Pierwszy turniej Copa America w historii
Brytyjczycy byli twórcami dwóch bardzo ważnych wydarzeń w futbolu. Pierwszym z nich było oczywiście oddzielenie futbolu od rugby i spisanie wszystkich zasad. Drugim było dostarczenie piłki nożnej do Ameryki Południowej, gdzie zrobiła ona prawdziwą furorę.
Europa vs Ameryka Południowa
Futbol za oceanem zaczął rozwijać się nieco wcześniej niż ten w kontynentalnej Europie. Już w XIX wieku zaczęły powstawać narodowe federacje piłkarskie w Ameryce Południowej. Jak wiadomo, skoro istniały federacje, to zaczęto rozgrywać pierwsze międzynarodowe mecze. Podczas gdy Europę pustoszyła I wojna światowa, w Ameryce Południowej pojawił się pomysł na stworzenie rozgrywek, które obejmowałyby cały kontynent. Tak właśnie powstała idea znana dzisiaj pod nazwą Copa America.
Pierwszy międzynarodowy turniej na świecie
W 1916 roku Argentyna postanowiła zorganizować pierwszy turniej. Miały to tak naprawdę być obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Rozgrywki te wyglądały jednak zupełnie inaczej niż dzisiaj. Przede wszystkim w turnieju wzięły udział tylko 4 drużyny: Argentyna, Chile, Brazylia, Urugwaj. Każdy zespół musiał zagrać z każdym. Dzięki prowadzonej punktacji okazało się, że ostatni mecz turnieju był faktycznie meczem o zwycięstwo. Zmierzyły się w nim Argentyna i Urugwaj.
Mecz finałowy
Po podsumowaniu punktów okazało się, że Urugwaj jest w znacznie lepszej sytuacji. Do zwycięstwa w całym turnieju wystarczył mu remis. Samo spotkanie nie stało na wybitnym poziomie, ale mimo to stadion zapełnił się po same brzegi. W meczu był również polski akcent, w postaci sędziego – Carlosa Fanty Tomaszewskiego. Chilijski sędzia z polskimi korzeniami świetnie sobie poradził z sędziowaniem, a mecz skończył się bezbramkowym remisem, co dało Urugwajczykom pierwszy na świecie tytuł mistrza w międzynarodowych rozgrywkach.
Rasistowskie skandale na Copa America
Pierwszy turniej Copa America nie stał na zbyt wysokim poziomie, ale obfitował w wiele ważnych dla historii wydarzeń. Jednym z nich był problem rasizmu. Jednym z zawodników Urugwaju był Isabelino Gradin, który został ostatecznie królem strzelców. Sytuacja związana z jego występami była jednak bardzo napięta. Zwycięstwo nad Chile po bramkach z jego udziałem poskutkowało… protestem Chilijczyków. Głównym powodem tego był fakt, że Gradin miał ciemną skórę. Chile argumentowało swój protest tym, że są to mistrzostwa Ameryki Południowej, a nie Afryki, więc zawodnik ten nie powinien grać. Protest został oczywiście odrzucony. Mimo to, po raz pierwszy zwrócono uwagę na problem rasizmu. Aż do połowy lat 20 czarnoskórzy piłkarze nie mogli swobodnie rozgrywać meczy z białymi zawodnikami.
Pierwsze związki piłkarskie na świecie
Copa America zaowocowało w jeszcze jedno ważne wydarzenie. Dzięki jednemu z Urugwajczyków, Hectorowi Gomezowi powstała Konfederacja Piłki Nożnej Południowoamerykańskiej. Argentyna, Brazylia, Urugwaj i Chile jako pierwsze dołączyły do tej organizacji. Dopiero później stopniowo zaczęły dołączać kolejne państwa. Obecnie zrzesza ona łącznie 10 krajów.
CSF, które obecnie jest nazywane CONMEBOL było pierwszą kontynentalną organizacją na świecie. FIFA powstała w 1904 rok, ale europejski związek został założony dopiero w 1954 roku jako jedna z ostatnich konfederacji kontynentalnych na świecie. Wcześniej nikt nie widział sensu w zakładaniu organizacji z krajów, które przyłączyły się już wcześniej do FIFY.
-
AktualnościPanathinaïkós - klub bardziej polski niż myślisz
Bartłomiej Wrzesiński / 31 grudnia 2022, 12:00
-
Encyklopedia futboluVejvoda, holenderscy kibice i dolary, czyli europejskie puchary w wykonaniu Legii
Karolina Dudziak / 29 października 2022, 11:00
-
Encyklopedia futboluMecze z Sowietami - początek polskich zmian
Karolina Dudziak / 27 września 2022, 9:00
-
Encyklopedia futboluNajgorszy okres w historii polskiej piłki, czyli lata pięćdziesiąte
Karolina Dudziak / 26 września 2022, 14:00
-
Encyklopedia futboluPolski futbol podziemny, czyli wojenne realia piłkarzy i kibiców
Karolina Dudziak / 1 sierpnia 2022, 20:01
-
Encyklopedia futboluBerlińskie igrzyska, czyli popis Polaków
Karolina Dudziak / 31 lipca 2022, 18:00