Oko na rodaka: Białek i Kozłowski lepsi od Bochniewicza

Źródło: twitter.com/MijnVitesse

Dzięki bramce Bartosza Białka i asyście Kacpra Kozłowskiego Vitesse okazało się lepsze od Heerenveen, którego kapitanem jest Paweł Bochniewicz. We włoskiej Serie B debiuty w barwach nowych klubów zanotowali Marcin Listkowski i Mateusz Praszelik. W A-League wysoką formę strzelecką utrzymuje Oskar Zawada.

Spotkanie Heerenveen z Vitesse było bardzo interesujące z perspektywy polskiego kibica. Po jednej stronie boiska stanęli Paweł Bochniewicz i występujący w poprzednim sezonie w Cracovii Pelle van Amersfoort, a z drugiej duet Bartosz Białek i Kacper Kozłowski. Początkowo lepsze nastroje mogli mieć gospodarze, ostatecznie jednak udane występy fetować może duet z Arnhem.

Heerenveen wyszło na prowadzenie w 21. minucie po bardzo ładnym strzale van Amersfoota. Odpowiedź Polaków była jednak bardzo mocna. Dziesięć minut po stracie gola do wyrównania doprowadził Białek. Wypożyczony z Wolfsburga napastnik umiejętnie zamknął akcję po nieudanym strzale Milliona Manhoefa, który de facto zamienił się w bardzo sprytną asystę. Dla Białka była to trzecia bramka w tym sezonie holenderskiej Eredivisie.

Tuż przed przerwą gościom prowadzenie po podaniu z lewego skrzydła Kozłowskiego dał Gabriel Vidović. Dla byłego piłkarza Pogoni Szczecin była to premierowa asysta w tym sezonie ligowym. Ostatecznie wygraną Vitesse w drugiej połowie przypieczętował Manhoef. Kozłowskiego w 66. minucie zmienił Davy Pröpper, a Białka osiem minut później Mohamed Sankoh. Po drugiej stronie boiska cały mecz zagrał Bochniewicz.

Mateusz Praszelik w ostatnich dniach zmienił otoczenie. 22-latek został wypożyczony z występującego w Serie A Hellasu Verona do drugoligowej Cosenzy, która zajmuje na ten moment ostatnie miejsce w tabeli. Polski pomocnik w tym sezonie nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym Hellasu, ośmiokrotnie znajdując się w kadrze meczowej. Na premierowy występ na drugim szczeblu rozgrywkowym Praszelik nie czekał zbyt długo. Były zawodnik m.in. Śląska Wrocław pojawił się na boisku w 66. minucie wygranego 1:0 domowego spotkania z Parmą.

W barwach gości kolejny występ zanotował Adrian Benedyczak. Pomimo wygranej Cosenza nie opuściła ostatniej pozycji w tabeli – obecnie do miejsca barażowego tracą już tylko dwa punkty, a do bezpiecznej strefy jeden więcej.

Nowego kompana w Brescii zyskał Jakub Łabojko. Do 25-letniego pomocnika dołączył Marcin Listkowski, który został wypożyczony z Lecce. 24-latek nie mógł liczyć na częste występy w Serie A – w tym sezonie zdołał zagrać tylko pięć razy. Zaraz po zmianie klubu Listkowski otrzymał spory kredyt zaufania, wychodząc od pierwszej minuty w ligowym spotkaniu z Como. Polak zagrał jednak tylko jedną połowę w ostatecznie przegranym 0:1 spotkaniu ligowym.

W drugiej połowie na boisku pojawił się Łabojko, który jednak nie zdołał odmienić losów spotkania. Było o to tym bardziej ciężko, że Brescia przez całą drugą połowę grała w osłabieniu po czerwonej kartce dla Massimiliano Mangravitego. W końcówce wykluczony został zaś Andrea Papetti. Brescia po 22 kolejkach zajmuje 14. pozycję w tabeli utrzymując zaledwie punkt przewagi nad strefą walki o utrzymanie w barażach.

Oskar Zawada wciąż się nie zatrzymuję. W rozgrywanym od 3 w nocy naszego czasu spotkaniu z Perth Glory napastnik Wellington Phoenix strzelił swojego już siódmego gola w trwających rozgrywkach australijskiej A-League. Polak w 11. minucie otrzymał dośrodkowanie z głębi pola od Tima Payne’a, znalazł kawałek wolnego miejsca w polu karnym i bardzo dobrym strzałem głową nie dał bramkarzowi rywala szans na interwencję.

Ostatecznie mecz ten zakończył się remisem 2:2. Zawada został zmieniony w 89. minucie, a jeszcze wcześniej został ukarany żółtym kartonikiem. Zespół Polaka plasuje się obecnie na czwartej pozycji w ligowej tabeli.

Dorobek asyst Michała Nalepy w tym sezonie tureckiej drugiej ligi jest imponujący. Pomocnik Sakaryasporu asystował przy trafieniach Issaca Donkoroa oraz Kabongo Kasongo w wygranym 3:2 spotkaniu z Tuzlasporem. W 39. po jego dośrodkowaniu z rzutu wolnego Donkoroa popisał się precyzyjną główką. W 71. minucie po kolejnej wrzutce Nalepy Kasongo popisał się efektownym uderzeniem z przewrotki.

Występujący ostatnio w Jagiellonii Białystok pomocnik ma na koncie już osiem dograń, bezpośrednio po których padła bramka dla Sakaryasporu. Jego drużyna po 22 kolejkach zajmuje ósme miejsce w tabeli, lecz ma bardzo małą stratę zarówno do miejsc dających prawo gry w barażach, a także tych gwarantujących bezpośrednią promocję do tamtejszej ekstraklasy.

Świetny debiut w barwach drugoligowego północnoirlandzkiego Knockbreda FC zanotował Igor Rutkowski. Wypożyczony z ekstraklasowego Portadown 18-letni napastnik pierwszy występ w barwach nowego klubu rozpoczął od pierwszej minuty. W 58. minucie Polak mógł świętować natomiast debiutanckiego gola na poziomie centralnym w Irlandii Północnej. Ostatecznie jego drużyna pokonała na wyjeździe 2:1 Ballyclare Comrades i zrobiła mały krok w kierunku opuszczenia ostatniej lokaty w tabeli.

Podsumowanie występów polskich zawodników (28 stycznia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 mecz Pucharu Anglii z Blackpool.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – 65 minut w zremisowanym 2:2 meczu Pucharu Anglii z Blackburn Rovers.

Michał Helik (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:2 ligowym meczu z Coventry City.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Oxford United.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – A-League) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Western United.

Belgia

Aleksander Buksa (Oud-Heverlee Leuven – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z St. Truidense.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Troyes.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Troyes.

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne -Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z RC Lens.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Troyes.

Rafał Strączek (Girondins Bordeaux – Ligue 2) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Dijon.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – z powodu zawieszenia poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Gironą.

Piotr Parzyszek (CD Leganés – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Eibar.

Holandia

Bartosz Białek (SBV Vitesse – Eredivisie) – gol w wygranym 3:1 ligowym meczu z Heerenveen. Zszedł w 74. minucie.

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) –

Kacper Kozłowski (SBV Vitesse – Eredivisie) – asysta w wygranym 3:1 ligowym meczu z Heerenveen. Zmieniony w 66. minucie.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Knockbreda FC – druga liga) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Ballyclare Comrades. Był to jego debiut w nowym klubie.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Freiburgiem.

Jacek Góralski (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 2:5 ligowy mecz z Mainz.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Freiburgiem.

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – zszedł w przerwie przegranego 1:2 ligowego meczu z Werderem Brema.

Damian Michalski (SpVgg Greuther Fürth – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Holstein Kiel.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 54 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Oldenburgiem.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – 57 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z SpVgg Bayreuth.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Oldenburgiem.

Dominik Steczyk (Hallescher FC – 3. Liga) – 61 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Zwickau.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Meppen.

Nowa Zelandia

Oskar Zawada (Wellington Phoenix FC – australijska A-League) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Perth Glory. Został zmieniony w 89. minucie i dostał żółtą kartkę.

Turcja

Karol Angielski (Sivasspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 90. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Adaną Demirspor.

Michał Nalepa (Sakaryaspor Kulübü – druga liga) – 90 minut i dwie asysty w wygranym 3:2 ligowym meczu z Tuzlasporem.

Węgry

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 88 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Paksi FC.

Włochy

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Interem. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Torino. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – zszedł w przerwie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Empoli.

Sebastian Walukiewicz (Empoli FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Empoli zremisowało w lidze 2:2 z Torino.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – 60 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Cosenzą.

Thiago Cionek (Reggina – Serie B) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Südtirolem.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie B) – wszedł na boisko w 88. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Pisą.

Marcin Listkowski (Brescia Calcio – Serie B) – zszedł w przerwie przegranego 0:1 ligowego meczu z Como. Był to jego debiut w nowym klubie.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 67. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:1 ligowym meczu z Como.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadra meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Cosenzą. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Mateusz Praszelik (Cosenza Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 66. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Parmą. Był to jego debiut w nowym klubie.