Federacja Irlandii (Twitter)

Reprezentacja Danii, jako ostatnia drużyna z Europy, wywalczyła awans do przyszłorocznych Mistrzostw Świata. Niedawni grupowi rywale Polaków, w rewanżowym meczu barażowym pokonali w Dublinie Irlandię 5:1. Bohaterem spotkania był autor hat-tricka – Christian Eriksen.

Za faworyta dwumeczu uchodzili Duńczycy. W pierwszym meczu nie byli oni jednak w stanie wykorzystać atutu własnego boiska i zaledwie zremisowali 0:0. Rewanż w Dublinie zapowiadał się zatem bardzo ciekawie.

Spotkanie rozpoczęło się wyśmienicie dla gospodarzy, którzy już w 6. minucie objęli prowadzenie. Po wrzutce z rzutu wolnego, błąd we własnym polu karnym popełnił Nicolai Jørgensen, a Shane Duffy uprzedził interweniującego Kaspera Schmeichela i głową wpakował piłkę do bramki.
Duńczycy ruszyli do odrabiania strat i w 17. minucie byli bliscy zrealizowania celu. Bardzo dobrze w bramce Irlandczyków spisał się jednak Darren Randolph, który pomimo rykoszetu, zdołał odbić piłkę po strzale Williama Kvista. Chwilę później golkiper Middlesbrough również był górą, broniąc tym razem uderzenie Pione Sisto.
Niewykorzystane okazje bardzo szybko mogły się zemścić. Przed szansą na podwyższenie prowadzenia stawali Daryl Murphy i James McClean, ale ich strzały były minimalnie niecelne.
W 29. minucie Duńczykom udało się wreszcie wyrównać. Po krótko rozegranym rzucie rożnym, kapitalną akcję przeprowadził Sisto. Skrzydłowy Celty Vigo z dziecinną łatwością ograł Harry’ego Artera i wyłożył piłkę Andreasowi Christensenowi. Po uderzeniu defensora Chelsea futbolówka odbiła się od słupka, a następnie od stojącego na linii bramkowej Cyrusa Christie i wpadła do bramki.
Irlandczycy jeszcze nie otrząsnęli się po stracie prowadzenia, a po chwili już przegrywali. Po stracie Stephena Warda, goście przeprowadzili perfekcyjną kontrę, którą pięknym uderzeniem od poprzeczki wykończył Christian Eriksen.
Podopieczni Martina O’Neilla długo nie potrafili się podnieść po tych dwóch szybkich ciosach. Duńczycy w pełni kontrolowali przebieg gry i utrzymali korzystny dla siebie rezultat do końca pierwszej połowy.

Po zmianie stron obraz gry niewiele się zmienił. Goście, pomimo zadowalającego wyniku, wciąż przeważali i stwarzali kolejne sytuacje. Bliski podwyższenia prowadzenia był zwłaszcza szczególnie aktywny tego wieczoru Sisto, ale jego strzał ponownie obronił Randolph.
W 63. minucie, dobrze dysponowany w tym meczu irlandzki bramkarz nie miał już nic do powiedzenia. Jego koledzy z formacji defensywnej pozostawili dużo miejsca Eriksenowi, który dokładnie przymierzył zza pola karnego i po raz drugi wpisał się na listę strzelców.
To nie był koniec popisu pomocnika Tottenhamu na Aviva Stadium. W 74. minucie Nicolai Jørgensen wrzucił piłkę w pole karne w kierunku Andreasa Corneliusa. Dośrodkowanie przeciął Stephen Ward, ale uczynił to tak niefortunnie, że wyłożył futbolówkę wbiegającemu Eriksenowi, który pewnie pokonał Randolpha, kompletując tym samym hat-tricka.
Podopiecznym Åge Hareide wciąż było mało. W końcówce spotkania, wprowadzony kilka minut wcześniej z ławki rezerwowych Nicklas Bendtner został nieprzepisowo powstrzymany w polu karnym przez Jamesa McCleana i Szymon Marciniak podyktował rzut karny. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł sam poszkodowany i ustalił wynik spotkania. Dania pewnie pokonała Irlandię 5:1 i melduje się w ten sposób na przyszłorocznym mundialu.