Z kart historii: Pogoń Lwów

slowfoot.pl

slowfoot.pl

Pogoń Lwów, klub którego nazwę zna każdy polski kibic piłki nożnej. I to mimo faktu, że ta wspaniała lwowska drużyna w polskiej lidze nie gra od 1939 roku. Pogoń to legenda naszej rodzimej piłki, matka polskiego futbolu. Stąd czterokrotny przedwojenny Mistrz Polski, na zawsze zostanie w pamięci i sercach polaków. 

Początki

Jeśli chcemy sięgnąć początków polskiej piłki nożnej, musimy zwrócić szczególną uwagę na Galicję. Tam bowiem wszystko się zaczęło. Pierwsze drużyny piłkarskie we Lwowie powstały już w 1900 roku. Ich założycielem był nauczyciel Eugeniusz Piasecki, który zawodników werbował wśród gimnazjalistów. Od 1904 roku klub uczniowski przyjął nazwę Klub Gimnastyczno-Sportowy uczniów IV-ego Gimnazjum. 

800px-1907-1918_KPL._Futbol._Pogoń_Lwów_1907Pogoń Lwów 1907

Pod koniec 1906 roku  członkowie Klub Gimnastyczno-Sportowego uczniów IV-ego Gimnazjum postanowili założyć własny klub. Rozpoczęły się negocjacje z Lechią w sprawie fuzji. W 1907 roku przyjęto nazwę Pogoń Lwów, którą zaproponował Maksymilian Dudryk oraz biało-czerwono-niebieskie barwy.  Głównym sponsorem został Ludwik Kuchar, właściciel sieci kin we Lwowie i Krakowie, a prezesem dr Piasecki. W ten sposób powstała Pogoń, a rok 1907 uznano za oficjalną datę założenia klubu.

Pierwsze lata działalności

Pogon_Lwow_1936Pogoń Lwów 1936

W 1908 roku działacze Pogoni wydzierżawili boisko na Lwowskiej Bednarówce. Uchwalono również pierwszy na ziemiach polskich statut klubu lekkoatletyczno-piłkarskiego. Od 1913 roku przy ul. Stryjskiej znajdowała się także siedziba klubu. Przez pierwsze lata Pogoń grała mecze jedynie z klubami z Galicji, to jest ze Lwowa i Krakowa. W 1909 piłkarze pojechali na Węgry do Koszyc. Swój debiut poza Galicją przegrali 5:0. Rewanż z Kassai Athletikai Klub we Lwowie również zakończył się porażką, tym razem 4:1.

W 1910 Pogoń wstąpiła do Austriackiego Związku Piłki Nożnej, a w 1911 była współzałożycielem Związku Polskiego Piłki Nożnej. Pogoń zajęła trzecie, ostatnie miejsce w pierwszych mistrzostwach Galicji zorganizowanych przez ZPPN. Pozostałe kluby, które brały udział w zawodach to Cracovia i Wisła. Pogoń wraz z Cracovią, Wisłą i Czarnymi należała do I klasy Austriackiej ZPN.

Pogon_Lwow_1926Pogoń Lwów 1926

Ciąg dalszy już za tydzień 26.11!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x