FIFA

W poniedziałkowy wieczór poznaliśmy kolejnych finalistów przyszłorocznych Mistrzostw Świata. Rywalizację w grupie D wygrali Serbowie, którzy w ostatnim meczu pokonali w Belgradzie Gruzję 1:0. Po zwycięstwie nad Walią prawo gry w barażach uzyskali natomiast Irlandczycy.

Sytuacja w tabeli grupy D była bardzo interesująca. Serbowie przed ostatnią kolejką mieli punkt przewagi nad Walią oraz dwa nad Irlandią. Pomimo niewielkiej zaliczki, ich sytuacja była dość komfortowa, gdyż w ostatnim meczu przyszło im zagrać u siebie z przedostatnią w tabeli Gruzją, natomiast Walijczycy i Irlandczycy mierzyli się ze sobą w bezpośrednim starciu.

Wydawało się, że Serbowie są murowanym faworytem do zwycięstwa z Gruzinami i zapewnienia sobie udziału w mundialu. Spotkanie od pierwszych minut było jednak bardzo wyrównane. Żadna z drużyn nie osiągnęła znaczącej przewagi i do przerwy w Belgradzie utrzymał się bezbramkowy remis. Podobna sytuacja miała miejsce w rozgrywanym równolegle spotkaniu Walii z Irlandią. Oznaczało to, że na 45 minut przed końcem rywalizacji w grupie zachowany był status quo. W dalszym ciągu bliżej zajęcia pierwszego miejsca byli piłkarze z Bałkanów.

Sytuacja stała się jeszcze ciekawsza, gdy w 58. minucie meczu w Cardiff na prowadzenie wyszli Irlandczycy. Po zagraniu Jeffa Hendricka na listę strzelców wpisał się James McClean. Dzięki tej bramce podopieczni Martina O’Neilla wyprzedzili w wirtualnej tabeli swojego dzisiejszego rywala i zrównali się punktami z Serbią.
W Belgradzie kibice w końcu też doczekali się jednak gola. W 74. minucie, ku uciesze serbskich sympatyków, piłkę do siatki skierował były napastnik Legii Warszawa – Aleksandar Prijović. Więcej bramek tego wieczoru nie padło zarówno w Belgradzie, jak i w Cardiff. Oznacza to, że bezpośredni awans do przyszłorocznych Mistrzostw Świata wywalczyła reprezentacja Serbii. W barażach zagrają natomiast Irlandczycy.

W trzecim rozgrywanym równolegle meczu grupy D Mołdawia uległa w Kiszyniowie Austrii 0:1.

9 października 2017, 10. kolejka eliminacji Mistrzostw Świata, Belgrad, Stadion Rajko Miticia

Serbia – Gruzja 1:0 (0:0)
Aleksandar Prijović 74′

Serbia: Vladimir Stojković – Branislav Ivanović, Nikola Maksimović, Duško Tošić – Ante Rukavina, Nemanja Matić, Nemanja Gudelj, Aleksandar Kolarov – Adem Ljajić (Aleksandar Prijović 61′), Dušan Tadić – Aleksandar Mitrović.

Gruzja: Giorgi Makaridze – Otar Kakabadze, Guram Kaszia, Dawit Choczoława, Giorgi Nawalowski – Walerian Hwilija, Dżaba Kankawa, Giorgi Aburdżania, Waleri Kazaiszwili, Dżaba Dżigauri – Giorgi Kwilitaia (Giorgi Merebaszwili 78′).

Żółte kartki: Matić, Maksimović – Kvilitaia, Hwilija

Sędzia: Paweł Gil (Polska)

9 października 2017, 10. kolejka eliminacji Mistrzostw Świata, Cardiff, Cardiff City Stadium

Walia – Irlandia 0:1 (0:0)
James McClean 58′

Walia: Wayne Hennessey – Chris Gunter, Ashley Williams, James Chester, Ben Davies – Joe Allen (Jonathan Williams 37′), Andy King (Ben Woodburn 65′), Joe Ledley, Aaron Ramsey, Tom Lawrence – Hal Robson-Kanu (Sam Vokes 71′).

Irlandia: Darren Randolph – Cyrus Christie, Shane Duffy, Ciaran Clark, Stephen Ward – Robbie Brady, David Meyler, Harry Arter (Glenn Whelan 78′), Jeff Hendrick – James McClean, Daryl Murphy (Kevin Long 90′).

Żółte kartki: Allen – Murphy, Clark, Randolph, McClean, Meyler

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia)

9 października 2017, 10. kolejka eliminacji Mistrzostw Świata, Stadionul Zimbru, Kiszyniów

Mołdawia – Austria 0:1 (0:0)
Louis Schaub 69′

Mołdawia: Ilie Cebanu – Vitalie Bordian, Vadim Bolohan (Vadim Paireli 86′), Alexandru Epureanu, Artiom Rozgoniuc – Artur Ionita, Gheorghe Anton, Mihai Plătică (Vladimir Ambros 80′), Vladislav Ivanov (Andrei Cojocari 70′), Eugeniu Cociuc – Radu Gînsari.

Austria: Heinz Lindner – Moritz Bauer, Philipp Lienhart, Kevin Danso, Maximilian Wober – Julian Baumgartlinger, Florian Grillitsch, Florian Kainz (Valentino Lazaro 59′), Louis Schaub, Marko Arnautović (Philipp Schobesberger 81′) – Guido Burgstaller (Mark Janko 45′).

Żółte kartki: Ionita, Cociuc, Ivanov, Gînsari – Baumgartlinger

Czerwona kartka: Artur Ionita (Mołdawia, 55′, za drugą żółtą)

Sędzia: Bart Vertenen (Belgia)