Oko na rodaka: Karol Świderski nie zawodzi

facebook.com

Po raz kolejny niedziela w wykonaniu polskich zawodników występujących za granicą okazała się dużo spokojniejsza od soboty. Całkowicie nudno jednak nie było. Kolejnego gola dla PAOK-u strzelił Karol Świderski, a debiutanckim trafieniem David Kopacz dał FC Würzburger Kickers pierwsze w tym sezonie zwycięstwo w lidze.

Karol Świderski trwający sezon rozpoczął mocno przeciętnie – mało grał i niewiele strzelał. W ostatnim czasie na szczęście się to zmieniło, Polak na stałe wskoczył do wyjściowego składu PAOK-u. Mecz z PAS Giánnina w ramach 9. kolejki greckiej ekstraklasy nie rozpoczął się najlepiej dla zespołu z Salonik. Goście od 31. minuty prowadzili po trafieniu Rodrigo Erramuspe. W drugiej połowie szczęście jednak uśmiechnęło się do faworyzowanego PAOK-u. W 52. minucie na bramkę rywali uderzał Andrija Živković. Piłkę po tym strzale odbił przed siebie bramkarz Giánniny, co błyskawicznie wykorzystał Świderski, kierując ją do pustej bramki i doprowadzając do wyrównania. Był to jego piąty gol strzelony w tym sezonie ligowym. Ostatecznie PAOK rzutem na taśmę sięgnął po trzy punkty, a trafienie na wagę kompletu punktów w czwartej minucie doliczonego czasu gry strzelił Omar El Kaddouri. PAOK obecnie zajmuje trzecie miejsce w lidze ze stratą zaledwie jednego punktu do liderującego Olympiakósu.

Dotychczas w Oku na Rodaka pisaliśmy o debiucie, kolejnych występach i asystach notowanych przez Davida Kopacza. Mecz 8. kolejki niemieckiej 2. Bundesligi przyniósł premierowe trafienie byłego pomocnika Górnika Zabrze, który od nowego sezonu występuje w FC Würzburger Kickers. Mecz z Hannoverem 96 rozpoczął się zgodnie z planem. Od 17. minuty faworyzowany Hannover 96 prowadził z ostatnim w tabeli beniaminkiem po trafieniu Marvina Duckscha. W drugiej połowie stan meczu wyrównał Ridge Munsy, a bramkę na wagę pierwszego w tym sezonie zwycięstwa dla Würzburgera w 74. minucie strzelił właśnie Kopacz. Były młodzieżowy reprezentant Polski otrzymał prostopadłe podanie od Dominica Baumanna i mocnym strzałem przy bliższym słupku pokonał bramkarza Hannoveru 96, strzelając tym samym swojego pierwszego gola w nowym klubie. Mimo wszystko sytuacja jego zespołu w tabeli nie prezentuje się najlepiej. Würzburger zajmuje obecnie ostatnie miejsce w tabeli ligowej, mając na koncie zaledwie cztery punkty zdobyte w ośmiu spotkaniach.

Podsumowanie występów polskich zawodników (22 listopada)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Sheffield United.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Arsenalem.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Royal Charleroi SC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z KAA Gent.

Cypr

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – caly mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Anorthosisem.

Dania

Kamil Grabara (Århus GF – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z FC Midtjylland.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:1 z Larissą.

Karol Świderski (PAOK Saloniki – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z PAS Giánnina. Został zmieniony w 90. minucie.

Hiszpania

Damian Kądzior (SD Eibar – La Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Getafe.

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – druga liga) – wszedł na boisko w 60. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z CD Tenerife.

Oskar Nowak (Getafe CF B  – trzecia liga) – mecz jego zespołu został przełożony.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z RKC Waalwijk.

Jarosław Jach (Fortuna Sittard – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Feyenoordem.

Niemcy

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Hannoverem 96. Został zmieniony w 82. minucie meczu.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – 84 minuty w przegranym 0:3 ligowym meczu z Erzgebirge Aue.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z SpVgg Unterhaching.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 70. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z FC Ingolstadt 04.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w Pucharze Portugalii z Monção.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Rotorem Wołgograd.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z UTA Arad.

Stany Zjednoczone

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na mecz fazy play off z FC Dallas.

Turcja

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie przegranego 1:3 ligowego meczu z Göztepe.

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Hataysporem.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Göztepe.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – wszedł na boisko w doliczonym czasie wygranego 4:1 ligowego meczu z Eskişehirsporem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Bologną.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Sassuolo.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Benevento.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Fiorentiną.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z AC Milan.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z Interem.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z AC Milan.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Sampdorią.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Parmą.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – wszedł na boisko w 56. minucie pregranego 1:3 ligowego meczu z AC Milan.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Pisą.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Ternaną.