MŚ 2022: Wielkie emocje na Al Bayt Stadium! Niemcy wyszarpują remis z Hiszpanią!

Twitter: Germany

W ramach 2. kolejki fazy grupowej Mistrzostw Świata 2022 w Katarze Hiszpania mierzyła się w rywalizacji z Niemcami. Spotkanie to zakończyło się wynikiem 1:1, a na listę strzelców wpisali się Alvaro Morata i Niclas Fullkrug. Podopieczni Hansa Flicka zgarnęli tym samym pierwszy punkt na tym mundialu i wciąż mają szansę na awans do fazy pucharowej.

I Połowa

Hiszpania w poprzedniej kolejce rozgromiła Kostarykę 7:0, z kolei Niemcy dość sensacyjnie polegli z Japonią 1:2. Dodatkowo w drugim meczu w tej grupie  Kostaryka zgarnęła trzy oczka, dzięki czemu wyciągnęła pomocną dłoń dla ekipy Hansa Flicka. Nawet jeśli dziś polegną to nie oznacza to ich odpadnięcia z turnieju. Wiedzieli, że łatwo nie będzie, ale chcieli pokazać rywalom, że wciąż liczą się w walce o pozycję lidera. Luis Enrique zdecydował się ponownie na zestawienie Rodriego i Aymerica Laporte’a, którzy tworzą zgrany duet w Manchesterze City. Miało to na celu zatrzymać świetnie dysponowanych w ostatnim czasie Thomasa Muellera, Jamala Musialę i Ilkay’a Gundogana. Trener reprezentacji Niemiec dokonał zaś większej ilości korekt w porównaniu do ostatniego starcia z Japonią. Miało to na celu poprawę jakości gry głównie w linii defensywnej jak i w linii ataku.

Hiszpania rozpoczęła grę od swojego klasycznego stylu, czyli krótkich podań, które miały rozmontować, rozciągnąć szeregi przeciwników. Kapitalną okazję na pierwszą bramkę miał Dani Olmo, ale jeszcze lepszą interwencją popisał się Neuer, który sparował futbolówkę na poprzeczkę. Chwilę później z akcją poszli Niemcy. Leon Goretzka świetnie rozprowadził akcję, następnie podał do Gnabry’ego, a ten oddał strzał. Simon skrócił kąt i wybronił to uderzenie, ale gdyby padł gol, to nie zostałby on uznany z powodu spalonego piłkarza Bayernu. Kolejną próbę z dystansu zanotował Jordi Alba, który chciał zaskoczyć Neurea przy bliższym słupku. Piłka jednak trafiła w boczną siatkę. Niemcy mieli problem z wyjściem z akcją poza własną połowę.

Podopieczni Luisa Enrique znakomicie obstawili swoich rywali, przez co ci nie mają zbyt wiele miejsca na posłanie celnego podania, czy też rozpędzenie się na skrzydle. Hiszpanie zaś mieli kontrolę na tym co dzieje się na placu gry, ale brakowało z ich strony szybkich akcji takich jak w meczu z Kostaryką. W 34. minucie gry Ferran Torres mógł wpisać się na listę strzelców po zbyt dalekim wyjściu Neuera z bramki. Po oddaniu strzału na poprzeczką sędzia liniowy podniósł chorągiewkę na znak pozycji spalonej. W 40. minucie Hiszpanie mogli zapłacić za nieskuteczność pod bramką rywala. Antonio Rudiger najwyżej wyskoczył po dośrodkowaniu z rzutu wolnego i wpakował piłkę do siatki Unai’a Simona. Niestety obrońca Realu Madryt nie przypilnował linii, a jego trafienie nie zostało zaliczone. Do przerwy wynik nie uległ już zmianie.

II Połowa

Po zmianie stron Niemcy musieli postawić wszystko na jedną kartę, by wywalczyć tutaj komplet punktów. Przede wszystkim musieli popracować nad dynamiką akcji, której ewidentnie brakowało przed przerwą. Mało od siebie dawali Gnabry i Musiala, szczególnie ten drugi, ale było to częściowo związane, z tym, że nie grał na swojej naturalnej pozycji. Podopieczni Hansa Flicka starali się grać wysokim pressingiem, by odebrać futbolówkę Hiszpanom. Z kolei Luis Enrique wprowadził na plac gry Alvaro Moratę, ponieważ zauważył, że gra bez klasycznego napastnika nie układa się najlepiej jego podopiecznym. Kilka chwil później rezerwowy odpłacił mu się pierwszym trafieniem w tym spotkaniu! W 62. minucie Jordi Alba otrzymał podanie ze środka pola, a następnie skierował piłkę do wbiegającego na pozycję Moraty. Ten tylko dostawił nogę nie dając Neuerowi żadnych szans.

Byli mistrzowie świata z 2014 roku byli w trudnej sytuacji, ale nie beznadziejnej. Trener dokonał trzech zmian w składzie, by ratować sytuację w ostatnim kwadransie tego spotkania. Świetną okazję na wyrównanie miał Musiala, lecz trafił wprost w bramkarza. Kolejną dobrą szansę na zdobycie bramki Niemcy mieli w 81. minucie z rzutu wolnego. Niestety wykonujący go Kimmich trafił w mur. Upór i determinacja w końcu przynieśli zawodnikom Flicka remis! Unai’a Simona pokonał Niclas Fullkrug, który wykorzystał błąd w ustawieniu wcześniej wprowadzonego Balde. Jedni i drudzy próbowali w końcówce przechylić szalę na swoją korzyść. Alvaro Morata mógł wpisać się na listę strzelców jeszcze raz, ale uderzenie zablokował Nico Schlotterbeck. Tuż przed końcem w sytuacji “sam na sam” okazję miał Sane, ale zbyt daleko wypuścił sobie piłkę. Wynik nie uległ już zmianie.

27.11.2022, 2. kolejka fazy grupowej Mistrzostw Świata, Al Bayt Stadium, Al Khor

Hiszpania – Niemcy 1:1 ( 0:0 )

Alvaro Morata 62′ – Niclas Fullkrug 83′

Hiszpania: Unai Simon – Dani Carvajal, Rodri, Aymeric Laporte, Jordi Alba(Alejandro Balde 82′) – Gavi(Koke 66′), Sergio Busquets, Pedri – Ferran Torres(Alvaro Morata 54′), Dani Olmo, Marco Asensio(Nico Williams 66′)

Niemcy: Manuel Neuer – Thilo Kehrer(Lukas Klostermann 70′), Niklas Sule, Antonio Rudiger, David Raum(Nico Schlotterbeck 87′) – Leon Goretzka, Joshua Kimmich – Serge Gnabry(Jonas Hofmann 85′), Ilkay Gundogan(Leroy Sane 70′), Jamal Musiala – Thomas Mueller(Niclas Fullkrug 70′)

Żółte kartki: Busquets – Kehrer, Goretzka, Kimmich

Sędzia: Danny Makkelie