Podsumowanie sezonu CSL 2017/18

Liga Kanadyjska to dość specyficzne rozgrywki, mistrz tej ligi nie gra w Concacaf Champions League Nikt nie spada do drugiej ligi, ani nikt z szczeblu niżej nie ma awansu. Jednymi z bardziej znanych piłkarzy ligi kanadyjskiej są: Adrian Butters (reprezentant Gujany) i zawodnicy, którzy mieli epizody w reprezentacji Serbii: Branislav Vukomanović i Đorđe Jočić. Warto też pamiętać,  że większość reprezentantów Kanady zaczynała przygodę z piłką w swojej ojczystej lidze. Zapraszam do lektury.

Runda zasadnicza:

Zostało rozegrane 14 kolejek.  Każdy gra z każdym w systemie pierwszy mecz i rewanż. Po rundzie zasadniczej wszystkie drużyny mają losowanego rywala i grają w fazie play-off. Głównymi kandydatami do mistrzostwa były ekipy Milton SC, York Region Shooters SC i Brantford Galaxy SC. Większość kibiców przed sezonem uważała, że czarnym koniem rozgrywek może się okazać FC Vorkuta

Po rozegraniu 14. kolejek liderem była FC Vorkuta, z bilansem dziesięciu zwycięstw, dwóch remisów i dwóch porażek. Liderzy tabeli mieli punkt przewagi nad drugim Serbian White Eagles i dwa oczka więcej od York Region Shooters SC. Ostatnie miejsce zajmowało Royal Toronto FC z sześcioma punktami na koncie, wynikało to ze słabej gry u siebie.

Faza play-off:

W fazie play-off jest rozgrywany jeden mecz. W dniu 14 września odbyło się losowanie ćwierćfinałów. Lider rundy zasadniczej – Vorkuta, trafił na najsłabszą z ekip, czyli Royal Toronto. Serbian White Eagles w drodze losowania trafił na Waterloo. Z kolei York Region zmierzył się z zawsze groźną ekipą Milton. Ostatnią parę tworzyli SC Scarborough  z Brantford.

W pierwszym meczu fazy play-off, Vorkuta pokonała Royal Toronto aż 6:3. Mecz od samego początku był jednostronny, świadczy o tym swoisty nokaut w pierwszej połowie, 4:1. Dzień później odbyły się dwa spotkania, Serbian White Eagles w dobrym stylu pokonało Waterloo 5:3, a SC Scarborough zmiażdżyło Brantford 6:2. W ostatnim meczu ćwierćfinałowym, York Region bez problemów poradził sobie z Milton, ogrywając  ich 3:0.

Dwa dni po ostatnim meczu, odbyło się losowanie półfinałów, świetnie zapowiadało się spotkanie Serbian White Eagles z York Region, drugą parę tworzyła Vorkuta z SC Scarborough. Pierwszy mecz został rozegrany trzy dni po losowaniu. Po dużych emocjach, Serbian White Eagles przegrało z York Region 1:2, mimo że do 77. minuty prowadzili 1:0. W drugim meczu Vorkuta sensacyjnie przegrała z SC Scarborough 0:1, po straconej bramce w 88. minucie.

W wielkim finale, zobaczyliśmy York Region  i dość niespodziewanie SC Scarborugh. Pierwsza część spotkania była bezbramkowa. Drugą połowę świetnie rozpoczęli piłkarze Scarborough, którzy wyszli na prowadzenie w 50. minucie. Jednak nie cieszyli się zbyt długo z tego prowadzenia, bowiem pięć minut później, faworyci doprowadzili do wyrównania. W regulaminowym czasie nie został wyłoniony zwycięzca i oglądaliśmy dogrywkę.  Żadna z drużyna nie wykorzystała dodatkowego czasu i o końcowym triumfie decydowały rzuty karne. Jedenastki lepiej wykonywali gracze York Region Shooters FC, którzy wygrali 5:4 i zostali mistrzami Kanady.