Oko na rodaka: Jakub Kamiński strzela Bayernowi. Przemysław Wiśniewski zadebiutował w Serie A

vfl-wolfsburg.de

W spotkaniu z Bayernem występujący w Wolfsburgu Jakub Kamiński strzelił premierowego gola w rozgrywkach niemieckiej Bundesligi. W końcówce przegranego meczu z Napoli w barwach Spezii zadebiutował Przemysław Wiśniewski. W Serie B trzeciego gola w tym sezonie zdobył Adrian Benedyczak. W Gibraltarze dublet zanotował Hugo Bartkowiak.

Premierowy gol w niemieckiej Bundeslidze strzelony w spotkaniu przeciwko Bayernowi. Brzmi całkiem nieźle. Taka historia spotkała Jakuba Kamińskiego, który otworzył swój dorobek strzelecki w barwach Wolfsburga. Reprezentant Polski spotkanie z liderem rozpoczął na ławce, lecz został wprowadzony na boisko już w 30. minucie, gdy jego zespół przegrywał aż 0:3.

Reprezentant Polski w 44. minucie odważnie poszedł do przodu na lewym skrzydle, wymienił podanie z Paulo Otávio i wybiegł na czystą pozycję. Mając przed sobą tylko Yanna Sommera Kamiński uderzył precyzyjnie, po ziemi, przy dalszym słupku. Niestety, ten gol “Wilkom” niewiele dał. Pomimo jeszcze kilku dobrych sytuacji po przerwie Wolfsburg ostatecznie przegrał na swoim terenie 2:4. Drużyna Polaka po 19. kolejkach zajmuje siódme miejsce w tabeli.

W meczu z prowadzącym w tabeli Serie A Napoli Przemysław Wiśniewski zanotował swój premierowy występ w barwach Spezii. Sprowadzony w ostatnim czasie z drugoligowej Venezii defensor zapewne będzie miał w pamięci ten mecz na długo. On chyba jako jedyny z Polaków grających w Spezii będzie miał jakiekolwiek pozytywne odczucia po starciu z najlepszym zespołem w lidze.

Do przerwy był satysfakcjonujący miejscowych bezbramkowy remis. Po przerwie do głosu doszło jednak Napoli, w czym niestety spory udział mieli Polacy. Już w dziesiątej sekundzie drugiej połowy źle ustawiony do walki z rywalem Arkadiusz Reca zagrał w prostej sytuacji ręką, przez co podyktowany został rzut karny dla przyjezdnych. Bartłomiej Drągowski ostatecznie przegrał pojedynek z Chwiczą Kwaracchelią.

20 minut później Drągowski zaliczył koszmarną wpadkę przy górnej piłce skierowanej w niego pole karne. Polski bramkarz wyszedł z własnej bramki i wyraźnie nie zrozumiał się ze swoim defensorem, w wyniku czego minął się z piłką. Takiej wpadki napastnik tej klasy jak Victor Osimhen nie miał prawa zmarnować. Nigeryjczyk pięć minut później pogrążył Spezię, tym razem wykorzystując fatalną stratę Mattii Caldary.

Drągowski i Reca zagrał cały mecz, a wspomniany już wcześniej Wiśniewski zmienił w 86. minucie Salvatore Esposito. Poza kadrą meczową Spezii znalazł się zaś kontuzjowany Szymon Żurkowski. Po drugiej stronie boiska niewiele ponad godzinę zagrał Piotr Zieliński. Na ławce Napoli pozostał Bartosz Bereszyński, a powołania do meczowej kadry nie dostał wciąż czekający na debiut w pierwszym zespole bramkarz Hubert Idasiak.

W ligowym spotkaniu z Genoą swojego trzeciego gola w lidze w tym sezonie strzelił Adrian Benedyczak. Napastnik Parmy w 32. minucie spotkania 23. kolejki włoskiej Serie B po zagraniu Franco Vázqueza dostał bardzo dużo miejsca na lewym skrzydle, wbiegł w pole karne i wykazał się zabójczą precyzją pewnie wykańczając sytuację kosztem bramkarza Genoi Josepa Martíneza.

W drugiej połowie zwycięstwo Parmy golem z rzutu karnego przypieczętował Vázquez, który do asysty przy golu Benedyczaka dorzucił piątego gola w tym sezonie. Benedyczak przebywał na boisku do 64. minuty, gdy w jego miejsce wszedł 19-letni Francuz Ange-Yoan Bonny. Poza kadrą Parmy pozostał natomiast sprowadzony niedawno z Jagiellonii Białystok 17-letni Mateusz Kowalski. W barwach Genoi natomiast w przerwie na boisku pojawił się Filip Jagiełło.

Hugo Bartkowiak po raz kolejny sprawia, że z większym zainteresowaniem zaglądamy w rozgrywki ekstraklasy Gibraltaru. Tydzień temu Polak w samej końcówce uratował remis w starciu z Europa Point FC. W minioną niedzielę 22-latek skompletował dublet, dzięki któremu jego College 1975 FC wygrał aż 4:1 z Lions Gibraltar. W ten oto sposób Bartkowiak ma na koncie już trzy bramki strzelone w lidze w tym sezonie.

Podsumowanie występów polskich zawodników (5 lutego)

Belgia

Karol Fila (SV Zulte Waregem – Ekstraklasa) – 71 minut i żółta kartka w przegranym 0:4 ligowym meczu z Royale Union Saint-Gilloise. Polak opuścił boisko z powodu kontuzji.

Kamil Piątkowski (KAA Gent – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z KRC Genk.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz ze Stade Brestois 29.

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Olympique Marsylia.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – wszedł na boisko w 58. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu ze Stade Brestois 29.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 ze Stade Brestois 29.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z AS Monaco.

Gibraltar

Hugo Bartkowiak (College 1975 FC – Ekstraklasa) – strzelił dwa gole w wygranym 4:1 ligowym meczu z Lions Gibraltar. Grał do 88. minuty.

Grecja

Tomasz Kędziora (PAOK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Olympiakósem. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Tymoteusz Puchacz (Panathinaïkós AO – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Lamią.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La liga) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Sevillą.

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – druga liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z CD Lugo.

Holandia

Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – z powodu kontuzji poza kadrą meczowa na zremisowany 2:2 ligowy mecz z PSV Eindhoven.

Przemysław Tytoń (FC Twente – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Twente zremisowało w lidze 1:1 z Groningen.

Niemcy

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – strzelił gola w przegranym 2:4 ligowym meczu z Bayernem. Wszedł na boisko w 30. minucie.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Hannoverem 96.

Martin Kobylański (TSV München von 1860 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Oldenburgiem.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z MSV Duisburg. Bramkarz czeka na debiut w pierwszym zespole.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – 63 minuty w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z TSV 1860.

Turcja

Michał Nalepa (Sakaryaspor Kulübü – druga liga) – 78 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Ankarą Keçiörengücü.

Jakub Szumski (Samsunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Manisa FK.

Włochy

Bartosz Bereszyński (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Napoli wygrało w lidze 3:0 ze Spezią.

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Napoli.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz ze Spezią. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 76 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Udinese.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:3 ligowym meczu z Napoli.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Fiorentiną.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Fiorentiną.

Przemysław Wiśniewski (Spezia Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w 86. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z Napoli. Był to jego debiut w nowym klubie.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 62 minuty i żółta kartka w wygranym 3:0 ligowym meczu ze Spezią.

Szymon Żurkowski (Spezia Calcio – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Napoli.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Genoą. Grał do 64. minuty i dostał żółtą kartkę.

Thiago Cionek (Reggina – Serie B) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Palermo.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie B) – wszedł w przerwie przegranego 0:2 ligowego meczu z Parmą.

Mateusz Kowalski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Genoą. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Szymon Fyda (FC Arzignano Valchiampo – Serie C) – wszedł na boisko w 85. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Pordenone.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Audace Cerignola.

Mikołaj Reclaf (Piacenza Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:2 z młodzieżowym zespołem Juventusu. Polak czeka na debiut.