Oko na rodaka: Robert Lewandowski z pierwszym trofeum w Barcelonie

Robert Lewandowski

fcbarcelona.com

Gol i asysta w wygranym 3:1 finale Superpucharu Hiszpanii z Realem Madryt. Robert Lewandowski może świętować swój pierwszy tytuł zdobyty z FC Barcelona. Ale to nie wszystko. Swoje dobre momenty polscy piłkarze mieli również we włoskiej Serie A i na Cyprze.

Robert Lewandowski zdobył swoje pierwsze trofeum z Barceloną. I to w jakim stylu! Rozgrywany w Arabii Saudyjskiej finał Superpucharu Hiszpanii z Realem Madryt przebiegł totalnie pod dyktando Katalończyków. A kapitan reprezentacji Polski miał w tym swój duży udział.

“Lewy” na listę strzelców mógł wpisać się już w 13. minucie, jednak jego płaski strzał zza pola karnego na słupek zdołał sparować Thibaut Courtois. 20 minut później Barcelona miała już zdecydowanie więcej szczęścia i swoją optyczną przewagę zamieniła na pierwszego gola. Lewandowski dobrze odnalazł się przed polem karnym i tuż po przyjęciu piłki posłał płaskie podanie w stronę Gaviego, który w sytuacji sam na sam pewnie pokonał Courtois.

Tuż przed przerwą 18-latek zrewanżował się Polakowi i asystował przy jego trafieniu. Reprezentant Hiszpanii płaskim dograniem z lewej strony pola karnego praktycznie wystawił Lewandowskiemu piłkę do “pustaka”. Po przerwie przewaga Barcelony nie zmalała. W 69. minucie losy finału w zasadzie zostały rozstrzygnięte. Po akcji, w której swój udział bez wątpienia miał Lewandowski, “Królewskich” dobił Pedri. Tuż przed końcem spotkania honorową bramkę dla Realu zdobył Karim Benzema.

Długo na debiut w nowym klubie nie czekał Szymon Żurkowski. Wypożyczony z Fiorentiny do Spezii pomocnik pojawił się na boisku w 83. minucie wygranego spotkania z Torino i zastąpił Kevina Agudelo. Spezia od dłuższego czasu jest najbardziej polskim zespołem we włoskiej Serie A. W ich szeregach cały mecz zagrali Arkadiusz Reca oraz Bartłomiej Drągowski, który doszedł już do pełni zdrowia po tragicznie wyglądającej kontuzji z listopada. Na ławce pozostał natomiast Jakub Kiwior. Tej decyzji trenera Spezii towarzyszą liczne spekulacje dotyczące rychłego transferu. Po drugiej stronie boiska w przerwie na boisku pojawił się pomocnik Torino Karol Linetty.

Wyjazdowy mecz z Atalantą rozpoczął się dla Krzysztofa Piątka i jego Salernitany całkiem nieźle. Co prawda gospodarze wyszli na prowadzenie już w 9. minucie po golu Jérémiego Bogi, jednak wyrównanie przyszło błyskawicznie. Po długim zagraniu od własnego bramkarza napastnik reprezentacji Polski przedłużył podanie głową na tyle umiejętnie, że dzięki niemu Boulaye Dia wyszedł sam na sam z bramkarzem i doprowadził do remisu. Były to jednak całkiem niezłe tragicznego porządki. Atalanta tego dnia była nie do powstrzymania i ostatecznie wygrała z Salernitaną aż 8:2.

Widowiskowy gol Karola Struskiego nie dał Árisowi Limassol nawet punktu w starciu z zajmującym pozycję lidera cypryjskiej ekstraklasy AEK-iem Larnaka. Polski pomocnik w 20. minucie wyprowadził gości na prowadzenie widowiskowym uderzeniem z narożnika pola karnego. W 27. minucie prowadzenie Árisu podwyższył Yannick Gomis, który w drugiej połowie skompletował dublet. Trzy gole strzelone na terenie najlepszego zespołu w rozgrywkach nie dało im jednak punktu. AEK wygrał ostatecznie 4:3, a gola na wagę kompletu punktów w doliczonym czasie gry strzelił Imad Faraj. Jednego z goli dla gospodarzy strzelił też Rafael Lopes, którego polscy kibice mogą pamiętać z występów w Cracovii i Legii Warszawa.

Struskiego w 71. minucie zmienił Aleksandr Kokorin. W Árisie w doliczonym czasie gry zmieniony został również Mariusz Stępiński. Ich drużyna po 19 kolejkach zajmuje czwartą pozycję w tabeli cypryjskiej ekstraklasy. Niedzielne trafienie było dla Struskiego już czwartym w trwających rozgrywkach.

Podsumowanie występów polskich zawodników (15 stycznia)

Belgia

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Charleroi.

Cypr

Mariusz Stępiński (Áris Limassol – Ekstraklasa) – zszedł z boiska w 90. minucie przegranego 3:4 ligowego meczu z AEK-iem Larnaka.

Karol Struski (Áris Limassol – Ekstraklasa) – strzelił gola i grał do 71. minuty w przegranym 3:4 ligowym meczu z AEK-iem Larnaka.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowym mecz ze Stade de Reims.

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 1:5 ligowym meczu z Lille.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Angers.

Grecja

Tymoteusz Puchacz (Panathinaïkós AO – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 74. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z PAS Giánnina.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Panetolikósem.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – gol i asysta w wygranym 3:1 finale Superpucharu Hiszpanii z Realem Madryt. Zagrał cały mecz.

Holandia

Bartosz Białek (SBV Vitesse – Eredivisie) – 72 minuty w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z NEC Nijmegen.

Kacper Kozłowski (SBV Vitesse – Eredivisie) – zszedł z boiska w 90. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z NEC Nijmegen.

Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – 62 minuty w wygranym 3:0 ligowym meczu z Groningen.

Niemcy

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 65. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Dynamem Drezno.

Marcel Lotka (Borussia II Dortmund – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z SpVgg Bayreuth.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Dynamem Drezno.

Włochy

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Torino.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Torino.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – wszedł na boisko w przerwie przegranego 0:1 ligowego meczu ze Spezią.

Jordan Majchrzak (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Fiorentiną. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Krzysztof Piątek (US Salernitana 1919 – Serie A) – 90 minut i asysta w przegranym 2:8 ligowym meczu z Salernitaną.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Torino.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Udinese.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Udinese.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – 66 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Fiorentiną.

Szymon Żurkowski (Spezia Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w 83. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Torino. Był to jego debiut w nowym klubie, do którego został wypożyczony z Fiorentiny.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cosenzą.

Krzysztof Kubica (Benevento Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 81. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Cosenzą.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 68. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Südtirolem.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Viterbese.