uefa.com

W najciekawiej zapowiadającym się meczu pierwszego dnia drugiej kolejki eliminacji do Mistrzostw Świata Włochy zremisowały w Turynie z Hiszpanią 1:1. Obie bramki padły w drugiej połowie.

Spotkanie było przez wielu określane jako rewanż za starcie w 1/8 finału tegorocznych Mistrzostw Europy we Francji. Wtedy to Włosi pokonali Hiszpanów 2:0. Po Euro w obu zespołach doszło jednak do pewnych zmian. Te najważniejsze nastąpiły na ławkach trenerskich. Hiszpanów objął Julen Lopetegui, a szkoleniowcem Squadra Azzurra został Giampiero Ventura. Dzisiejsze zawody były zatem dla nowych trenerów świetną okazją, aby udowodnić, że nieprzypadkowo zostali zatrudnieni w tak ważnej roli.

W pierwszych minutach spotkania groźniej atakowali Hiszpanie. W 11. minucie pierwszy celny strzał oddał Andres Iniesta. Pomocnik Barcelony zabawił się z włoskimi obrońcami, ale uderzył zbyt lekko, a w dodatku dokładnie tam, gdzie stał Gianluigi Buffon.
Przewaga gości rosła z minuty na minutę. Zdecydowanie dłużej utrzymywali się przy piłce i stwarzali sobie coraz groźniejsze okazje do zdobycia gola. Przed przerwą nie zdołali jednak wykorzystać żadnej z nich i obie drużyny schodziły do szatni przy wyniku bezbramkowym.

Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił. W 55. minucie Hiszpanie objęli wreszcie prowadzenie. Sergio Busquets posłał prostopadłe podanie do Vitolo. Wydawało się, że wybiegający z bramki Buffon zażegna zagrożenie. Bramkarz Juventusu minął się jednak z piłką, a skrzydłowy Sevilli skierował ją do pustej bramki.
Po stracie gola gospodarze zmuszeni byli ruszyć do ataku, ale rywale byli bardzo dobrze zorganizowani i przez długi czas nie pozwalali im na zbyt wiele.
Na niespełna dziesięć minut przed końcem spotkania w polu karnym Hiszpanów doszło do starcia Sergio Ramosa z Ederem. Sędzia Felix Brych początkowo się wahał, ale ostatecznie wskazał na jedenasty metr. Rzut karny na gola zamienił Daniele De Rossi. Ostatnie minuty nie przyniosły zmiany rezultatu i obie drużyny musiały zadowolić się jednym punktem.

Włochy – Hiszpania 1:1 (0:0)
0:1 – 55′ – Vitolo
1:1 – 82′ – De Rossi

Żółte kartki:
Parolo, Bonaventura, Bonucci (Włochy) – Busquets, Vitolo, Costa, Ramos, Pique (Hiszpania)

Włochy: Buffon – Barzagli, Bonucci, Romagnoli – De Rossi, Montolivo (30′, Bonaventura), Parolo (76′, Belotti), Florenzi, De Sciglio – Eder, Pelle (59′ Immobile).
Hiszpania: De Gea – Carvajal, Ramos, Pique, Alba (23′, Nacho) – Busquets, Iniesta, Koke, Silva, Vitolo (84′, Thiago) – Costa (69′, Morata).

W pozostałych meczach grupy G zwyciężali goście. Liechtenstein uległ Albanii 0:2, a Macedonia okazała się gorsza od Izraela przegrywając 1:2. Przodownictwo w grupie objęli Albańczycy z kompletem sześciu punktów.

Liechtenstein – Albania 0:2 (0:1)
0:1 – 12′ – Yahmir Hyka
0:2 – 71′ – Bekim Balaj

Macedonia – Izrael 1:2 (0:2)
0:1 – 25′ – Tomer Hemed
0:2 – 43′ – Tal Ben Haim
1:2 – 63′ – Ilija Nestorovski