Oko na rodaka: Gol Konrada Michalaka w Turcji. Zespół Marcina Bułki spadł z Ligue 2

źródło: twitter.com/CRizesporAS

Wyjątkowo we wtorek wiele lig europejskich rozgrywało kolejne serie ligowych spotkań. Z naszej perspektywy najważniejszymi wydarzeniami były drugi gol w tym sezonie tureckiej ekstraklasy Konrada Michalaka oraz spadek zespołu Marcina Bułki z Ligue 2.

Godzina 15:00 we wtorek nie kojarzy nam się zazwyczaj z piłkarskimi emocjami. Co innego w Turcji, gdzie o tej porze rozpoczęły się trzy spotkania tureckiej ekstraklasy. Niestety, z trzech możliwych Polaków zagrał tylko jeden – Konrad Michalak (Dominik Furman spędził cały mecz na ławce, a Artur Sobiech znalazł się poza kadrą meczową). Ku naszej uciesze występujący w Çaykur Rizespor polski “rodzynek” w meczu z Konyasporem strzelił swojego drugiego ligowego gola w tym sezonie. Rywale Polaka weszli w mecz fantastycznie, bo już po jedenastu minutach prowadzili 2:0. Gospodarze nie poddali się jednak i bardzo szybko odrobili straty. W 27. minucie po stracie piłkarzy Konyasporu Michalak przejął piłkę i strzałem z prawej strony pola karnego doprowadził do remisu. W drugiej połowie jego zespół strzelił trzy bramki i zapewnił sobie zwycięstwo 5:3 i awans w ligowej tabeli. Michalak nie miał udziału przy żadnej z tych bramek, a w 79. minucie zmienił go Fernando.

Bardzo kiepsko przygodę we francuskim Châteauroux wspominać będzie Marcin Bułka. Wypożyczony z PSG bramkarz trafił do tego klubu zimą po nieudanym pobycie w drugoligowej hiszpańskiej Cartagenie, gdzie zanotował zaledwie trzy występy w lidze. W momencie sfinalizowania wypożyczenia Châteauroux było zdecydowanie najsłabszym zespołem Ligue 2 i ze sporą stratą do reszty drużyn okupowała ostatnie miejsce w ligowej tabeli. Dzisiejszy, zremisowany 1:1 mecz z Rodez był dopiero szóstym występem Polaka w tym sezonie w barwach Châteauroux i niewykluczone, że ostatnim. Remis Châteauroux a także Guingamp sprawiły, że drużyna Bułki na cztery kolejki przed końcem straciła matematyczne szanse na utrzymanie się w drugiej lidze francuskiej. Umowa wypożyczenia Polaka nie zawiera opcji wykupu, tak więc powoli możemy zastanawiać się jaki będzie kolejny przystanek Bułki. Pozostaje także mieć nadzieję, że tym razem Polak otrzyma zdecydowanie więcej szans na grę.

Podsumowanie występów polskich zawodników (20 kwietnia)

Anglia

Michał Karbownik (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Chelsea.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – wszedł na boisko w 86. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Chelsea.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Preston North End.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Preston North End.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Preston North End.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – wszedł na boisko w 81. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Watfordem.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Blackpool.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Lincoln City.

Francja

Marcin Bułka (La Berrichonne de Châteauroux – Ligue 2) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Rodez AF. Po tym meczu jego klub spadł z ligi.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Bayerem Leverkusen.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Greuther Fürth.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Darmstadt.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z FC Würzburger Kickers.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 82. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z TSV 1860 München.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Hallescher FC.

Rumunia

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z UTA Arad.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Kayserisporem.

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 5:3 ligowym meczu z Konyasporem. Zszedł z boiska w 79. minucie.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Göztepe.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 88 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Caernarfon Town.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:6 ligowym meczu z Cardiff Met FC.

Dawid Szczepaniak (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Aberystwyth Town.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Fiorentiną.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Hellasem Verona.