Eliminacje do Mistrzostw Świata: Pewne zwycięstwa Szwajcarów i Włochów

źródło: fifa.com

Nadeszła pora na grupę C, w której według przewidywań ekspertów, o awans przede wszystkim zawalczą Włochy i Szwajcarzy. Czy Litwa, Irlandia Północna i Bułgaria pokrzyżują plany dwóm faworytom i powalczą o awans na Mundial?

Szwajcaria to stały bywalec Mistrzostw Świata. Drużyna “Helwetów” ma chrapkę na to, aby piąty raz z rzędu pojawić się na najbardziej prestiżowych rozgrywkach na świecie. Pierwszym rywalem Szwajcarów będzie Bułgaria, która ostatni raz na Mundialu zagrała w.. 1998 roku. Pierwsza połowa meczu w Sofii należała do gości. Od początku spotkania bramka strzeżona przez Ilieva Ivanova była oblegana przez podopiecznych Vladimira Petkovicia. Bramkarz Ludogoretsa skapitulował po raz pierwszy już w 7′ minucie. Po celnym dośrodkowaniu Ricardo Rodrigueza, piłkę do bramki skierował głową Breel Embolo. Trzy minuty później świetnym podaniem popisał się Xherdan Shaqiri, a swą okazję wykorzystał Haris Seferovic. Mało? W 10′ minucie było już 3:0 dla Szwajcarii. Steven Zuber był we właściwym miejscu, kopnął bezpańską piłkę i mógł cieszyć się ze swojej zdobyczy. Tuż po przerwie to Bułgarzy zaskoczyli Yanna Sommera i spółkę. Kiril Despodov uderzył z krawędzi pola karnego a piłka po rykoszecie wpadła do siatki. Podopieczni Petrova po strzeleniu gola uwierzyli w siebie, dokonując nieśmiałych ataków na bramkę przeciwników, lecz to goście ciągle kontrolowali grę. Wynik spotkania nie uległ zmianie, i to Szwajcarzy wywożą z Sofii 3 punkty.

Nacionalen Stadion Vasil Levski, Sofia
Bułgaria – Szwajcaria 1:3 (0:3)

Despodov 46′ – Embolo 7′, Seferovic 10′, Zuber 13

Bułgaria: Iliev – Dimov, Bozhikov, Zanev – Popov, Kostadinov, Malinov (71′ Chochev), Cicinho (72′ Tsvetanov) – Despodov (48′ Delev), Yomov (70′ Iliev I.I), Iliev D.

Szwajcaria: Sommer – Rodriguez, Akanji, Elvedi – Zuber (75′ Zakaria), Xhaka, Freuler (86′ Sow), Mbabu – Shaqiri (75′ Vargas) – Embolo (90′ Mehmedi), Seferović (86′ Gavranović)

Żółte kartki: Cicinho 69′ – Akanji 54′

W drugim meczu, który rozpoczął się o 20:45 zmierzyły się reprezentacje Włoch i Irlandii Północnej. Nikt w państwie z Półwyspu Apenińskiego nie wyobraża sobie, aby powtórzyła się klęska sprzed kilku lat, kiedy Włosi nie zakwalifikowali się na Mundial w 2018 roku. “Azzurri” już od początku naciskali, co poskutkowało golem w 14′ minucie. Alessandro Florenzi popisał się świetnym podaniem, a Domenico Berardiemu nie pozostało nic innego, niż pokonać Peacock-Farrella. Włosi nie chcieli zakończyć na jednym golu, więc nie dali odetchnąć swoim rywalom. Pod koniec pierwszej połowy błysnął duet Insigne-Immobile. Piękna akcja i Ciro wreszcie zdobywa gola w narodowych barwach. Zespół Roberto Manciniego kontrolował całe spotkanie i Irlandia Północna musiała uznać wyższość swoich przeciwników. 3 punkty zostają w Parmie.