstawicieli Azji – Chin oraz Japonii.

Pierwsze na boisko dzisiejszego dnia wybiegły Włoszki i Chinki. Od początku piłkarki z Półwyspu Apenińskiego chciały szybko objąć prowadzenie. W 10 minucie Valentina Giacinti co prawda pokonała bramkarkę rywalek w sytuacji sam na sam. Jednak bramka słusznie nie została uznana z powodu pozycji spalonej. Pięć minut później było już 1:0 dla Włoszek, tym razem Giacinti zdobyła prawidłową bramkę. Wynik spotkania został ustalony na początku drugiej połowy. Aurora Galli oddała strzał z dystansu, którego Shimeng Peng nie zdołała sparować. Chinki nie odwróciły już losów rywalizacji i w ćwierćfinale Włoszki zagrają z Holenderkami.

25.06.2019, 1/8 finału FIFA Women’s World Cup, Stade de la Mosson (Montpellier)

Włochy – Chiny 2:0 (1:0)

bramki: V. Giacinti 15′, A. Galli 49′

Drugi rozegrany dzisiaj mecz dostarczył kibicom jeszcze więcej emocji. Holenderki na turnieju we Francji nie przegrały jeszcze spotkania, zaś Japonki to aktualne wicemistrzynie świata. Mecz ułożył się lepiej dla Holenderek. W 17 minucie bramkę zdobyła Lieke Mertens, która w fantastyczny sposób wykończyła podanie z rzutu wolnego. Holenderka strzałem piętą umieściła piłkę w siatce. Do wyrównania doszło jeszcze przed przerwą. Zespołową akcję swojej drużyny na bramkę zamieniła Yui Hasegawa. W drugiej połowie Japonki mogły objąć prowadzenie, jednak świetnie w bramce spisywała się Sari van Veenendaal. Kiedy wydawało się, że obie ekipy będą się szykowały do dogrywki, to Holenderki stanęły przed szansą zapewnienia sobie awansu w regulaminowym czasie gry. Kapitan drużyny z Azji zatrzymała strzał Vivianne Miedemy ręką w polu karnym. W efekcie jedenastkę na bramkę dającą wygraną zamieniła Lieke Mertens. Holenderki o awans do półfinału zagrają z Włoszkami.

25.06.2019, 1/8 finału FIFA Women’s World Cup, Roazhon Park (Rennes)

Holandia – Japonii 2:1 (1:1)

bramki: L. Mertens 17′, 90′ (rzut karny) – Y. Hasegawa 43′