Piątkowe mecze w grupie D rozpoczęły się od sensacyjnego zwycięstwa Gruzji ze Szkocją 1:0. Sensacji niestety nie było w pozostałych spotkaniach grupy. Niemcy pokonali reprezentację Polski 3:1. Mecz Gibraltar – Irlandia zakończył się wynikiem 0:4.

Gruzja- Szkocja

Pierwszy piątkowy mecz w grupie D, Gruzja – Szkocja zakończył się sensacją. Gruzini pokonali na własnym terenie Szkocję 1:0. Zwycięstwo gospodarzom zapewnił Waleri Kazaiszwili. Przez pierwsze 30 minut na boisku panował chaos i brak pomysłu na grę po obu stronach. W pierwszej połowie minimalnie przeważała Szkocja. W 27 minucie Wyspiarze mieli nawet szanse objąć prowadzenie, jednak Steven Fletcher spóźnił się w ślizgiem dosłownie o sekundę. Końcówka pierwszej połowy należała jednak do Gruzji, w 38 minucie Kazaiszwili zdobył bramkę. Zszokowani stratą bramki Szkoci, chwilę później mogli przegrywać już 2:0. Jednak Tornike Okriaszwili, potkną się co uniemożliwiło mu oddanie strzału. Tak zakończyła się pierwsza połowa.

Po zmianie połów boiska,  wyraźnie lepsza była Gruzja. W 68 minucie Lewan Mchedlidze, który asystował przy bramce Kazaisziliego, mógł na swoje konto dopisać bramkę. Mimo zmian jakie wprowadził Szkocki selekcjoner nadal na boisku przeważała Gruzja. Gruzini nie zdobyli już żadnej bramki, udało im się doprowadzić do zwycięstwa, które jest cenne zwłaszcza, że zdobyte po serii porażek. Wygrana nad Szkocją jest również świetnym prezentem dla reprezentacji Polski i Niemiec.

Gruzja – Szkocja 1:0
Bramka: Waleri Kazaiszwili 38′

Gruzja: Rewiszwili – Lobżanidze, Kwirkwelia, Amisulaszwili, Nawalowski – Kaszia – Okriaszwili (71′ Merebaszwili), Ananidze (82′ Dauszwili), Kankawa, Kazaiszwili – Mchedlidze (90+3′ Wacadze).

Szkocja: Marshall – Hutton, Martin, Mulgrew, Robertson (60′ Hanley) – Brown, Morrison – Anya (74′ Griffiths), Maloney, Naismith (60′ Forrest) – S. Fletcher.

Żółte kartki: Kaszia, Ananidze, Nawalowski (Gruzja).

Sędzia: Ovidiu Hategan (Rumunia).

Niemcy – Polska

W pierwszych minutach spotkania Polacy chcieli pokazać Niemcom, że nie znaleźliśmy się na pozycji lidera przez przypadek. Mimo prób nie udało się nam jednak przebić  przez obronę  gospodarzy. Co nie udało się nam udało się rywalom, w 12 minucie bramkę dla gospodarzy zdobył Thomas Muller po podaniu Hekora. Biało – Czerwoni próbowali szybko odpowiedzieć, jednak  mimo strzałów Lewandowskiego i Grosickiego wynik pozostał bez zmian. Niestety po raz kolejny co nie udało się nam, udało się Niemcom. Po golu Mario Gotze w 19 minucie Niemcy prowadzili już 2:0. Po stracie bramki, reprezentacja Polski, jakby straciła w siebie wiarę, Mistrzowie Świata zdecydowanie dyktowali warunki gry. W 36 minucie nadzieja na wygraną Biało- Czerwonych wróciła, po wspaniałym golu Roberta Lewandowskiego. Ta bramka przywróciła  nam wiarę na zwycięstwo po tym  jak straciliśmy drugiego gola. W 46 minucie Lewy był bliski doprowadzenia do wyrównania, niestety  silny strzał kapitana Polskiej reprezentacji, obronił Neuer, chwile później uderzenie Lewego wybił z linii Gotze. Tak zakończyła się pierwsza połowa wynikiem 2:1 dla Niemców.

lewandowski

Druga połowa rozpoczęła się od wymiana ataków. W 50 minucie Lewandowski ponownie był bliski wyrównania, niestety nie trafił czysto w piłkę. Mecz w drugiej części był zdecydowanie bardziej wyrównany, choć nadal to Niemcy byli aktywniejsi w ofensywie. W 57 minucie mieliśmy wiele szczęścia, kiedy to Gotze trafił w słupek. Fart dopisywał również naszym rywalom, w 59 minucie wszyscy zastanawiali się jak to możliwe, że piłka nie została umieszczona w bramce po strzele Mączyńskiego, następnie dobitce z kilku metrów przez Kamila Grosickiego. Próby ataków miało miejsce zarówno z jednej jaki i z drugiej strony. Jednak naprawdę gorąco pod bramką Fabiańskiego zrobiło  się w 71 minucie, polski bramkarz  poradził sobie ze strzałem Mullera, chwilę później zatrzymał piłkę na linii bramki.  W 82 minucie Niemcy wykorzystują błędy w Polskiej obronie i Gotze strzela na 3:1, po tym jak Fabiański wybił piłkę po strzale Mullera. Końcówka zdecydowanie należała dla Niemców, jednak to Rybus oddał ostatni strzał, niestety obok bramki. Po niezłej grze Polska przegrała z Niemcami we Frankfurcie 3:1. Piłkarzem meczu zdecydowanie był Łukasz Fabiański. Na wyróżnienie zasługują również Grosicki, Glik i Lewandowski. Najsłabszym ogniwem Polskiej reprezentacji był Łukasz Piszczek.

Niemcy – Polska 3:1
1:0 – Mueller 12

2:0 – Goetze 19

2:1 – Lewandowski 39

3:1 – Goetze  82

Żółte kartki: Toni Kroos, Bastian Schweinsteiger – Maciej Rybus, Kamil Grosicki

Niemcy: Manuel Neuer – Jonas Hector, Mats Hummels, Jerome Boateng, Emre Can – Toni Kross, Bastian Schweinsteiger – Karim Bellarabi (Ilkay Guendogan 53), Mesut Oezil, Thomas Mueller – Mario Goetze

Polska: Łukasz Fabiański – Maciej Rybus, Kamil Glik, Łukasz Szukała, Łukasz Piszczek (Paweł Olkowski 43) – Tomasz Jodłowiec, Krzysztof Mączyński (Jakub Błaszczykowski 63), Grzegorz Krychowiak – Kamil Grosicki, Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski

Gibraltar – Irlandia

W ostatnim piątkowy spotkaniu grupy D Gibraltar podejmował reprezentację Irlandii. Zdecydowanym faworytem spotkania była reprezentacja gości, którzy poprzedni mecz wygrała 7:0. Jak się można było spodziewać pierwszą połowę zdecydowanie zdominował Irlandia, która miała 70 procent posiadania piłki. Pierwsze 45 minut zakończyło się skromnym 0:1 dla gości po golu Christie.

Druga połowa rozpoczęła się od bramki na 2:0 dla Irlandczyków. Na listę strzelców wpisał się w 49 minucie Keane. Dwie minuty później było już 3:0, strzelcem ponownie Keane, tym razem z karnego.  W 79 minucie  piłka znalazła się po raz czwarty w bramce Gibraltaru po strzale Longa. Ostatnie 10 minut to nadal dominacja gości, jednak już bez bramek. Mecz zakończył się wynikiem 0:4 dla Irlandii.

Gibraltar – Irlandia 0:4
0:1 – Cyrus Christie 27′
0:2 – Robbie Keane 49′
0:3 – Robbie Keane (k.) 52′
0:4 – Shane Long 79′

Gibraltar: Jordan Perez – Joseph Chipolina, John Sergeant (85′ Robert Guilling), Roy Chipolina, Erin Barnett, Jean Carlos Garcia, Kyle Casciaro (61′ Jake Gosling), Liam Walker, Anthony Bardon, Lee Casciaro, John Paul Duarte (74′ Michael Yome).

Irlandia: Shay Given – John O’Shea, Ciaran Clark, Cyrus Christie, Glenn Whelan, James McCarthy (70′ Stephen Quinn), Robbie Brady, Wes Hoolahan (77′ Aiden McGeady), Jeff Hendrick, Robbie Keane (70′ Shane Long), Jonathan Walters.

Żółte kartki: Kyle Casciaro, Erin Barnett (Gibraltar) oraz Jonathan Walters (Irlandia).

Sędzia: Marijo Strahonja (Chorwacja).

Po siedmiu meczach Polska reprezentacja straciła pozycję lidera na rzecz Niemców, którzy wyprzedzają nas o dwa punkty. Dzięki zwycięstwu Gruzji mamy nadal trzy punkty przewagi nad Szkocją oraz dwa nad Irlandią. Już w poniedziałek kolejne mecze w grupie D, więc sytuacja w tabeli na pewno się zmieni.