Oko na rodaka: Bramka Mierzejewskiego, kontuzja Lewego

Robert Lewandowski / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W kolejny weekend w ligach na całym świecie Polacy po raz kolejny pokazali się z dobrej strony, niektórzy przypominając kibicom o swoim istnieniu.

Weekend zaczął się dość egzotycznie. Najpierw w Australii bramkę strzelił Adrian Mierzejewski, a parę godzin później w Jordanii Łukasz Gikiewicz strzelił swojego czwartego gola w tym sezonie. Ten pierwszy zaliczył swoje pierwsze trafienie w nowym klubie. Adrian wykorzystując rzut karny w doliczonym czasie gry przypieczętował zwycięstwo swojej drużyny nad Perth Glory. Mniej szczęścia miał Gikiewicz. Jego gol rozpoczął strzelanie, które zakończyło się porażką 2-4 drużyny polskiego napastnika.

Sobota wypełniła się przede wszystkim trafieniem Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji Polski przełamał się po kilku meczach nieskuteczności. Meczu z RB Leipzig nie będzie jednak miło wspominał. Tuż przed przerwą został zmieniony z powodu urazu mięśnia dwugłowego. Niemcy zapewniają, że nie jest to groźny uraz, który uniemożliwi Lewandowskiemu występ w sobotnim Der Klassiker.

Poza tym, polskim kibicom przypomnieli się inni zawodnicy. Maciej Wilusz swoim trafieniem uratował punkt w prestiżowym spotkaniu ze Spartakiem Moskwa. Po wielu meczach bez gola przełamał się Piotr Parzyszek. Znany z zabójczej skuteczności w drugiej lidze holenderskiej, na poziomie Eredivisie przełamał się dopiero w 10. kolejce. Jego gol znacznie przyczynił się do wygranej nad ADO Den Haag.

Świetną dyspozycję potwierdza Karol Linetty. Reprezentant Polski po raz kolejny strzelił bramkę dla Sampdorii, która kontynuuje swój marsz w górę tabeli ligowej. Po niespełna miesiącu do siatki rywali trafił Martin Kobylański. W Polsce znany z gry w Lechii Gdańsk napastnik obecnie występuje w trzeciej lidze niemieckiej. W ostatnią niedzielę strzelił dwa gole dla swojego Preußen Münster, mimo to nie zapobiegł wysokiej porażce z Wehen. 23-latek ma na koncie pięć bramek w lidze.

Bohaterem swojego zespołu po raz kolejny był Wojciech Wójcik. Jego gol w końcówce meczu z San Antonio FC doprowadził do serii rzutów karnych, w których OKC Energy wygrało i zapewniło sobie awans do finału swojej konferencji. Regularnie w Japonii grywa Krzysztof Kamiński, z reguły spisując się bez zarzutu. W ostatni weekend wykazał się szczególnie, ponieważ obronił rzut karny wykonywany przez Shō Itō.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Łukasz Fabiański (Swansea City – Premier League) – 90 minut w przegranym 1-2 meczu ligowym z Arsenalem

Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion FC – Premier League) – 81 minut w przegranym 2-3 meczu z Manchesterem City

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1-1 mecz z Brighton. Polski defensor w poniedziałek w meczu rezerw został ukarany czerwoną kartką za faul taktyczny.

Artur Boruc – (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 0-1 z Chelsea.

Krystian Bielik (Arsenal – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2-1 mecz ze Swanesa

Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC – Championship) – 90 minut w bezbramkowo zremsiowanym meczu z Aston Villą.

Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – Championship) – 90 minut w wygranym 2-1 meczu z Burton Albion

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – wszedł na boisko w 66. minucie wygranego 2-1 meczu z Wolverhampton.

Ariel Borysiuk (Queens Park Rangers FC – Championship) – poza kadrą meczową. Jego zespół wygrał 2-1 z z Wolverhampton.

Michał Żyro (Wolverhampton Wanderers FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 1-2 mecz z QPR

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – 45 minut w przegranym 2-3 meczu z Notthingham Forrest.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – poza kadra meczową. Jego zespół przegrał 1-2 z Sheffield United FC.

Australia

Adrian Mierzejewski (Sydney FC – A-League) – strzelił gola z rzutu karnego w wygranym 2-0 spotkaniu z Perth Glory. Polak pojawił się na boisku w 65. minucie spotkania, a gola strzelił w doliczonym czasie gry.

Marcin Budziński (Melbourne City FC – A-League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2-0 z Adelaide United.

Austria

Bartłomiej Żynel (FC Liefering/ FC Salzburg – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1-0 mecz z FC Wacker Innsbruck.

Azerbejdżan

Jakub Rzeźniczak (Qarabağ Ağdam – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1-0 mecz ligowy z Səbail.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Anderlecht – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3-2 meczu z Eupen.

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 70. minucie i zobaczył żółtą kartkę w wygranym 2-0 meczu ligowym z Levskim Sofia.

Daniel Kajzer (Botew Płowdiw – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce w wygranym 2-1 meczu z Pirinem.

Chorwacja

Michał Masłowski (HNK Gorica – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1-1 meczu ligowym z NK Dugopolje.

Czechy

Łukasz Pielorz (MFK Frýdek-Místek – druga liga czeska) – 90 minut w przegranym 0-5 meczu ligowym z Vítkovicami.

Cypr

Patryk Procek (AS Ethnikós Áchnas – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 1-1 z APÓEL-em.

Dania

Kamil Wilczek (Brøndbyernes IF – Ekstraklasa) – 58 minut w wygranym 3-1 meczu z Randers FC.

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 2-0 meczu z Bordeaux.

Igor Lewczuk (Bordeaux – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 0-2 meczu z AS Monaco.

Damien Perquis (Gazélec Ajaccio – 2. liga francuska) – 71 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu z Paris FC.

Ludovic Obraniak (AJ Auxerre – 2. liga francuska) – poza kadrą meczową na zremisowany 1-1 mecz z Bourg-en-Bresse.

Grecja

Piotr Grzelczak (AÓ Plataniá Chaníon – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0-2 spotkaniu z Lamią.

Bartłomiej Babiarz (GS Apóllon Smýrnis – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1-1 mecz z Panaitolikosem.

Hiszpania

Przemysław Tytoń (RC Deportivo de La Coruña – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 3-1 z Las Palmas.

Cezary Wilk (Real Zaragoza CD – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 0-0 mecz ligowy z Cultural Leonesa.

Paweł Kieszek (Cordoba CF – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1-1 meczu z Numancią.

Adrián Wojcik (AD Unión Adarve – trzecia liga) – wszedł na boisko w 60. minucie przegranego 1-3 meczu ligowego z Rayo Majadahonda.

Holandia

Piotr Parzyszek (PEC Zwolle – Eredivisie) – strzelił gola w wygranym 2-0 meczu z ADO Den Haag. Polak opuścił boisko w 86. minucie meczu.

Filip Kurto (Roda JC Kerkrade – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała 1-1 z Feyenoordem.

Bartłomiej Urbański (Willem II Tilburg – Eredivisie) – poza kadrą meczową na przegrany 1-3 mecz z Ajaxem.

Wojciech Golla (NEC Nijmegen – druga liga) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową. NEC wygrał 3-1 z rezerwami Utrechtu.

Filip Bednarek (De Graafschap – druga liga) – 90 minut w wygranym 2-0 meczu z Fortuną Sittard.

Mikołaj Smyłek (MVV Maastricht – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2-1 z Volendam. Polski bramkarz wciąż czeka na debiut w MVV.

Irlandia

Łukasz Skowron (St. Patrick’s Athletic – Ekstralasa) – 90 minut w zremisowanym 1-1 meczu ligowym z Derry City. Jego zespół skończył rozgrywki na ósmym miejscu.

Michał Sadyś (Cobh Ramblers FC – druga liga) – jego drużyna skończyła sezon.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – obronił rzut karny w wygranym 2-1 meczu z Yokohama F. Marinos.

Jordania

Łukasz Gikiewicz (Al-Faisaly SC – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym 2-4 meczu ligowym z Al-Ramtha SC. 30-latek zagrał cały mecz.

Niemcy

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 2-0 meczu z RB Leipzig. Kapitan reprezentacji Polski zszedł z boiska w 45. minucie z powodu urazu.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – z powodu kontuzji nie zagrał w przegranym 2-4 meczu z Hannoverem 96.

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – 82 minuty w zremisowanym 1-1 meczu z Schalke.

Bartosz Kapustka (SC Freiburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0-3 ze Stuttgartem.

Rafał Gikiewicz (SC Freiburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0-3 ze Stuttgartem.

Paweł Olkowski (1. FC Köln – Bundesliga) – cały mecz na ławce, jego zespół przegrał 1-2 z Bayerem Leverkusen.

Eugen Polanski (TSG 1899 Hoffenheim – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 1-3 z Borussią Mönchengladbach.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową z powodu kontuzji. Jego zespół wygrał 3-0 z Freiburgiem.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 73. minucie zremisowanego 1-1 meczu z Erzgebirge Aue.

Artur Sobiech (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 54. minucie zremisowanego 1-1 meczu z Holstein Kiel.

Kacper Przybyłko (1. FC Kaiserslautern – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1-3 mecz ligowy z SSV Jahn Regensburg.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – 2. Bundesliga) –90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym meczu z VfL Bochum.

Oskar Zawada (Karlsruher SC – 3. liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1-0 mecz z Magdeburgiem.

Rafał Kazior (rezerwy Werderu Brema – 3. liga) – wszedł na boisko w 76. minucie przegranego 0-1 meczu z Aalen.

Martin Kobylański (SC Preußen Münster 06 – 3. liga) – strzelił dwie bramki, a jego zespół przegrał 2-6 z Wehen.

André Dej (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – 90 minut w przegranym 0-2 meczu z Sonnenhof Großaspach.

Jarosław Lindner (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – z powodu kontuzji nie zagrał w przegranym 0-2 meczu z Sonnenhof Großaspach.

Marcus Piossek (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – z powodu kontuzji nie zagrał w przegranym 0-2 meczu z Sonnenhof Großaspach.

David Blacha (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – pojawił się na boisku w 63. minucie wygranego 6-2 meczu z SC Preußen Münster 06.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – 90 minut w wygranym 6-2 spotkaniu z SC Preußen Münster 06.

Rafał Koczor (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 3-1 meczu z SC Paderborn 07.

Przemysław Płacheta (SG Sonnenhof Grossaspach – 3. liga) – poza kadrą na wygrany 2-0 mecz ze Sportfreunde Lotte.

Mariusz Sowisło (1. FC Magdeburg – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0-1 z Karlsruher.

Norwegia

Piotr Leciejewski (SK Brann – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3-2 meczu z Haugesund.

Jakub Serafin (FK Haugesund – Ekstraklasa) – wypożyczony z Lecha Poznań pomocnik zagrał 90 minut i zobaczył żółtą kartkę w przegranym 2-3 meczu z Brann.

Grzegorz Flasza (Tromsdalen UIL – druga liga ) – poza kadrą meczową na wygrany 5-0 mecz z Fredrikstad.

Portugalia

Mateusz Zachara (CD Tondela – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 62. minucie przegranego 0-2 meczu z Marítimo.

Michał Miśkiewicz (CD Feirense – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. CD Feirense przegrał 0-1 z Benficą.

Rosja

Maciej Wilusz (FK Rostow – Ekstraklasa) – strzelił gola na wagę remisu 2-2 ze Spartakiem Moskwa.

Janusz Gol (Amkar Perm- Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1-1 meczu z Uralem Ufa.

Maciej Rybus (Lokomotiv Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 3-0 z Zenitem.

Rumunia

Piotr Polczak (Astra Giurgiu – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1-2 meczu z ACS Poli Timişoara.

Słowacja

Gerard Bieszczad (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2-1 meczu z ŽP Šport Podbrezová.

Jakub Więzik (1.FC Tatran Prešov – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0-2 meczu z Nitrą.

Dawid Szymonowicz (FC ViOn Zlaté Moravce – Ekstraklasa) – wypożyczony z Jagiellonii Białystok zawodnik znalazł się poza kadrą meczową na przegrany 0-2 mecz z Žiliną.

Szymon Gruca (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – 90 minut w zremisowanym 3-3 meczu z MFK Tatran Liptovský Mikuláš.

Mateusz Góra (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – poza kadrą meczową na zremisowany 3-3 mecz z MFK Tatran Liptovský Mikuláš.

Sebastian Szczepański (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 3-3 z MFK Tatran Liptovský Mikuláš.

Stany Zjednoczone

Konrad Plewa (Saint Louis FC – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – jego drużyna skończyła sezon.

Wojciech Wójcik (OKC Energy FC – USL, drugi poziom rozgrywek) – strzelił gola w wygranym po rzutach karnych meczu drugiej rundy fazy play off konferencji zachodniej USL.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hiberniam FC, Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 1-0 mecz z Motherwell FC.

Krystian Nowak (Heart of Midlothian FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 69. minucie przegranego 1-3 meczu z Glasgow Rangers FC.

Rafał Grzelak (Heart of Midlothian FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1-3 meczu z Glasgow Rangers FC .

Turcja

Adam Stachowiak (Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 1-0 meczu z Elazigsporem.

Łukasz Szukała (MKE Ankaragücü SK – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 1-0 z Istanbulspor AS.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1-1 meczu z Karpatami Lwów.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2-1 mecz z Cardiff MU.

Arkadiusz Piskorski (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 1-0 z Bagnor City.

Włochy

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – cały mecz na ławce. Juventus wygrał 2-0 z Milanem.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – z powodu kontuzji nie zagrał w wygranym 3-1 meczu z Sassuolo.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – wszedł na boisko w 68. minucie i zobaczył żółtą kartkę w wygranym 3-1 meczu z Sassuolo.

Bartosz Salamon (SPAL – Serie A) – 90 minut w wygranym 1-0 meczu z Genoą.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – strzelił gola w wygranym 4-1 spotkaniu z Chievo.

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – cały mecz na ławce. Sampdoria wygrała 4-1 z Chievo.

Dawid Kownacki (UC Sampdoria – Serie A) – cały mecz na ławce. Sampdoria wygrała 4-1 z Chievo.

Łukasz Skorupski (AS Roma – Serie A) – cały mecz na ławce, jego zespól wygrał 1-0 z Bologną.

Bartłomiej Drągowski (Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 1-2 z Crotone.

Paweł Jaroszyński (Chievo Verona – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 1-4 z Sampdorią

Mariusz Stępiński (Chievo Verona – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1-4 mecz z Sampdorią.

Paweł Bochniewicz (Udinese Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 2-1 z Atalantą.

Thiago Cionek (US Città di Palermo – Serie B) – 90 minut w wygranym 2-0 meczu z Virtus Entella.

Radosław Murawski (US Città di Palermo – Serie B) – 90 minut w wygranym 2-0 meczu z Virtus Entella.

Przemysław Szymiński (US Città di Palermo – Serie B) – 90 minut w wygranym 2-0 meczu z Virtus Entella.

Paweł Dawidowicz (US Città di Palermo – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2-0 meczVirtus Entella.

Tomasz Kupisz (AC Cesena – Serie B) – wszedł na bosko w 79. minucie zremisowanego 2-2 meczu z Novarą.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – nie zagrał w zremisowanym 1-1 meczu z UC Albinoleffe.