UEFA Euro 2020: Czesi pewnie pokonują Szkotów

W meczu 1. kolejki UEFA Euro 2020 Szkocja przegrała 0:2 z Czechami. Dwa gole dla naszych sąsiadów strzelił Patrick Schick.

Dziś teoretycznie mierzyły się najsłabsze drużyny w grupie D. Szkocja podejmowała u siebie Czechów, faworyta było ciężko wskazać i raczej żaden wynik nikogo by nie zdziwił.

Na pierwszą groźną sytuację musieliśmy poczekać do pierwszego kwadransa. Jakub Jankto zabrał piłkę Johnowi McGinnowi, odegrał do Patricka Schicka, ten kopnął z woleja, ale David Marshall wykazał się fantastyczną interwencją. Chwilę później odpowiedzieli Szkoci. Andrew Robertson podał po ziemi w szesnastkę, tam tylko stopę dołożył Lyndon Dykes, lecz minimalnie chybił. Gracz Liverpoolu był jednym z bardziej wyróżniających się graczy i sam mógł wpisać się na listę strzelców. Tomáš Vaclík był jednak świetnie ustawiony i sparował futbolówkę na rzut rożny, choć gdyby Robertson strzelił w róg, to raczej nie miałby już żadnych szans. Wydawało się, że jeśli ktoś tu wyjdzie na prowadzenie, to gospodarze, a niespodziewanie zrobili to Czesi w 42. minucie. Vladimír Coufal posłał górne podanie w pole karne, tam świetnie wyskoczył Schick i strzałem głową nie dał żadnych szans Marshallowi. Do przerwy już nic się nie zmieniło i podopieczni Jaroslava Šilhavý’ego schodzili do szatni z korzystnym wynikiem.

Szkoci od początku drugiej połowy rzucili się do ataku i już w 47. minucie mogli wyrównać. Vaclík wypiąstkował futbolówkę wprost pod nogi Jacka Hendry’ego, ten postanowił kopnąć sprzed szesnastki, lecz tylko ostemplował poprzeczkę. Chwilę później zobaczyliśmy cząstkę piłkarskiego geniuszu. Shick zobaczył, że Marshall jest wysunięty daleko od swojej bramki. Postanowił uderzyć praktycznie z własnej połowy i opłaciło się to, bo piłka przelobowała szkockiego golkipera i wpadła do siatki.

Napastnikowi Bayeru było mało i szukał okazji, aby skompletować hattricka. Ku temu sytuację miał w 82. minucie, ale tym razem strzelił prosto w bramkarza. Ostatecznie nic już w tym meczu się nie zmieniło. Czesi odnieśli ważne zwycięstwo, które może pomóc w awansie do 1/8 finału, a Szkoci właśnie szanse na ten awans znacznie zmniejszyli.

Między obiema drużynami nie było widać przepaści. Różnica polegała na tym, że Czesi to co mieli, to wykorzystywali, a także ratował ich golkiper. Gospodarze skuteczność mieli słabą, a Marshall również nie pomagał, a przy drugiej bramce dla gości zawiódł. To zwycięstwo może być kluczowe dla podopiecznych Jaroslava Šilhavý’ego, bo może ich przybliżyć do awansu, a Szkoci już teraz szanse na ten awans mają minimalne.