Tarcza Wspólnoty dla Manchesteru City

Piłkarze Manchesteru City po raz trzeci w historii zdobyli w niedzielę Tarczę Wspólnoty. W rozegranym na Villa Park w Birmingham meczu mistrzowie Anglii pokonali zdobywców pucharu kraju – Chelsea Londyn 3:2 (0:1)

W minionym roku piłkarze Manchesteru City (jako zdobywcy Pucharu Anglii), także zagrali w meczu o Tarczę Wspólnoty. Ulegli jednak lokalnemu rywalowi – United (2:3). W niedzielę powetowali sobie ubiegłoroczne niepowodzenie, pokonując po zaciętym boju Chelsea 3:2.

Spotkanie rozegrano wyjątkowo na Villa Park w Birmingham, a nie na Wembley, gdzie walczono o tarczę Wspólnoty od 1974 roku (z przerwą na przebudowę stadionu w latach 2001-2006). Lokalizację zmieniono ze względu na finał turnieju olimpijskiego, który odbywał się na londyńskiej arenie w sobotę.

City wygrali niedzielne spotkanie, mimo że po pierwszej połowie przegrywali 0:1, po golu Hiszpana Fernando Torresa. W drugiej części gry zdobyli jednak trzy bramki w odstępie 12 minut (53., 59. i 65.). Trafienia zaliczyli reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej Yaya Toure, Argentyńczyk Carlos Tevez i Francuz Samir Nasri. Choć w 80. minucie Ryan Bertrand zdołał zmniejszyć straty Chelsea, mistrzowie Anglii nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa.

“The Citizens” mieli w drugiej połowie nieco ułatwione zadanie. Od 42. minuty grali bowiem z przewagą jednego zawodnika, po tym jak czerwona kartką za faul na Serbie Aleksandarze Kolarovie ukarano jego rodaka Branislava Ivanovica.

W barwach londyńczyków zadebiutował w niedzielę pozyskany za 40 mln euro z OSC Lille Belg Eden Hazard. City sięgnęli po Tarczę Wspólnoty po raz trzeci, poprzednio w 1972 roku. Chelsea miała w niedzielę szansę wywalczyć ją po raz piąty.

Mecze o Tarczę Wspólnoty (dawniej, do 2002 roku Tarcza Dobroczynności) tradycyjnie poprzedzają rozpoczęcie sezonu angielskiej ekstraklasy. Rozgrywane są od 1908 roku. Od 1993 roku rywalizują w nich mistrzowie Anglii ze zdobywcami pucharu kraju. W przypadku, gdy ten sam zespół triumfuje w obydwu rozgrywkach, o Tarczę walczy z drugim zespołem Premier League.

Chelsea Londyn – Manchester City 2:3
Fernando Torres 1:0 (40)
Yaya Toure 1:1 (53)
Carlos Tevez 1:2 (59)
Samir Nasri 1:3 (65)
Ryan Bertrand 2:3 (80)
Czerwona kartka: Branislav Ivanovic
Sędzia: Kevin Friend