Towarzysko: Remis w pierwszej grze kontrolnej Wisły Płock

W pierwszym zimowym sparingu w tureckim Belek Wisła Płock zremisowała z mistrzem Azerbejdżanu Neftci PFK 1:1. Bramkę dla Nafciarzy zdobył Dusan Lagator.

Pierwsze minuty to wzajemne badanie się obu zespołów, optyczna przewaga naszych rywali, pojedyncze próby ataków oraz sporo niedokładności. W 4. minucie pomocnik Neftçi wypuścił prostopadłym podaniem swojego kolegę, a na wyjście daleko od bramki zdecydował się Bartłomiej Gradecki i do spółki ze swoimi obrońcami zażegnał niebezpieczeństwo. Drugie dziesięć minut należało do Nafciarzy. W czternastej minucie pod polem karnym Neftçi faulowany był Patryk Tuszyński. Do stojącej piłki podszedł Piotr Tomasik, ale jego uderzenie nieznacznie minęło słupek bramki Azerów. Nieco ponad minutę później niecelnie z dystansu próbował Tuszyński.

Następnie nastąpił moment przewagi zawodników w czarnych strojach, którzy jednak nie potrafili wykorzystać między innymi dobrego kontrataku po stracie Fryderyka Gerbowskiego około trzydziestu metrów od swojej bramki. W dwudziestej ósmej minucie Marko Kolar zauważył wysokie ustawienie bramkarza przeciwników i zdecydował się na strzał z własnej połowy, ale Rza Cəfərov zachował czujność. Następnie nastąpił dłuższy moment gry w środku pola. Odnotować można było przede wszystkim bardzo nieudany strzał Kolara, bramkową akcję rywali, w której trakcie z piłką minął się Gradecki oraz kilka nieprzyjemnych fauli na zawodnikach Wisły. Tuż przed końcem pierwszej połowy zakotłowało się jeszcze w polu karnym Neftçi, ale w pierwszych 45 minutach nie obejrzeliśmy żadnych goli.

Druga połowa również rozpoczęła się nieco ospale. W pięćdziesiątej piątej minucie były zawodnik Neftçi, Anton Krivotsyuk, zagrał w swoim polu karnym na tyle niefortunnie, że wystawił piłkę Yusufowi Lavalovi, który skorzystał z prezentu i umieścił piłkę w siatce. Nafciarze mogli wyrównać dziesięć minut później za sprawą Dusana Lagatora, którego dośrodkowaniem z rzutu wolnego obsłużył Mateusz Szwoch. Czarnogórski zawodnik był jednak w tej sytuacji na pozycji spalonej, więc gol nie został uznany. Zamiast składnych akcji, na boisku oglądaliśmy kilka spięć pomiędzy zawodnikami. Najpierw Łukasz Sekulski skonfrontował się z faulującym go chwilę wcześniej Mertem Çelikiem, a później Rafał Wolski starł się z Eddym Silvestre. Obie ekipy starały się wyprowadzać pojedyncze ataki, w których jednak brakowało dokładności.

Odnotować warto zablokowany strzał Damiana Rasaka oraz kilka wrzutek naszych przeciwników, z którymi spokojnie radził sobie Damian Węglarz. W osiemdziesiątej ósmej minucie po drużynowej akcji Rafał Wolski wystawił piłkę na piąty metr do Tomasza Walczaka, a młodego napastnika w ostatniej chwili ubiegł obrońca. Nafciarze wreszcie dopięli swego i wyrównali w dziewięćdziesiątej minucie spotkania. Rafał Wolski wcielił się w rolę dośrodkowującego, do piłki wyskoczył Igor Drapiński, ale ostatecznie znalazła się ona pod nogami Dusana Lagatora, który na wślizgu wykończył całą akcję. Neftçi mogło jeszcze zadać cios w ostatniej minucie meczu, ale świetną obroną na linii bramkowej popisał się Damian Węglarz. Kolejne gry kontrolne Nafciarze rozegrają w niedzielę 23 stycznia, kiedy to zmierzą się z Rubinem Kazań (Rosja) i FK Radnički 1923 (Serbia).

Wisła Płock – Neftçi PFK 1:1 (0:0)

Dusan Lagator 90’ – Yusuf Laval 55’

Wisła:

I połowa: 99. Bartłomiej Gradecki – 15. Kristian Vallo, 2. Damian Michalski, 4. Adam Chrzanowski, 77. Piotr Tomasik – 32. Fryderyk Gerbowski, 92. Dominik Furman, 23. Filip Lesniak – 24. Marko Kolar, 8. Patryk Tuszyński, 16. Bartosz Zynek (31’, 9. Dawid Kocyła)

II połowa: 96. Damian Węglarz – 33. Damian Zbozień, 3. Milan Obradović, 5. Anton Krivotsyuk (77’, 17. Marcel Błachewicz), 21. Igor Drapiński – 14. Mateusz Szwoch, 94. Dusan Lagator, 6. Damian Rasak – 9. Dawid Kocyła  (59’, 7. Radosław Cielemęcki), 20. Łukasz Sekulski (77’, 91. Tomasz Walczak), 10. Rafał Wolski.

Neftçi (wyjściowy): 93. Rza Cəfərov, 3. Mamadou Mbodj, 6. Vojislav Stankovic, 8. Emin Mahmudov (c), 14. Eddy Silvestre Israfilov, 15. Ansoni Frias, 19. Azər Salahlı, 20. Mert Çelik, 21. İsmayıl Zülfüqarlı, 24. Yusuf Laval, 97. Xəyal Nəcəfov.

Żółte kartki: Obradović, Sekulski, Lagator, Wolski – Çelik, Silvestre.