Przebudowa Santiago Bernabeu – raport prac budowlanych

MARCA

Przebudowa Estadio Santiago Bernabeu trwa. Postęp prac idzie do przodu, jednak wciąż jest wiele do zrobienia. Co już wiadomo na chwilę obecną? 

Jedyne co teraz znajduje się na terenie stadionu to dźwigi, ciężarówki oraz zaawansowane maszyny budowlane. Planowane zakończenie prac przewidywane było na lato 2022 roku, lecz wiele wskazuje na to, że może on zostać przedłużony nawet do stycznia 2023. roku. Oznacza to, że domowe spotkania Realu wciąż rozgrywane będą na  Alfredo Di Stefano. Jednak swoje zrobił koronawirus, który także mocno wpłynął na szybkość prac. Co wiemy do tej pory ?

Dalsza część newsa pod materiałem wideo

Teren stadionu zewnątrz 

Obecnie na Santiago Bernabéu wykonywana jest elewacja wraz z montażem nowego rozsuwanego dachu. Dodatkowo trwa budowa nowego parkingu wraz z tunelem logistycznym, który będzie przebiegał przez cały stadion. Przy każdej z prowadzonych czynności przebywa określona liczba robotników. Po wschodniej stronie nie ma już śladu po biurach. Na dachu została już zamontowana kratownica, która przecina stadion ze wschodu na zachód od strony północnej, a ta na południowym krańcu zostanie w najbliższym czasie zamknięta. Po jej zamknięciu rozpoczną się prace nad nowymi  belkami. Jest to jeden z kluczowych etapów prac, ponieważ to właśnie te belki utrzymają cały ciężar nowego dachu. Po wykonaniu tych dwóch kratownic zostaną umieszczone dwie dolne osłony.

Tunel logistyczny jest prawie gotowy. Z kolei wewnątrz stadionu trwają prace na trybunach dolnych i na nowych trybunach składanych od strony wschodniej. Jest to jedna z wielkich nowości stadionu, która pozwoli na wjazd ciężarówek i ciężkiego sprzętu na stadion.

Rozkopany teren wokół stadionu, a także maszyny i dźwigi – MARCA

Rozsuwany dach

Nowy dach ma być wizytówką Santiago Bernabeu. Niestety jest to najbardziej skomplikowana operacja do zrealizowania, a przede wszystkim bardzo delikatna. Według hiszpańskich mediów nie zostanie ona ukończona jeszcze przez dwa lata. Obecnie kończy się budowa dwóch głównych kratownic, a w nadchodzących miesiącach  zostaną umieszczone na platformie zainstalowanej w Paseo de Castellana. Po zmontowaniu zostaną podniesione na dach za pomocą dźwigów i zostaną umieszczone dzięki tocznym wózkom. Będą one jechały na główne kratownice, czyli te, które są już na miejscu i jadą ze wschodu na zachód. Rozsuwany dach zostanie zamontowany latem 2022 roku.

Kolejne udogodnienia

W planach przebudowy jest także zlikwidowanie, a na jego miejscu zamontowanie nowego trawnika. Przebudowa zakłada wykonanie pod trybunami specjalnego schowka, gdzie będzie przechowywana trawa. Ma to na celu otwarcie stadionu na inne wydarzenia kulturalne niż tylko piłka nożna. Wykonanie tych prac rozpoczęło się latem ubiegłego roku, ale ze względu na trudności związane z podłożem Bernabéu musiało zostać przełożone na następny rok.

Na stadion przychodzi codziennie około 350. pracowników. Zdarzają się dni, gdzie liczba ta sięga nawet 500. robotników. Fakt, iż Real przeniósł swoje domowe spotkania na Alfredo Di Stefano pozwala pracownikom na dostęp do każdej części stadionu.

Nowym udogodnieniem ma być tablica wyników 360. stopni. Wyposażona w najnowszą technologię obejmie cały stadion, a kwota unowocześnienia obiektu pod względem właśnie technologicznym ma wynieść około 100. milionów euro.

Projekt technologiczny z tablicą wyników 360. stopni – MARCA 

Źródło: MARCA 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.