“Dajmy spokój z naturalizacją, szanujmy naszych zawodników” – Wywiad z Czesławem Michniewiczem

Piłkarski Świat: Był Pan na stażu w Schalke, Bayerze Leverkusen, Totenhamie. Czym się różni szkolenie w Bundeslidze, Premier League i w Polsce?

Czesław Michniewicz: Większe środki kładzione są na szkolenie, jest więcej zatrudnionych trenerów, lepiej wyszkolonych, pracują w lepszych warunkach, mają idealne warunki, boiska, zaplecze, odnowę biologiczną, sztab medyczny. Pod tym względem dużo się różnimy, ale u nas talentów też nie brakuje myślę, że z czasem będzie u nas podobnie.

PŚ: Arkadiusz Milik zagrał ostatnio bardzo dobry mecz , znalazł się w jedenastce kolejki Eredivisie, został najlepszym piłkarzem kolejki. Ruszyło się coś w polskiej piłce?

CzM: Myślę, że tak. Kolejny młody piłkarz, który wyjeżdża. gdzieś tam się przebił, na początku miał problemy, nie mógł się załapać do składu, podobnie było w Augsburgu. Myślę, że trafił do dobrego klubu, gdzie stawia się na młodzież. Z Ajaxu będzie łatwiej przedostać się do jeszcze większego klubu. Ajax to duży klub,ale dzisiaj przechodzi problemy i stąd też szansa dla Milika i innych młodych zawodników. Ajax słynie też z tego, że potrafi tych zawodników wyszkolić i sprzedać za duże pieniądze, mam nadzieję, że w przypadku Milika będzie podobnie.

PŚ: A z polskiej ligi? Żyro, Linetty?

CzM: Myślę, że przyszłość przed nimi tylko muszą się zastanowić, żeby nie szybko wyjechać i nie szybko wracać. Stępiński też z Widzewa szybko wyjechał i szybko musiał wrócić, także jeśli pójdzie do klubu gdzie ma szanse grać to powinien odejść, ale jeśli idzie do klubu gdzie sama nazwa jest duża, a będzie tam 20 czy 30 zawodnikiem to nie ma sensu żeby tam iść.

PŚ:W ostatnim meczu w barwach Koeln w Bundeslidze świetnie zagrał Olkowski, jak pan myśli kogo wystawi trener Nawałka?

CzM: Myślę, że Piszczek na pewno, ale Olkowski może zagrać jako boczny pomocnik. Grywał w Górniku Zabrze u Adama Nawałki jako boczny pomocnik, myślę że pod nieobecność Kuby Błaszczykowskiego jest szansa, że Olkowski zagra na prawej stronie, wszystko zależy od tego jak się będzie prezentował Grosicki, bo Grosicki ostatnio na tej pozycji grywał i całkiem mu nieźle szło.

PŚ: Tomasz Hajto zaproponował żeby do reprezentacji powołać Mathiasa Wittka z 2 Bundesligi.

Dajmy spokój z naturalizacją, to nic nie dało, przed Euro 2012 Smuda naturalizował, dzisiaj nikt z tych piłkarzy nie gra w reprezentacji, nic ci piłkarze nie dali, zajeli miejsce na darmo w kadrze, dajmy spokój, szanujmy naszych zawodników, stawiajmy na naszych piłkarzy, wychowanych w Polsce, którzy utożsamiają się z Polską, nie szukajmy drogi na skróty.

 

źródło: własne


x