Oko na rodaka: Kolejny popis Arkadiusza Milika

Arkadiusz Milik pierwszy gol w Olympique Marsylia

Kolejny udany dzień w biurze ma za sobą Arkadiusz Milik. Napastnik Olympique Marsylia w spotkaniu ze Stade Brestois strzelił gola i zaliczył asystę. Prócz niego wyróżnił się także Adam Buksa, który zaliczył dwie asysty w spotkaniu MLS.

Od dłuższego czasu Arkadiusz Milik przeplata dobre występy w barwach Olympique Marsylia z tymi słabszymi, po których pojawia się bardziej lub mniej uzasadniona krytyka. Mijający tydzień był jednak bardzo dobry w wykonaniu reprezentanta Polski. Milik w czwartek strzelił dwa gola i zapewnił zwycięstwo Olympique w spotkaniu 1/8 finału Ligi Konferencji Europy z FC Basel. Biorąc pod uwagę wszystkie występy w europejskich pucharach w tym sezonie Milik ma na koncie osiem trafień (cztery w Lidze Europy, cztery w Lidze Konferencji Europy). W Ligue 1 dorobek Polaka jest tylko nieznacznie słabszy. Polak świetnie rozpoczął spotkanie ze Stade Brestois asystując przy golu Gersona w 3. minucie. Milik na około 20-25 metrze miał przed sobą dwóch rywali, lecz sptytnie zauważył obiegającego go kolegę z zespołu, który wykończył całą akcję. W drugiej połowie Milik-show trwał. W 63. minucie po wrzutce z rzutu rożnego popisał się kapitalnym strzałem głową, strzelając tym samym szóstego gola w tym sezonie Ligue 1. Siedem minut po strzeleniu gola Milika zmienił Cédric Bakambu. Po zejściu z boiska kolejne dwie bramki dla Olympique strzelili Amine Harit oraz Cengiz Ünder. W doliczonym czasie gry rozmiary porażki gospodarzy zmniejszył Irvin Cardona. Olympique po rozegraniu 28 spotkań zajmuje pozycję wicelidera. Strata 15 punktów do liderującego wydaje się być już nie do odrobienia, jednak walka o awans do Ligi Mistrzów wciąż trwa.

Od początku nowego sezonu Adam Buksa trzyma wysoką formę. W środku tygodnia strzelił dwa gole dla New England Revolution w meczu 1/4 finału Ligi Mistrzów CONCACAF z meksykańskim Club Universidad Nacional AC. W MLS reprezentant Polski gola jeszcze nie strzelił, jednak w ostatnim spotkaniu z Real Salt Lake zaliczył dwie asysty. Spotkanie to odbywało się w trudnych warunkach atmosferycznych, przy ciągle padającym śniegu oraz silnym wietrze. Tuż przed przerwą Buksa zgrał piłkę głową na prawą stronę pola karnego, gdzie odrobinę miejsca wykorzystał Emmanuel Boateng (na poniższym video od 1:00). W 62. minucie Polak zaliczył drugie kluczowe podanie głową. Tym razem Buksa przedłużył dośrodkowanie z prawej strony boiska, a całą akcję przytomnie wykończył wprowadzony chwile wcześniej na boisko Jozy Altidore (na poniższym video od 3:12). Polak sam miał jedną świetną okazję do strzelenia gola. W 30. minucie piłka po jego strzale głową odbiła się od słupka (na poniższym video od 0:27). Na chwilę przed zejściem z boiska Polak zdecydował się na indywidualną akcję, którą zakończył uderzeniem z ostrego kąta w boczną siatkę (na poniższym video od 4:29). Buksę w 77. minucie zmienił Matt Polster. Jego drużyna wówczas prowadziła jeszcze 2:0, ale ostatecznie przegrała to spotkanie 2:3. Po rozegraniu trzech spotkań zespół Buksy ma na koncie cztery punkty.

Dariusz Formella rozpoczął czwarty rok występów na amerykańskich boiskach. Polski skrzydłowy po trzech latach występów w USL (drugi poziom rozgrywkowy w USA) jako zawodnik Sacramento Republic postanowił zmienić otoczenie. 26-latek pozostał jednak na tym samym poziomie rozgrywkowym, wiążąc się dwuletnią umową z Oakland Roots SC. Co może napawać optymizmem, Formella nie musiał długo czekać na debiut w barwach nowego klubu. Polak zagrał cały mecz w przegranym 0:1 spotkaniu 1. kolejki nowego sezonu z Rio Grande Valley FC. Jego nowa drużyna poprzedni sezon zakończyła na dziesiątej pozycji w sezonie zasadniczym konferencji zachodniej i na porażce w półfinale fazy play off.

W drugim spotkaniu z rzędu David Kopacz strzelił szalenie ważnego gola dla walczącego o utrzymanie w niemieckiej 3. Lidze Würzburger Kickers. Spotkanie z wyżej notowanymi rezerwami Borussii Dortmund zaczęło się dla miejscowych bardzo pechowo, bo od straty gola już w 4. minucie. Drużyna Kopacza zdołała jednak jeszcze przed przerwą odwrócić wynik spotkania. Najpierw wyrównującą bramkę zdobył Louis Breunig, a w 35. minucie niekrytego w okolicach bramki Kopacza precyzyjnym dograniem wyręcza Marvin Pourié. Dla byłego pomocnika m.in. Górnika Zabrze było to czwarte trafienie w tym sezonie ligowym. Po przerwie Würzburger nie tylko nie utracił korzystnego wyniku, a na dodatek w końcówce dobił rywala za sprawą trafienia Saliou Sané. Dla zespołu Polaka było to drugie ligowe zwycięstwo z rzędu, które pozwoliło awansować na 18. pozycję w tabeli i zmniejszyć stratę do bezpiecznej strefy do pięciu puntków.

Podsumowanie występów polskich zawodników (13 marca)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Watfordem.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z West Hamem.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Aston Villą.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – zszedł z boiska w 90. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Norwich City.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Leeds United.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z West Hamem.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – z powodu choroby poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz ze Sturmem Graz.

Cypr

Jakub Łabojko (AEK Larnaka – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce w przegranym 1:2 spotkaniu ligowym z APOEL-em Nikozja.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Sigmą Ołomuniec.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z FC Midtjylland.

Dawid Kurminowski (Aarhus GF – Ekstraklasa) – 65 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Brøndby.

Francja

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z AS Monaco.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – z powodu pauzy za kartki poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Metz.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z RC Strasbourg.

Arkadiusz Milik (Olympique Marseille – Ligue 1) – gol i asysta w wygranym 4:1 ligowym meczu ze Stade Brestois. Grał do 70. minuty.

Grecja

Michał Karbownik (Olympiakós Pireus) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Árisem Saloniki.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – z powodu zawieszenia poza kadrą meczową na zremsowany 1:1 ligowy mecz z Panathinaïkósem.

Islandia

Chris Jastrzembski (UMF Selfoss – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 mecz Pucharu Ligi z KA.

Niemcy

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 6:1 ligowy mecz z Greuther Fürth.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:0 ligowym meczu z Ingolstadt.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z rezerwami Borussii Dortmund. Zagrał cały mecz

Rosja

Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Achmatem Grozny.

Grzegorz Krychowiak (FK Krasnodar – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz ze Spartakiem Moskwa.

Rumunia

Adrian Cierpka (CS Mioveni – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Sepsi.

Paweł Tomczyk (CS Mioveni – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:3 z Sepsi.

Słowacja

Miłosz Kozak (FC Spartak Trnava – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 75. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z DAC Dunajská Streda.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – dwie asysty w przegranym 2:3 ligowym meczu z Real Salt Lake. Grał do 77. minuty.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – 87 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Austin FC.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z DC United.

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Rio Grande Valley FC. Był to jego debiut w nowym klubie.

Szkocja

Kevin Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 2:1 w Pucharze Szkocji z Motherwell.

Mateusz Żukowski (Rangers FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w Pucharze Szkocji z Dundee FC>

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 78. minucie wygranego 3:2 ligowego meczu z Kayserisporem.

Węgry

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 68 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Gyirmót Győr.

Włochy

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Atalantą.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Napoli.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Bologną.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Hellasem Verona.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Interem.

Krzysztof Piątek (ACF Fiorentina – Serie A) – 59 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Bologną.

Mateusz Praszelik (Hellas Verona – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Napoli.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Fiorentiną.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Bologną.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – 65 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Udinese.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Hellasem Verona.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:3 z Pisą.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Campobasso.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 72. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Skála ÍF.