Szwajcaria na szóstkę z plusem, udany debiut Luisa Enrique

Źródło: UEFA.com

Kolejny dzień zmagań w Lidze Narodów za nami. Nie zabrakło emocji, debiutów – piłkarzy, a także trenerskich – a przede wszystkim sporej ilości bramek. Szwajcaria potwierdziła wysoką formę w starciu przeciwko Islandii, a Hiszpania z nowym szkoleniowcem pokonała Anglię 2:1.

telegraph.co.uk

Szwajcarski pogrom

Gospodarze od początku meczu do samego końca dyktowali tempo gry, nie pozwalając gościom na zbyt wiele. Chciałoby się rzec – prawie na na nic! Islandia pod wodzą nowego trenera wyglądała na zupełnie inną niż ta, którą zapamiętaliśmy z Euro 2016 czy chociażby z eliminacji do Mistrzostw Świata. Już w 14. minucie worek z bramkami otworzył Steven Zuber. Wykorzystał on podanie od Ricardo Rodrígueza i kapitalnym strzałem pod poprzeczką pokonał Halldórssona. Defensywa gości zachowała się przy tej akcji dość pasywnie. Na kolejnego gola nie musieliśmy czekać zbyt długo. 10. minut później prowadzenie podwyższył Denis Zakaria. Doskonale odnalazł się w polu karnym po wcześniej wykonanym rzucie wolnym przez Shaqiriego i bez większego problemu umieścił piłkę w siatce. Do przerwy 2:0.

W drugiej połowie podopieczni Vladimira Petkovicia wyczuli, że mogą jeszcze bardziej podkręcić tempo, a co za tym idzie – strzelić więcej goli. W 53. minucie kapitalnym strzałem w rzutu wolnego popisał się Xherdan Shaqiri. Bramkarz gości nie miał szans na jaką kolwiek interwencję. Jedną z nielicznych okazji Islandia stworzyła sobie w drugiej połowie. Jednakże i w tej sytuacji gospodarze zdołali wyjść obronną ręką. W 67. minucie czwartą bramkę zdobył napastnik Benfiki Lizbona – Haris Seferović. Wykorzystał podanie z bocznej strefy boiska i bez problemu pokonał Hannesa Halldórssona. Petković widząc co się dzieje na boisku chciał dać szansę rezerwowym, aby i oni pokazali coś od siebie. Szansę taką wykorzystali Albian Ajeti oraz Admir Mehmedi, dając ostatecznie aż zwycięstwo 6:0.

08.09.2018, Liga Narodów, Liga A, Kybunpark, St. Gallen

Szwajcaria – Islandia 6:0 ( 2:0 )

Steven Zuber 13′, Denis Zakaria 23′, Xherdan Shaqiri 53′, Haris Seferović  67′, Albian Ajeti 71′, Admir Mehmedi 82′

Szwajcaria: Yann Sommer – Kevin Mbabu, Fabian Schär, Manuel Akanji, Ricardo Rodríguez – Granit Xhaka, Denis Zakaria – Breel Embolo(Albian Ajeti 65′), Xherdan Shaqiri, Steven Zuber(Djibril Sow 79′) – Haris Seferović(Admir Mehmedi 72′)

Islandia: Hannes Halldórsson – Birkir Már Saevarsson, Ragnar Sigurdsson, Sverrir Ingi Ingason, Ari Freyr Skúlason – Rúrik Gíslason(Runar Sigurjonsson 74′), Gylfi Sigurdsson, Victor Palsson, Birkir Bjarnason(Elmar Bjarnason 65′) – Jón Dadi Bödvarsson, Björn Bergmann Sigurdarson(Vidar Orn Kjartansson 60′)

Żółte Kartki: Fabian Schär, Breel Embolo, Granit Xhaka – Ragnar Sigurdsson

Sędzia: Michael Oliver

Pierwszy mecz – pierwsza wygrana

Goście jako pierwsi mogli otworzyć wynik tego spotkania. Wszystko za sprawą stałego fragmentu gry. Niestety futbolówka trafia wprost w ręce Jordana Pickforda. W 11. minucie kibice na Wembley zapanowała wielka radość. Marcus Rashford został obsłużony kapitalnym podaniem od Luke’a Shawa przecinającym linie defensywną La Roja i pewnym uderzeniem pokonał golkipera Manchesteru United. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Zaledwie 2. minuty później na tablicy wyniku było 1:1. Saúl Ñíguez wykorzystał podanie od Rodrigo, zdecydował się na strzał z pierwszej piłki co przyniosło pozytywny efekt. Podobnego gola zdobył w starciu z Realem Madryt o Superpuchar Europy. Anglia swoją szansę miała w 24. minucie, kiedy Harry Kane mógł dać prowadzenie swojej drużynie.  Niestety w momencie oddania strzału natychmiast doskoczyło do niego dwóch obrońców i uniemożliwiło mu wykonanie jakiego kolwiek ruchu. W 32. minucie Hiszpania wyszła na prowadzenie. Tym razem na listę strzelców wpisał Rodrigo Moreno. Wykorzystał dośrodkowanie z rzutu wolnego, z łatwością zgubił krycie i bez problemu pokonał Jordana Pickforda. Stuprocentową okazję na wyrównanie miał Marcus Rashford, ale kapitalną interwencją przy jego strzale popisał się David de Gea. Do przerwy 1:2.

Po rozpoczęciu drugiej części spotkania Wembley chwilowo zamarło! Podczas próby doskoku do piłki Luke Shaw zderzył się z jednym z rywali i padł na ziemie – stracił przytomność. Służby medyczne natychmiastowo się nim zajęły – został natychmiastowo przetransportowany do szpitala. Co do samej części meczowej nie wyglądała ona tak dobrze jak w pierwszej połowie. Inicjatywę przez większość czasu przejęli goście, ale na dłuższą metę nie potrafili zamienić starań na wynik. Natomiast Anglia chwilami kompletnie bez pomysłu na grę. Mecz głównie toczony był w środkowej części boiska, duży spokój miał De Gea. Gdy Anglicy postanowili podejść bliżej pola karnego rywala Hiszpanie dobrze się ustawiali, niwelowali ataki ze strony gospodarzy. Sytuacja zmieniła się dopiero po 80. minucie, kiedy podopieczni Garetha Southgate’a w końcu ruszyli do ataku w celu wyrównania stanu meczu. Dobrą ku temu okazję miał strzelec pierwszej bramki – Marcus Rashford. Wszedł on między obrońców i oddał strzał na bramkę, niestety wprost w bramkarza. Chwilę później młody Anglik miał kolejną stuprocentową sytuację, ale tym razem arbiter odgwizdał spalonego. W doliczonym czasie gry Danny Welbeck zdobył gola na wagę punktu. Niestety i tym razem gospodarze musieli obejść się smakiem, ponieważ chwilę wcześniej napastnik Arsenalu faulował bramkarza uniemożliwiając mu szansę na interwencje. Mecz ostatecznie kończy się rezultatem 1:2, a Luis Enrique może zanotował udany debiut jako nowy selekcjoner reprezentacji La Roja.