Zagłębie Lubin zaczyna obóz od wygranej

szysz

zaglebie.com

Od zwycięstwa obóz w Turcji rozpoczęli zawodnicy Zagłębia Lubin. Drużyna prowadzona przez Piotra Stokowca wygrała 1:0 z rumuńskim FC Voluntari po trafieniu Patryka Szysza.

Pierwsza połowa spotkania była względnie wyrównana. Po stronie polskiego zespołu strzałami z dystansu rywala zaskoczyć próbowali Patryk Szysz i Mateusz Bartolewski. Po drugiej stronie boiska najwięcej problemów Dominik Hładun miał w 36. minucie, gdy z trudem obronił mocny strzał z dystansu jednego z rywali. Tuż przed przerwą kibice Zagłębia mieli powód do radości. Po bardzo dobrym, górnym podaniu Łukasza Poręby Szysz zdołał wyprzedzić defensorów Voluntari i nie miał najmniejszych problemów z przechytrzeniem bramkarza.

Po przerwie nieco zmieniony skład Zagłębia wciąż zdawał się mieć przewagę na boisku. Voluntari momentami potrafiło utrzymać się dłużej przy piłce, lecz finalnie nie wiązało się to z żadnym zagrożeniem pod bramką Hładuna. Finalnie “Miedziowym” udało się dowieźć premierowe zwycięstwo w zimowym okresie przygotowawczym nad bardzo solidnym rywalem z ligi porównywalnej pod względem potencjału do naszej rodzimej Ekstraklasy.

Zagłębie Lubin – FC Voluntari 1:0 (1:0)

Patryk Szysz 44

Skład Zagłębia w I połowie: Dominik Hładun – Bartłomiej Kłudka, Bartosz Kopacz, Saša Balić, Mateusz Bartolewski, Jakub Żubrowski, Łukasz Poręba, Tomasz Pieńko, Patryk Szysz, Kacper Masiak, Karol Podliński.

Skład Zagłębia w II połowie: Dominik Hładun – Jakub Wójcicki, Aleks Ławniczak, Kacper Lepczyński, Kamil Sobczak, Łukasz Łakomy, Mateusz Kizyma, Patryk Kusztal, Kacper Chodyna, Erik Daniel, Tomáš Zajíc.

FC Voluntari to trzeci zespół w tabeli rumuńskiej ekstraklasy. Awans do TOP2 wydaje się być jednak mało prawdopodobny. Druga Steaua ma 10 punktów przewagi nad niedzielnym rywalem Zagłębia, a liderujący Cluj legitymuje się przewagą aż 20 punktów. Europejskie puchary są jednak w ich zasięgu. Do eliminacji Ligi Konferencji Europy awansuje automatycznie drugi i trzeci zespół grupy mistrzowskiej. Czwarta drużyna w finale baraży o ostatnią przepustkę do Europy zmierzy się z siódmym lub ósmym zespołem w tabeli grupy spadkowej. Dla Voluntari już udział w grupie mistrzowskiej będzie największym osiągnieciem w historii klubu. Przynajmniej jeśli chodzi o zmagania ligowe. Najszczęśliwszy dla tego klubu okres to rok 2017, gdy wygrali rozgrywki Pucharu Rumunii, a także Superpuchar Rumunii. Voluntari wówczas nie otrzymało licencji na grę w europejskich pucharach i musiało obejść się smakiem. Jednym z piłkarzy rumuńskiego zespołu obecnie jest były piłkarz Śląska Wrocław Lukáš Droppa.

W kolejnych sparingach w Turcji Zagłębie zagra z azerskim Qəbələ FK (18 stycznia), ukraińskim PFK Ołeksandrija (23 stycznia) oraz serbskim FK Metalac i ukraińską Polissią Żytomierz (oba spotkania 26 stycznia). Obóz w Larze skończy się 27 stycznia. Drużyna prowadzona przez Piotra Stokowca nie ma już zaplanowanego sparingu w Polsce. Pierwszy mecz rundy wiosennej PKO Ekstraklasy zostanie rozegrany 4 lutego o godz. 20:30, a rywalem będzie Legia Warszawa. Zagłębie po rozegraniu 19. spotkań ma na koncie 20 punktów i zajmuje 14. pozycję w tabeli z przewagą zaledwie czterech punktów nad strefą spadkową.

Źródło: własne / Zagłębie Lubin