W Gwinei Równikowej rozpoczął się jubileuszowy 30. Puchar Narodów Afryki. W meczu otwarcia na Estadio de Bata gospodarze zremisowali 1:1 z reprezentacją Konga. W drugim meczu grupy A Gabon okazał się lepszy od Burkina Faso, pokonując aktualnych wicemistrzów kontynentu 2:0.

Reprezentanci Gwinei Równikowej bardzo dobrze weszli w turniej. Od pierwszych minut byli stroną przeważającą, a udokumentowali to w 16. minucie. Kike Boula zagrał prostopadłą piłkę do Emilio Nsue, a napastnik Middlesbrough w sytuacji sam na sam pokonał Christophera Mafoumbi’ego. Od tego momentu tempo spotkania znacznie opadło. Kongijczycy zmuszeni byli zaatakować, jednak byli zupełnie bezradni. Gospodarze turnieju kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku i utrzymali jednobramkowe prowadzenie do przerwy.

Znacznie ciekawiej było za to w drugiej odsłonie meczu. Gospodarze próbowali powiększyć swoją przewagę, ale byli nieskuteczni. W 75. minucie w końcu udało im się skierować piłkę do siatki, ale sędzia dopatrzył się pozycji spalonej. Ostatnie minuty to jednak zdecydowana dominacja Kongijczyków. W 82. minucie gospodarzy uratował jeszcze słupek, ale pięć minut później Thievy Bifouma doprowadził do wyrównania. Piłkarze z Konga próbowali pójść za ciosem i przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, ale mimo wyraźnej przewagi w końcowych fragmentach spotkania nie zdołali tego uczynić i mecz zakończył się podziałem punktów.

Equatorial Guinea Nsue Lopez celebrates after scoring a goal during the opening soccer match against Congo at the 2015 African Cup of Nations soccer tournament at Bata Stadium, in BataEmilio Nsue strzela pierwszego gola w tegorocznym Pucharze Narodów Afryki. Foto: uk.reuters.com

Gwinea Równikowa – Kongo 1:1 (1:0)
Gol 1:0 – 16′ – Emilio Nsue
Gol 1:1 – 87′ – Thievy Bifouma

Kartki:
zolta kartka yellow card Mbele (Gwinea Równikowa)
zolta kartka yellow card Ovono (Gwinea Równikowa)
zolta kartka yellow card Balboa (Gwinea Równikowa)
zolta kartka yellow card Moubhio Ngonga (Kongo)

Sklad skład Składy:
Gwinea Równikowa: Ovono – Randy, Mbele, da Gracia, Sipo – Ganet (46, Ellong), Zarandona, Salvador, Kike Boula (59, Belima), Balboa – Nsue.
Kongo: Mafoumbi – Baudry, Babele, Moubhio Ngonga, Nganga – Oniangue, Ndinga, Gandze (60, Nguessi), Bouka Moutou (78, Malonga) – Dore (65, Bouniama), Bifouma.

W drugim meczu grupy A zmierzyły się piłkarze z Burkina Faso oraz Gabonu. Ci pierwsi to wicemistrzowie Czarnego Lądu sprzed dwóch lat. I to właśnie oni od początku meczu sprawiali lepsze wrażenie. Ich sytuacje nie przynosiły jednak zamierzonych efektów. Zemściło się to w 19. minucie. Wtedy to gwiazdor Borussii Dortmund Pierre-Emerick Aubameyang po błędzie obrońców Burkina Faso wyszedł na czystą pozycję i na raty pokonał Germaina Sanou. Podopieczni Paula Puta próbowali odrobić jednobramkową stratę. Najlepsze okazje mieli Bertrand Traore i Jonathan Pitroipa, ale z ich strzałami poradził sobie Didier Ovono. Do przerwy Burkina Faso – Gabon 0:1.

Po przerwie obraz gry wyglądał podobnie. Burkińczycy atakowali częściej, oddawali strzały na bramkę, ale wynik pozostawał bez zmian. Najlepszą okazję zmarnował Bertrand Traore, który przegrał pojedynek sam na sam z Ovono. Niewykorzystane sytuacje zemściły się w 73. minucie. Po jednym z kontrataków piłkarzy Gabonu piłkę z prawego skrzydła dośrodkował Frederic Bulot, a w polu karnym najwyżej wyskoczył Malick Evouna, który strzałem głową pokonał bramkarza drużyny rywali i, jak się okazało, ustalił wynik spotkania. Burkina Faso – Gabon 0:2

W barwach Burkina Faso zagrał znany z występów na polskich boiskach Prejuce Nakoulma (m.in. Górnik Łęczna, Widzew Łódź, Górnik Zabrze), który pojawił się na placu gry w 77. minucie. Były piłkarz Lechii Gdańsk Abdou Razack Traore cały mecz spędził na ławce rezerwowych.

1392753-29851658-640-360Pierre Emerick Aubameyang otworzył wynik meczu Burkina Faso – Gabon. Foto: eurosport.com

Burkina Faso – Gabon 0:2 (0:1)
Gol 0:1 – 19′ – Pierre-Emerick Aubameyang
Gol 0:2 – 73′ – Malick Evouna