Stadion Legia Warszawa
fot. Stadion Legia Warszawa | fot. Mikołaj Barbanell
Udostępnij:

Pierwsze polskie kluby piłkarskie – zwykły sport czy patriotyzm?

Piłkarskie początki w Polsce nie były łatwe. Już przed odzyskaniem niepodległości zaczęły powstać pierwsze kluby sportowe. Ich rozkwit miał duże znaczenie psychologiczne.

Zabór austriacki

Jordan jako pierwszy przywiózł piłkę do Polski w 1888 roku z podróży do Brunszwiku. Pierwsze boiska „wybudował” na krakowskich błoniach, które dostał od miasta. To on wyszkolił pierwszych nauczycieli gimnastyki, zmieniając podejście ludzi do aktywności fizycznej.

Działalność Jordana w Krakowie miała jednak wpływ nie tylko na ludzi, ale również na powstanie dwóch krakowskich klubów- Cracovii i Wisły. To był początek XX wieku. Kluby z zaboru austriackiego rozwijały się znacznie lepiej, niż te z pozostałych części.

Pierwsze warszawskie kluby

Sytuacja wyglądała zupełnie inaczej w Warszawie i okolicach. Kilka lat później kolejne kluby zaczęły rozwijać się w Warszawie. Były to oczywiście Legia i Polonia. Jednak w dalszym ciągu kluby sportowe były czymś rzadko spotykanym. Wszystkie zespoły można było policzyć na palcach jednej ręki. Do końca I wojny światowej struktury sportowe na terenie Polski praktycznie nie istniały. Dopiero od 1918 roku zaczęło stopniowo powstawać coraz więcej drużyn.

Powstanie PZPN

1919 rok był przełomem pod względem powstawania związków sportowych. Na zjeździe w dniach 20-21 grudnia tego roku powstał Polski Związek Piłki Nożnej. Miało to dość duże znaczenie psychologiczne. Niektórzy twierdzą, że piłkarskie środowisko w Polsce powstało na wskutek „patriotycznych poruszeń”. Nowy sport miał pogodzić społeczeństwo, które nie miało swojej tożsamości po 123 latach rozbiorów.

Ludzie na czele futbolu

Na początku założycielami klubów piłkarskich byli głównie ludzie wykształceni i zasłużeni dla konkretnych miast. Niejednokrotnie zdarzało się również, że prezesami poszczególnych zespołów byli wojskowi pełniący czynną służbę. Trudno się temu dziwić, wiedząc że Piłsudski był wielkim fanem sportu. Podobno szczególnie upodobał sobie Cracovię. Legenda głosi, że gdy delegacja Cracovii odwiedziła marszałka z prośbą o objęcie patronatu na 15- lecie klubu , Piłsudski nie tylko zgłosił się, ale dodał również, że „kocha sport w ogólności i to właśnie Cracovia go tego nauczyła.”

Konflikty

Jak można zauważyć, sport w dwudziestoleciu międzywojennym miał pełnić w Polsce ważną rolę łączącą społeczeństwo. Założenie było naprawdę optymistyczne, ale nie do końca się sprawdziło. Do dnia dzisiejszego piłka nożna potrafi rodzić jedne z większych konfliktów, jakie można sobie wyobrazić. Najwyraźniej sport nie jest tym, co może raz na zawsze pogodzić wszystkich.


Avatar
Data publikacji: 30 maja 2022, 11:00
Zobacz również

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.