Oficjalnie: Wisła z nowym właścicielem

Wisła Kraków po 19 latach wraca pod skrzydła TS Wisła, które odkupił od Jakuba Meresińskiego sto procent spółki.

– Jesteśmy po słowie. Jeszcze dziś umowa zostanie zrealizowana. Nowym właścicielem stu procent akcji będzie TS Wisła – poinformował w poniedziałek, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej wiceprezes TS Wisła, Robert Szymański.

TS odkupi Wisłę Kraków SA od Jakuba Meresińskiego, a dokładniej od należącej do niego spółki projekt-gmina.pl, która w lipcu nabyła sto procent akcji spółki od Tele-Foniki Bogusława Cupiała. Meresiński był właścicielem klubu niespełna miesiąc – od 29 lipca.

TS Wisła prowadziła sekcję piłkarską Białej Gwiazdy do grudnia 1997 roku, gdy w klub postanowiła zainwestować Tele-Fonika. Właścicielami myślenickiej firmy obok Cupiała byli wówczas również Zbigniew Urban i Stanisław Ziętek, których udziały Cupiał wykupił w późniejszych latach.

Za początek “ery Cupiała” uznaje się 23 grudnia 1997 roku, gdy powołano do życia Wisłę Kraków SA, w ramach której działa do dziś sekcja piłkarska 13-krotnych mistrzów Polski. Aż osiem z 13 tytułów Wisła zdobyła pod rządami Cupiała, a do tego w latach 1998-2011 na ligowym podium stawała jeszcze pięć razy.

Złota era przy Reymonta 22 dobiegła końca w 2011 roku. Począwszy od sezonu 2011/2012 krakowianie lądowali poza podium, a w minionej kampanii na poważnie byli zagrożenie spadkiem z ekstraklasy. Problemy finansowe Tele-Foniki odbiły się na finansach klubu, a Cupiał został zobligowany do pozbycia się Wisły przez banki, które były skłonne refinansować długi Tele-Foniki, ale jednym z warunków przyznania jej kredytów było pozbycie się przynoszącej straty Wisły.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.