Dziś rozegrano ósmą serię spotkań w grupie G w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy. W najciekawiej zapowiadającym się meczu Szwecja nadspodziewanie gładko uległa przed własną publicznością Austrii 1:4 . Tym samym Austriacy zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie i awans na Euro 2016. Z kolei Szwedzi stracili drugie miejsce na rzecz Rosjan, którzy na wyjeździe rozgromili Liechtenstein 7:0. Do reprezentacji Trzech Koron zbliżyła się w tabeli Czarnogóra, która również na obcym terenie okazała się lepsza od Mołdawii zwyciężając 2:0.

Szwedzi do meczu z Austrią przystąpili bardzo zmobilizowani. Po sobotniej porażce z Rosją 0:1 ich przewaga nad Sborną stopniała zaledwie do jednego punktu. Dla świetnie radzących sobie w tych eliminacjach Austriaków dzisiejszy mecz był z kolei szansą, aby zapewnić sobie przepustkę na przyszłoroczne mistrzostwa Europy. I to oni lepiej zaczęli to spotkanie. Już w 8. minucie Mikael Antonsson sfaulował w polu karnym Zlatko Junuzovicia, a jedenastkę na gola zamienił David Alaba.
Szwedzi szybko próbowali odpowiedzieć. Najbliżej szczęścia był Zlatan Ibrahimović, ale jego strzał z rzutu wolnego obronił Robert Almer.
Austriacy nie stwarzali zbyt wielu okazji, ale gdy już je mieli, wykorzystywali je z zimną krwią. W 38. minucie po wrzucie z autu w pole karne Marc Janko głową zgrał piłkę na dłuższy słupek, a tam do siatki wpakował ją Martin Harnik, podwyższając prowadzenie przyjezdnych, które utrzymało się do przerwy.
W drugiej połowie Szwedzi dążyli do odrobienia strat, ale mimo licznych okazji nie udawało im się pokonać austriackiego bramkarza. Z minuty na minutę przewaga reprezentacji Trzech Koron rosła, ale goście od czasu do czasu wyprowadzali groźne kontrataki. Po jednym z nich zdobyli trzeciego gola. Po zagraniu Alaby przed Andreasem Isakssonem stanął Janko i pokonał szwedzkiego bramkarza.
Austriakom nie było mało strzelania. W 89. minucie swoje drugie trafienie tego wieczoru zanotował Harnik. Szwedzi walczyli jednak do końca i chwilę później za sprawą Zlatana Ibrahimovicia udało im się strzelić honorowego gola. Więcej bramek już w tym meczu nie padło. Austria rozbiła Szwecję i zapewniła sobie udział w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy.

Janko (Austria)

Szwecja: Isaksson – M. Olsson (82, Durmaz), Antonsson, Granqvist, Ekdal (86, Khalili) – Larsson, Kallstroem, Zengin (62, Thelin), Forsberg – Berg, Ibrahimović.
Austria: Almer – Klein, Dragović, Proedl, Fuchs – Baumgartlinger, Alaba, Junuzović (79, Sabitzer), Harnik, Arnautović (88, Jantscher) – Janko (84, Ilsanker).

Bezpośredni awans na Euro wciąż chcą wywalczyć Rosjanie, którzy na mecz z reprezentacją Liechtensteinu udali się w roli faworytów. Po upływie dwudziestu minut goście udowodnili swoją wyższość. Na listę strzelców wpisał się Artem Dzyuba.
W 40. minucie sytuacja gospodarzy skomplikowała się maksymalnie. Czerwoną kartką za faul w polu karnym został ukarany Daniel Kaufmann. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Aleksandr Kokorin i podwyższył prowadzenie Sbornej.
To wciąż jednak nie był koniec strzelania w wykonaniu naszych sąsiadów. Tuż przed końcem pierwszej połowy swoją drugą bramkę w tym meczu zdobył Dzyuba i na przerwę Rosjanie schodzili przy trzybramkowym prowadzeniu.
Piorunującą końcówką pierwszej połowy Rosjanie w zasadzie rozstrzygnęli rezultat spotkania na swoją korzyść, więc w drugiej odsłonie grali już znacznie spokojniej. Nie kwapili się do szybkich, agresywnych ataków na bramkę rywala, ale w pełni kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. W końcowej fazie meczu zdołali jeszcze wbić przeciwnikom kolejne cztery  gole. W 73. minucie Petera Jehle po raz kolejny pokonał Dzyuba, który tym trafieniem skompletował hat-trick’a.
Minęły zaledwie cztery minuty, a było już 0:5, po tym jak piłkę do siatki skierował wprowadzony chwilę wcześniej z ławki rezerwowych Fedor Smolov. Na pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry drogę do bramki Liechtensteinu znalazł także Alan Dzagoev, a w samej końcówce rywali dobił fenomenalny dziś Dzyuba. Liechtenstein – Rosja 0:6.

Kaufmann (Liechtenstein – 40′, za faul)

Liechtenstein: Jehle – Kaufmann, Frick, Burgmeier, Rechtsteiner – Kieber (77, Sele), Yildiz, Polverino – Buechel (86, Gubser), Hasler, Salanović (88, Christen).
Rosja: Akinfeev – Smolnikov, Ignashevitch, V. Berezutskyi, Kombarov – Shirokov (75, Smolov), Denisov (46, Glushakov), Shatov (65, Mamayev), Dzagoev, Kokorin – Dzyuba.

Ostatnia w tabeli Mołdawia podejmowała reprezentacje Czarnogóry, która chciała zbliżyć się do wyprzedzających ją rywali i przedłużyć tym samym swoje szanse na wyjazd do Francji w przyszłym roku. Spotkanie rozpoczęło się dla Czarnogórców zgodnie z planem. Już w 9. minucie objęli oni prowadzenie za sprawą Stefana Savicia.
Przewaga gości była widoczna. To oni dyktowali tempo gry, stwarzali więcej okazji, ale w pierwszej połowie już żadna z nich nie przyniosła zmiany rezultatu.
Po zmianie stron obraz gry niewiele się zmienił. Wciąż znaczącą inicjatywę mieli przyjezdni, ale nie przekładało się to na efekty w postaci kolejnych goli. Sama gra nie należała do najpiękniejszych. Mnóstwo było fauli, a sędzia miał sporo pracy i nieraz zmuszony był do wyciągania żółtego kartonika. Wreszcie, w 64. minucie Czarnogórcy dopięli swego i po trafieniu Fatosa Beciraja podwyższyli swoje prowadzenie. Taki wynik utrzymał się już do końca spotkania.

Vukcević (Czarnogóra)

Mołdawia: Cebanu – Armas, Erhan, Golovatenco, Jardan – Patras (71, Ginsari), Cojocari, Gatcan, Cebotaru (36, Racu), Dedov – Milinceanu.
Czarnogóra: Poleksić – Basa, Tomasević, Savić, Simić – Beciraj, Vukcević, Boljević, Marusić (69, Mandić) – Jovetić (88, Kascelan), Damjanović (46, Mugosa).

Austria w świetnym zapewniła sobie zwycięstwo w rywalizacji w grupie z siedmioma zwycięstwami i jednym remisem na koncie. Wciąż trwa walka o drugie miejsce, na które mają szanse reprezentacje Rosji, Szwecji i Czarnogóry. Do końca eliminacji pozostają dwie kolejki.