Puchar Anglii: Manchester City awansuje do ćwierćfinału

Manchester City

Manchester City awansował do ćwierćfinału Pucharu Anglli po odniesieniu wyjazdowego zwycięstwa nad Bristol City 3:0. Dwie pierwsze bramki dla “Obywateli” zdobył Phil Foden, a wynik spotkania ustalił Kevin de Bruyne. Manchester City jest na dobrej drodze, żeby zajść daleko w tych rozgrywkach.

Pep Guardiola zdecydował się na pięć zmian w składzie. Kevin de Bruyne, Kalvin Phillips, Stefan Ortega Moreno, Riyad Mahrez i Bernardo Silva znalazli się w wyjściowej jedenastce. Z kolei, Erling Haaland, Jack Grealish, Ederson, Rodrigo oraz IIkay Gundogan byli oszczędzani i zaczęli na ławce rezerwowych. Drużyna Bristolu City jest głównie złożona z wychowanków tego klubu. Przed starciem Nigel Pearson był świadomy, że pokonanie rozpędzonych “Obywateli” będzie trudne: – Zasłużyliśmy na prawo do gry przeciwko jednej z najlepszych drużyn na świecie u siebie, ale nikt nie ma błędnego wyobrażenia o ogromie zadania – musimy dać z siebie wszystko, a oni nie – powiedział Pearson.

Pierwsza połowa

Obie ekipy mocno weszły w mecz – już w 3. minucie spotkania rubryka stworzonych sytuacji bramkowych wskazywała jeden po obu stronach. Najpierw Kalvin Phillips postraszył stojącego pomiędzy słupkami Maxa O’Leary’ego oddając potężny strzał sprzed pola karnego. Interwencja 26-latka nie była potrzebna, dlatego że został uratowany przez poprzeczkę. Z kolei po drugiej stronie boiska, Samuel Bell próbował swojego szczęścia w polu karnym gości, jednak jego próba została zablokowana przez obrońców “Obywateli”.

W dalszej części gry Manchester City narzucał rywalom tempo spotkania. Swoją przewagę w pierwszej połowie potrafili potwierdzić tylko raz po fantastycznej akcji kombinacyjnej. Tercet Riyad Mahrez, Kevin De Bruyne i Phil Foden rozmontował obronę gospodarzy po szybkiej wymianie podań. De Bruyne w swoim stylu zagrał piłkę pomiędzy dwóch obrońców, którzy stworzyli idealny korytarz do biegającego Mahreza. Algierczyk precyzyjnie dograł do Fodena, po drodze mijając całą linię defensywną, a Anglik dokończył dzieła. 22-latek zapisał na swoim koncie drugą bramkę w Pucharze Anglii.

Druga połowa

Nieskory do przeprowadzania zmian w trakcie meczu, Guardiola wprowadził do bramki Edersona w miejsce Ortegi, który zgłaszał uraz w pierwszej połowie. Kilka minut później sytuacja dla City mogła diametralnie ulec pogorszeniu za sprawą dyskomfortu, który odczuł brazylijski golkiper w starciu z zawodnikiem Bristol City. Komentatorzy “Eleven Sports” podczas transmisji sugerowali, że idealną opcją na zastąpienie Edersona byłby Kyle Walker. Prawy obrońca już w przeszłości zakładał rękawice bramkarskie kiedy jego drużyna była w tarapatach. Ostatecznie, zmiana nie była potrzebna – Ederson przełamał ból.

W drugiej połowie Bristol opadł z sił, zawodnicy nie potrafili oddać ani jednego strzału na bramkę rywali. Tego samego nie można powiedzieć o podopiecznych Pepa Guardioli, którzy częściej niepokoili O’Leary’ego. W 74. minucie Phil Foden podwyższył wynik na 2:0, piłka po jego strzale została jeszcze odbita i zmieniła kierunek. W 81. minucie Kevin de Bruyne znalazł sobie trochę wolnego miejsca na oddanie strzału i po precyzyjnym strzale ustalił wynik na 3:0. Manchester City awansował do ćwierćfinału Pucharu Anglii. Dla Bristolu przygoda z historycznymi rozgrywkami się kończy. Drużyna prowadzona przez Nigela Pearsona robiła co mogła, żeby uzyskać przyzwoity wynik, ale rywal okazał się za mocny

Losowanie ćwierćfinału Emirates FA Cup odbędzie się po ostatnim meczu piątej rundy w tym tygodniu pomiędzy Sheffield United a Tottenhamem Hotspur, na żywo w BBC One w Wielkiej Brytanii. Spotkania ćwierćfinałowe zostaną rozegrane w sobotę 18 marca, a do kasy zwycięskich klubów wpłynie 450 000 funtów.

28.02.2023, piąta runda Pucharu Anglii, Ashton Gate Stadium (Bristol)

Bristol City – Manchester City 0:3 (0:1)
Phil Foden 7′, 74′, Kevin de Bruyne 81′
Bristol City: O’Leary – Tanner (46′ Weimann), Vyner, Kalas, Pring (77′ Dasilva) – James (89′ King), Williams (89′ Taylor-Clarke), Sykes, Scott, Bell – Wells (82′ Francois)
Manchester City: Ortega (46′ Ederson) – Akanji, Dias, Ake (83′ Gomez) – Lewis, Phillips, Mahrez (71′ Grealish), De Bruyne, Silva (89′ Perrone), Foden (83′ Palmer) – Alvarez
Żółte kartki: Foden, Silva, Williams
Sędzia: Andre Marriner