PKO Ekstraklasa: Gościnny Lech Poznań. Zagłębie Lubin wygrywa w Poznaniu

Zagłębie Lubin / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W 21. kolejce PKO BP Ekstraklasy Lech Poznań przegrał 2:1 z Zagłębiem Lubin na własnym stadionie. Bramki dla gości zdobyli Artur Sobiech i Dawid Kurminowski. Gola pocieszającego dla “Kolejorza” strzelił Artur Sobiech.

Gospodarze spokojnie rozpoczęli spotkanie na własnym boisku, nie potrafili znaleźć narzucić swoich warunków gry. Drużyna wyglądała na ospałą i przede wszystkim brakowało  świeżości. Na pierwszą groźną sytuację bramkową Lecha czekaliśmy 14. minuty spotkania kiedy zespół próbował pokonać golkipera Zagłębia Lubin z główki, jednak ten zanotował skuteczną interwencję. Po kilku minutach później gospodarze po raz kolejny znaleźli sposób na przełamanie linii obrony Zagłębia Lubin. Duet Sobiech – Ba Loua wymienili świetną serię podań po prawej stronie, ale zabrakło dokładności Sobiechowi przy ostatnim podaniu.

W 22. min zawodnicy z Poznania wraz z całym stadionem nie byli zadowoleni z decyzji sędziego Łukasz Kuźmy, sugerowali potencjalny rzut karny po przewróceniu się Alfonso Sousy w polu karnym. Niemoc strzelecka “Kolejorza” została wykorzystana przez “Miedziowych” już minutę później. Gospodarze nie byli w stanie zatrzymać szybko przedostających się gości pod pole karne strzeżone przez Filipa Bednarka i ten skapitulował po raz pierwszy po strzale Dawida Kurminowskiego, który zdobył swoją drugą bramkę w sezonie PKO BP Ekstraklasy. Jeśli na początku mówiliśmy coś o dobrych warunkach panujących przy ul. Bułgarskiej, to na pewno przyjezdni je wykorzystali podwyższając prowadzenie w 35. minucie na 2:0. Ogromny błąd w środkowej części boiska popełnił grający z numerem 25, Filip Dagerstal. Jego strata spowodowała wyprowadzenie kontrataku “Miedziowych”, które wykończył 22-letni Łukasz Łakomy. Fatalny nastrój panujący przy ul. Bułgarskiej został przerwany tuż przed przerwą kiedy Artur Sobiech znalazł drogę do siatki i dał nadzieję drużynie z Poznania na lepszą drugą część.

Nieskuteczność piętą achillesową Lecha

Drugą odsłonę rozpoczęliśmy nietypowo – od zatrzymania gry przez sędziego Łukasza Kuźmy. Arbiter zmuszony był podjąć taką decyzję przez kibiców, którzy złamali przepisy odpalając race i wrzucając serpentyny na boisko. Po zniknięciu dymu i usunięciu bałaganu z boiska przez służby porządkowe, Kuźma dał sygnał do wznowienia gry. John van den Brom chciał szybko zareagować w drugiej połowie, posyłając w bój Michała Skórasia, ale pomocnik dostosował swoje swój potencjał do dyspozycji meczowej całej drużyny. Z każdą kolejną minutą spotkania, wydawało się że, “Kolejorz” coraz bardziej oddala się niż przybliża od bramki wyrównującej. Wynikało to głównie z nieskuteczności gospodarzy. W 87. minucie Lech Poznań w końcu wyrównał, ale bramka Ishaka nie została uznana z powodu pozycji spalonej zawodnika. Lech Poznań przegrywa z Zagłębiem 1:2 i przerywa serię sześciu meczów bez zwycięstwa. “Kolejorz” pozostaje na trzecim miejscu i wysyła sygnał dający nadzieję rywalom walczącym o miejsce w czołowej trójce. Zagłębie Lubin zdobywa ważne zwycięstwo w kontekście utrzymania. “Miedziowi” wychodzą ze strefy spadkowej i przesuwają się o cztery pozycje w górę. Wygrana w Poznaniu sprawia, że zajmują 13. pozycję i mają trzy punkty przewagi nad strefą spadkową.

19.02.2023, 21. kolejka PKO BP Ekstraklasy, Stadion Miejski (Poznań)

Lech Poznań – Zagłębie Lubin 1:2 (1:2)

Artur Sobiech 45′ – Dawid Kurminowski 23′ Łukasz Łakomy 35′,

Lech Poznań: Filip Bednarek – Alan Czerwiński (61′ Joel Pereira) , Antonio Milić – Filip Dagerstal, Pedro Rebocho – Nika Kvekveskiri (46′ Bartosz Salamon), Afonso Sousa – Adriel Ba Loua (61′ Filip Szymczak) , Filip Marchwiński (71′ Mikael Ishak), Kristoffer Velde (46′ Michał Skóraś) – Artur Sobiech

Zagłębie Lubin: Dioudis Sokratis – Bartłomiej Kłudka – Bartosz Kopacz, Jarosław Jach, Mateusz Grzybek – Marko Poletanovic (70′ Tomasz Makowski) , Łukasz Łakomy, Kacper Chodyna, Filip Starzyński (85′ Pienko), Damjan Bohar (56′ Sasa Aleksander Zivec) – Dawid Kurminowski (70′ Rafał Adamski)

Żółte kartki: Velde, Ba Loua, Poletanovic, Jach, Grzybek, Ishak

Sędzia: Łukasz Kuźma (Białystok)