Oko na rodaka: Szymański, Zalewski i Zieliński z asystami

Zieliński

sscnapoli.it

Asystami niedzielne spotkania ligowe zakończyli trzej pomocnicy reprezentanci Polski – Sebastian Szymański, Piotr Zieliński i Nicola Zalewski.. Wypożyczony z Genoi do Standardu Liège Aleksander Buksa strzelił gola w debiucie w drugoligowych rezerwach. Premierowy występ w barwach nowego klubu zanotował również Bartosz Pikul.

Na zakończenie dnia piłkarze Napoli i Romy dali kibicom świetny spektakl. Istotne role odgrywali w nim dwaj reprezentanci Polski. Do przerwy lider z Neapolu prowadził po potężnym uderzeniu Victora Osimhena. Po przerwie stołeczny zespół zaczął dochodzić do głosu. Jedno z wielu dośrodkowań z prawego skrzydła Nicoli Zalewskiego znalazło swojego adresata. W 75. minucie dogranie Polaka wykończył niepilnowany przy dalszym słupku Stephan El Shaarawy. Dla Zalewskiego była to dopiero pierwsza asysta na boiskach Serie A w trwającym sezonie.

To jednak absolutnie nie był koniec. W 85. minucie Napoli zdołało wyszarpać kolejne zwycięstwo. Po zagraniu Piotra Zielińskiego Rui Patrício celnym uderzeniem z okolic 16 metra pokonał Giovanni Simeone. W przypadku pomocnika gospodarzy była to już ósma asysta w barwach Napoli w tym sezonie (sześć w Serie A, dwie w Lidze Mistrzów). Zalewski zagrał cały mecz, a Zielińskiego w 90. minucie zmienił Tanguy Ndombélé. Na ławce miejscowych pozostał natomiast Bartosz Bereszyński.

W piątym spotkaniu po powrocie z mistrzostw świata w Katarze Sebastian Szymański zanotował swoją czwartą asystę w trwającym sezonie holenderskiej Eredivisie. Pomocnik Feyenoordu w 30. minucie wyjazdowego spotkania z Twente, na ławce którego cały mecz spędził Przemysław Tytoń, najpierw wymienił podania bez przyjęcia z Santiago Giménezem, a po chwili posłał dośrodkowanie z lewej strony boiska wprost na głowę dobrze ustawionego Meksykanina. Indywidualny dorobek Szymańskiego w tym sezonie Eredivisie prezentuje się imponująco – sześć goli i cztery asysty.

Polak niestety w pierwszej połowie został mocno poobijany przez przeciwników i musiał opuścić boisko w przerwie. Twente w drugiej połowie zdołało wyrównać za sprawą Joshuy Breneta. Feyenoord na ten moment pozostaje liderem Eredivisie i ma dwupunktową przewagę nad wice liderującym AZ Alkmaar.

Wypożyczenie Aleksandra Buksy z Genoi do Oud-Heverlee Leuven zakończyło się ogromnym zawodem. Polak nie przebił się do pierwszego zespołu i grał tylko w drużynie U-23, w barwach której zanotował 16 występów i pięć goli. Włoski klub postanowił znaleźć Buksie nowe miejsce, by tam mógł nabywać doświadczenie piłkarskie. Wybór padł tym razem na Standard Liège. 20-latek najprawdopodobniej, przynajmniej początkowo, nie będzie grał w belgijskiej ekstraklasie, a w drugoligowych rezerwach.

Buksa już w dniu ogłoszenia swojego transferu zanotował debiut w barwach nowego zespołu. Były napastnik Wisły Kraków znalazł się w wyjściowym składzie SL16 FC na ligowe spotkanie z Beveren, a bramkarza rywali zdołał pokonać już po 102 sekundach gry. Ostatecznie rezerwy Standardu w końcówce zmarnowały dwubramkowe prowadzenie i musiały podzielić się punktami z niżej notowanym rywalem. Buksa grał do 84. minuty, gdy zastąpił go Abdoul Tapsoba.

Na boiska czeskiej ekstraklasy powrócił Bartosz Pikul, który na najwyższym szczeblu rozgrywkowym u naszych południowych sąsiadów występował w sezonie 2020/21. 25-letni pomocnik na początku stycznia został sprowadzony przez FK Pardubice z drugoligowego Slezskiego FC Opawa. Nowy zespół Polaka znajduje się jednak w ciężkiej sytuacji – po rundzie jesiennej okupuje ostatnią pozycję w tabeli.

Debiut Pikula przypadł na wyjazdowe spotkanie ze Slovanem Liberec. Związany ze Śląskiem zawodnik rozpoczął to spotkanie w wyjściowym składzie, jednak został zmieniony już w przerwie przez Brazylijczyka Leonardo Limę. Wówczas Slovan prowadził 1:0. Chwilę po wznowieniu gry podział punktów w tym spotkaniu przypieczętowało samobójcze trafienie autorstwa Dominika Plechatý’ego.

Adrian Małachowski obrał ciekawą ścieżkę kariery. Po występach na poziomie I i II ligi 22-letni wówczas pomocnik postanowił przenieść się do niemieckiej 3. Ligi, gdzie występuje do teraz. Pierwsze dwa sezony w tych rozgrywkach spędził w barwach Magdeburga, z którym nawet wywalczył promocję do wyższej ligi. Awans nie był mu jednak pisany – po zakończeniu sezonu zmienił pracodawcę. Wybór padł na Waldhof Mannheim, który w poprzednim sezonie otarł się o baraże o awans do 2. Bundesligi.

Z grą Polaka w wyjściowym składzie jest różnie, jednak styczeń zdecydowanie może zaliczyć do udanych. Zwłaszcza końcówki spotkań w tym miesiącu. Dwa tygodnie temu asystował przy golu na 3:1 w starciu z TSV 1860 Monachium, a w dzisiejszym wyjazdowym spotkaniu z Viktorią Köln przypieczętował wygraną 4:1. Była to jego pierwsza bramka na boiskach niemieckiej 3. Ligi. Zespół Polaka, który w spotkaniu z Viktorią wszedł na boisko w 74. minucie, plasuje się obecnie na piątej pozycji i ma szansę włączyć się do walki o awans.

Ciekawe tygodnie ma za sobą Hugo Bartkowiak. Urodzony w Kołobrzegu 22-latek latem trafił do gibraltarskiej ekstraklasy. Po rundzie jesiennej odszedł jednak z Lynx FC, a w styczniu pojawił się nawet na zgrupowaniu AFE organizowanego dla bezrobotnych piłkarzy związanych z hiszpańską federacją. Sparingi z drużynami organizującymi zgrupowania w Hiszpanii poskutkowały szybkim angażem do College 1975 FC, który występuje obecnie w grupie spadkowej gibraltarskiej ekstraklasy.

Bartkowiak spotkanie z Europa Point FC, gdzie do niedawna występował inny Polak Oskar Skuza, rozpoczął na ławce. Polak pojawił się na boisku w 51. minucie, a w samej końcówce uratował jeden punkt swojej drużynie. W piątej minucie doliczonego czasu gry wykazał się sprytem i dobił do pustej bramki futbolówkę odbitą przez bramkarza gospodarzy.

Podsumowanie występów polskich zawodników (29 stycznia)

Anglia

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 mecz Pucharu Anglii z Liverpoolem.

Belgia

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Gentem.

Kamil Piątkowski (KAA Gent – Ekstraklasa) – 67 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Cercle Brugge.

Aleksander Buksa (SL16 FC – druga liga) – gol w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Beveren. Grał do 84. minuty. Był to jego debiut w nowym klubie, do którego został wypożyczony z Genoi.

Cypr

Filip Majchrowicz (Páfos FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Omonią Nikozja. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Czechy

Bartosz Pikul (FK Pardubice – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie zremisowanego 1:1 ligowego meczu ze Slovanem Liberec. Był to jego debiut w nowym klubie.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Lille.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Toulouse.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Nantes.

Gibraltar

Hugo Bartkowiak (College 1975 FC – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Europa Point FC. Wszedł na boisko w 51. minucie.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 70 minut i żółta kartka w wygranym 3:0 ligowym meczu z Arisem Saloniki.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – druga liga) – zmieniony w 83. minucie ligowego meczu z FC Cartagena.

Holandia

Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – asysta w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Twente. Zszedł z boiska w przerwie.

Przemysław Tytoń (FC Twente – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Feyenoordem.

Niemcy

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Schalke zremisowało 0:0 z 1.FC Köln.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – zszedł w przerwie wygranego 1:0 ligowego meczu z 1.FC Nürnberg.

Marcel Lotka (Borussia II Dortmund – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Wehen.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – strzelił gola w wygranym 4:1 ligowym meczu z Viktoria Köln. Wszedł na boisko w 74. minucie.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – wszedł na boisko w 82. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z rezerwami Borussii Dortmund.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – 79 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Başakşehirem.

Patryk Szysz (İstanbul Başakşehir FK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 85. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Konyasporem.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Mezőkövesd. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Újpestem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z AS Roma.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z AS Roma. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Jordan Majchrzak (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Napoli. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Arkadiusz Milik (Juventus FC – Serie A) – wszedł na boisko w 58. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Monzą.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Monzą.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – 90 minut i asysta w przegranym 1:2 ligowym meczu z Napoli.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – asysta w wygranym 2:1 ligowym meczu z AS Roma. Zmieniony w 90. minucie.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Frosinone.

Krzysztof Kubica (Benevento Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Frosinone.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Benevento.

Szymon Fyda (FC Arzignano Valchiampo – Serie C) – 81 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Pergolettese.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Catanzaro.

Mikołaj Reclaf (Piacenza Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Piacenza zremisowała w lidze 1:1 z AlbinoLeffe. Polak czeka na debiut.